logo

Develili’ler İstanbul’da Buluştu

İstanbul’da faaliyet göstermekte olan Develi ve Yöresi Kültür Dayanışma Derneği öncülüğünde İstanbul’da bulunan diğer dernekler ve Köy dernekleri yanısıra Kayseri, İzmir, Antalya, Ankara gibi illerde de bulunan Develi Yardımlaşma ve Dayanışma derneklerinin de iştiraki yanısıra ilçe Kaymakamı Enver Ünlü, Belediye Başkan vekili İsmail Develioğlu, ilçeden sivil toplum kuruluş temsilcilerinin de katılımıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi Topkapı Sosyal tesislerinde yapıldı.
İstanbul Bahçelievler Belediye Başkanı Osman Develioğlu;  sivil toplum kuruluşlarının önemi ve gelecek kuşaklara zengin bir gelecek bırakmak istiyorsak eğer Sivil toplum kuruluşlarımıza sahip çıkalım Avrupa’daki sivilleşmenin önemine dikkat çekti.Develioğlu; Dernekleri kurmak değil onların kuruluş gayelerine uygun olarak hayatlarını devam etmelerini sağlayacak olan halktır diyerek halkın sivil toplum kuruluşlarına sahip çıkmasının önemini belirtti.
Develi Kaymakamı Enver Ünlü; Develi tarihi misyonunu  ve öncülük görevini sürdürmeye devam eden değerlerini koruyup hemşerilik bilincini geliştirmeyi başaran ve başarısını koruyabilen ender ilçelerimizden birisidir.    Aşık Seyrani’nin yıllar önce;
Kalbini geniş tut sıkma Seyrani Rıza-i Bari’den çıkma  Seyrani
Gönül Beytullahtır yıkma Seyrani
Elinden gelirse imaret eyle dediği gibi sevgi ve hoşgörünün sembolü haline gelen   memleketinizden uzakta da olsanız hepinizin gözünde Erciyes yaylasının kekik kokusu, Kış günleri sert esen Fenese rüzgarları, Elbiz inden Köşpınar ına giderken ötüşen bülbüllerin sesi  buram buram tütmektedir. Develi gerçekten insanı ile doğası ile özlem duyulacak bir memlekettir.
Ben de Develi ilçemiz de görev yapmaktan sizlerin yakınlarına anne ve babalarına çocuklarına Devletimizin verdiği hizmetlerin ulaşmasında yardımcı olmaktan mutlu olduğunu belirttikten sonra; Eğitim, Kültür ve Tarım Hayvancılık gibi alanlarda son yıllarda ilçedeki gelişmeleri aktardı.
Develi Fotoğrafları sergisi yanı sıra Develili ressam Penbe Tokluoğlu’nun çalışmalarının sergisi yapıldı.
Develi Halk Eğitim merkezi tarafından orjinaline uygun olarak hazırlanan 12 adet Zile Kaftan entarilerinin tanıtımı ve Zile bebekleri çalışmaları da en çok ilgi çeken  gelişme oldu.
Develili bir çok iş adamı Zile bebeklerinin Halk Eğitim Merkezi kontrolünde geliştirilerek tanıtımı yapıldığında  hem kültürümüze hem de ekonomimize katkıda bulunmuş oluruz dediler.
Yönetim kurulu üyelerinden Mehmet Papak, Develi ve Yöresi Kültür dayanışma derneği Başkanı Sami Dedeoğlu, Develi Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Develioğlu, Ankara Dernek Başkanı Şaban Üzümlükaya, İzmir dernek Başkanı Ahmet Gürlek, Kayseri Dernek Başkanı Ziya Çolak,Genç Develililer dernek Başkanı Mustafa Şam,12.Dönem Kayseri Milletvekillerinden Hakkı Kurmel, Kayseri ili Yardım Derneği Başkanı Yasemin Aydoğan, Develi ilçesine Öğretmenevini yaptırmakta olan Hayırsever Muammer Bakkaloğlu’nun da birer selamlama konuşması yaptığı etkinliklerde Sanatçı Mine Koşan’da onur konuğu oldu.
Davul show gösterileri ile başlayıp halk oyunları ekiplerinin gösterileri ile büyük buluşma sona erdi.

Etiketler: » » » » » »
Share
1.673 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

5+7 = ?