logo

Doktorunuz Uyarıyor “Kesinlikle Kahvaltı”

Develi Kaymakamlığı tarafından yürütülmekte olan “Sağlıklı yaşam mutlu insan projesi” kapsamında okul öncesi eğitim gören çocuklar ve karşılaşılan sorunların tartışıldığı toplantıda ortaya çıkan sonuç “Kesinlike kahvaltı” oldu.
Develi Rehberlik Araştırma merkezinin organizasyonunda, okul öncesi eğitime devam eden çocukların velileri ve okul öncesi eğitim veren öğretmenlerin katıldığı toplantı Develi Belediyesi Mustafa Aksu Kültür Merkezinde yapıldı.
Toplantıda okul öncesi eğitimde beslenme ve hijyen konularına değinen ilçemizin başarılı
Doktorlarından Dr. Özcan Sakıncı;
Çocuklarda 1-5 yaş arasının “Okul öncesi veya oyun çocuğu” dönemi olarak adlandırıldığını ve bu yaş grubunda beslenmedeki en önemli hususun, çocuğa yemek yeme ve kesinlikle kahvaltı alışkanlığının kazandırılması gerektiğine dikkat çekti.
Dr. Özcan Sakıncı; Çocuğun doktoru annesidir. Çocuğumuzun Dengeli Beslenmesini istiyorsak her gün mutlaka sabah kahvaltısı yapmalı ve çocuğumuza da kahvaltı alışkanlığını kazandırmalıyız. Aksi halde gelişim bozuklukları ve birçok nedeni bilinmeyen hastalıklar ve obezite şişmanlık görülebilir, günümüzde insanların uygarlık düzeyini gösteren ana ölçü temizliktir. Başta kişinin kendi sağlığı olmak üzere, başkalarının da sağlığını korumanın en önemli aracı kişisel hijyendir.   Hijyen, bireyin sağlığını sürdürmek için yaptığı “Özbakım’’ uygulamalarını içerir.  Ellerimizi ıslatmak değil  bol sabun ile akan su altında 10-20 saniye kuvvetli şekilde, parmaklarımız ve bileklerimiz dahil ovalayarak yıkamalıyız,dedi.


Toplantıda konuşan Develi Rehberlik Araştırma Merkezi Müdürü Erkan Gökkaya’da konuşmasında; Özel Eğitim Bölümüne gelen bedensel ve zihinsel engelli her yüz çocuktan % 50’sinin doğum sonrası bu rahatsızlıklara yakalandıklarının ortaya çıktığını belirterek beslenmenin çocukların zihinsel gelişimindeki ve akademik başarıdaki önemi dikkat çekti.
Sonuç olarak uygar insan; vücut, giyecek ve çevre temizliğine önem veren insandır.
Sadece beden ve besin temizliği değil, kullanılan her şeyi ve her ortamı temiz tutmak da temiz olmanın gereğidir. Temizlik, kişisel ve sosyal sağlığın dayandığı bir temel olmanın yanında, toplum içinde yaşamanın vazgeçilmez bir parçasıdır,şeklinde belirtildi.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
1.208 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

7+1 = ?