logo

Develi’de Tapu Müdürlüğü Baştan sona yenilendi

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Teşkilat ve Görevleri hakkında  25.11.2010 Tarih ve 6083 sayılı kanun kabul edilerek yürülüğe girmesiyle, Bu kanunla birlikte düşünülen hedefler vatandaşlara daha kaliteli daha hızlı ve güvenli hizmet vermesi beklenmektedir.
Tapu Sicil Müdürlüğü bu kanunla
Sicil kelimesi kaldırılarak
‘’TAPU MÜDÜRLÜĞÜ’’ olarak değişti.
Ülkemizin herhangi bir bölgesinde bulunan Gayrimenkuleri vatandaşlarımız istedikleri bir Tapu Müdürlüğünde devir veya benzeri işlemleri kolaylıkla gerçekleşecektir.
Bu uygulama 2011 yılı sonuna kadar hazır hale gelmesi için gerekli çalışmaların sürdüğü belirtilmiştir.

Böylelikle vatandaş içinde zaman ve maddi kayıp önlenmiş olacak.
Yine bu kanunla birlikte yurt dışında yaşayan vatandaşlara hizmet götürmek amacıyla yurt dışı temsilcilikleri açılacak olup dünyanın herhangibir ülkesinde bu temsilcilikler sayesinde gayrimenkulleri ile ilgili işlemleri yapabileceklerdir.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün Modernizasyonu kapsamında Ülke genelinde yapılan değişikliklerle birlikte İlçemiz Tapu Müdürlüğündede daha hızlı, daha rahat hizmet verebilmek amacıyla 2009 yılında başlayan tadilatla birlikte 2010 yılındada tefrişatı değiştirilerek 2011 yılına yeniliklerle girdi.
Bu yenilikler kapsamında Tapu Müdürlüğü Arşivi yeniden düzenlenmiş Müdürlüğün fiziki görünümü modern bir şekilde değişti.
Ayrıca önbaşvuru bölümü oluşturularak vatandaşların ilk müracaatlarında eksik evrak tamamlama başvuru yapma bölümü oluşturulmuş gereksiz zaman kayıpların önüne geçilmiştir.
Tapu Müdürlüğü TT Mesaj sistemine geçmiş olup tapu işlemlerinde vatandaşı bekletmeksizin işlem aşamaları vatandaşların cep telefonlarına mesaj olarak iletilip işlemin aşamaları hakkında bilgi verilmeye başlanmıştır.
Tapu Müdürlüğüne satış işlemi için müracaat eden taşınmaz sahibi ve alıcısının evrakları önbaşvuru odasındaki görevli personel tarafından incelenip, varsa eksik evrakları tamamlattırılıp, ilgili personele havalesinin yapılmasından sonra, vatandaş gönderilir. İşlemin harç yatırma ve imza aşamaları ile ilgili personelin vatandaşa mesajla bilgi verilmesi gereksiz memur meşguliyeti ve zaman kaybı önlenmiş oldu.
Develi Tapu Müdürlüğündeki değişikliklerden bir diğeride Tapu kayıtları ve nüfus bilgileri güncellenerek TAKBİS (Tapu Kadastro Bilgi İşletim Sistemi) sistemine geçmek için veri girişi yüzde 99 oranında tamamlamış olup kısa bir süre içerisinde TAKBİS sistemine geçilmesi planlanmaktadır.
İlçemize bu yenilikleri kazandıran ve Develi halkının takdirini toplayan Tapu Müdürü Fatih Tonbul’a teşekkür eder, başarılarının devamını dileriz.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
1.455 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

3+6 = ?

BENZER HABERLER

Yrd. Doç. Dr. Kadir Özdamarlar
Develi’de Lakablar

Develi’de Lakablar

Yrd. Doç. Dr. Kadir Özdamarlar
YUNANİSTAN DİMETOKA’DA DEVELİ DEDE

YUNANİSTAN DİMETOKA’DA DEVELİ DEDE

Yrd. Doç. Dr. Kadir Özdamarlar
ŞUURLU BİR İNSANIMIZ ZİR.MÜH.CENANİ GÜRBÜZ

ŞUURLU BİR İNSANIMIZ ZİR.MÜH.CENANİ GÜRBÜZ

Yrd. Doç. Dr. Kadir Özdamarlar
DEVELİ`DE BİR KARAMANLI ŞEMŞEDDİN MAHMUT

DEVELİ`DE BİR KARAMANLI ŞEMŞEDDİN MAHMUT