logo

Develi’den İş Adamları ve Sanatkarlar Kuzey Avrupa Ülkelerine gezi düzenlediler

 

 

 

Develi Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Develi Ticaret Odası, Tomarza Esnaf Ve Sanatkarlar Odası, Develi Mesleki Eğitim Merkezi ve (AKİAD)  Erciyes Aktif sanayici ve iş adamları Derneğinin ortaklaşa düzenledikleri AB Destekli, MESLEK GELİŞTİRME PROJESİ Kapsamında iş adamları ve esnaflar Avrupa’nın Kuzeyinde bulunan 4 ülkeye (Finlandiya – Estonya – Letonya – İsveç) gezmek ve mesleki yönden araştırma, inceme ve teknoloji kullanımı yakından görme için gitti.

Bu projeye Akiad Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir İlecan ve Genel Sekreteri Mesut Özkan’da katıldı. 

AKİAD Yönetim kurulu Başkanı, Avrupa Birliği Üyesi olan Finlandiya’nın Başkenti Helsinki’de Türkiye Ticari Ateşesi Alp İçen’i ziyaret etti. 

Burada Finlandiya ekonomisi ve ihracat hacimleri konusunda bilgi aldı. Finlandiya’nın ihracat hacminin 55.000 Dolar olduğunu söyleyen Ticari Ateşe, Tekstil ve gıda konusunda Türk iş adamlarının yatırımlar yapılabileceği söyledi. 

Sayın İç ‘’Finlandiya’da iş adamları küçük işlerle büyük paralar kazanıyorlar. Bilgisayar yazılımları ve oyunları yaparak Dünya’ya pazarlıyorlar ve milyon dolarlar kazanıyorlar’’ dedi. Ayrıca Finlandiya’nın Ormanlarını oldukça fazla olduğu ve tarım alanlarının az olduğu bu yüzden bir tüketim ülkesi olduğu belirtildi.

 

Ardından Estonya’nın başkentinde Talin’de, Başkan İlecan  burada TUSKON üyesi (EESTÜRK) Estonya iş Adamları Derneğini ziyaret etti.  EESTÜRK Başkanı Fatih Güllü ile görüşme imkanı bulan, AKİAD Başkanı Abdulkadir İlecan, Başkan Güllü ile Estonya’daki iş imkanları, ticaret durumu ve yatırım imkanları hakkında bilgi alış verişinde bulundu.

AKİAD Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir İlecan, bu geziler ve ziyaretler sonrasında, ‘’Üyelerimizin ve tüm iş adamlarının buralara ve tüm dünyaya açılması gerekiyor. 

Buralarda türk ürünlerini tezgahlarda bulunmaması veya başka isimler altında yer alması bizi çok üzdü. 

Bizler AKİAD (Erciyes Aktif Sanayici ve İş Adamları Derneği) olarak üyelerimizin ve tüm iş adamlarının dünyaya açılması için yardımcı olmaya devam edeceğiz. Elimizdeki TUSKON imkanlarını sonuna kadar kullanmaya ve iş adamlarımızın Dünyaya açılması ve büyümesi için elimizden geleni yapmaya hazırız’’ dedi. 

Başkan ve beraberindeki heyet ayrıca İsveç ve Letonya başkentleri olan Stokholm ve Riga’yı da gezme fırsatı buldular.

 

 

 

Share
571 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

9+2 = ?