logo

Develi’ye Gezegen Evi

Astronomi ve Uzay Bilimlerini öğrenmek için geliştirilmiş ve gökyüzünü özel bir optik projektör yardımıyla gerçekçi simülasyonlarla incelemeye imkan veren merkezlerden olan ‘Planetaryum’ olarak adlandırılan Gezegen Evi’yle, Develi’deki öğrenciler Astronomi bilimini yakından inceledi.
Belediye Başkanı Recep Özkan, Gezegen Evi hakkında bilgi vererek, belediyenin kuruluşunun 140’ıncı yılı etkinlikleri kapsamında Uzay Haftası çerçevesinde ile 2-5 Mayıs tarihleri arasında ilköğretim ve lise öğrencilerinin uzay ve Astronomi bilimleri hakkındaki bilgilerine görsel katkıda bulunmak amacıyla Gezegen Evi’ni kurduklarını söyledi. Özkan, şöyle devam etti:
“Gezegen Evi’ndeki görsel seanslar 30’ar kişilik gruplara 30’ar dakikalık olup, 4 gün süresince lise ve ilköğretim okulu öğrencilerimize gösteriler sunulmaktadır. Talepleri halinde, belde ve köy okulları için de seanslar düzenlenmektedir.
İlk günde 20 seans yaparak, yaklaşık 600 öğrencimiz Gezegen Evi’ni ziyaret etmiştir, 4 gün içerisinde 2 bin 500 öğrencimizin uzay bilgilerini görsel sunumlarla desteklemeyi hedefliyoruz. Gezegen evinde Astronom tarafından yapılan sunumlarda katılımcılar uzaya yolculuk yapıyor, uzay istasyonunu ziyaret ediyor, aya ilk yolculuk, dünyada neden gece ve gündüzü yaşıyor. İklimler neden değişir, güneş sistemindeki gezegenlerle ilgili son bilgiler, Dünya, Güneş ve Ay’ın birbiriyle ilişkileri, dünden bugüne uzay yolculuğu gibi birçok merak edilen sorunun cevabını alıyorlar.”

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
1.088 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

2+10 = ?