logo

Develi’de Fayton Nostaljisine İlgi…

İlçemiz de unutulmaya yüz tutan faytonlar, yeniden ilgi görmeye başladı.

Develi Belediyesi ve Sindelhöyük Atlı Spor Kulübü ile birlikte Develi’de unutulmaya yüz tutan faytonla gezi turlarını yeniden başladı. 

Elbiz Köşkpınar ve Reşadiye mahalleleri arasında sefer düzenleyen faytonlar ilk günden ilgi odağı oldu. 

Son yıllarda sayıları neredeyse yok denecek kadar azalan faytonlar ve faytonculuk mesleği, yok olmaya yüz tutmuşken, sünnet ve düğün törenlerinde değişiklik arayışında olan bazı vatandaşlar tarafından bu geleneksel taşıt yeniden ilgi gördü. Fayton turlarını başlatan Develi Belediye Başkanı Recep Özkan, “Özellikle sünnet olacak çocukların gezdirilmesi, düğünlerde gelin damat gezdirilmesi ve mesire alanlarında çocukların turlara katılarak faytonla nostalji yapmak isteyenlerin sayısı çok fazla. Aşırı bir talep var ve bu artarsa fayton sayısını da artıracağız.” dedi.

Trafik ekipleri ve zabıta ekipleri fayton turu yapan vatandaşların ve faytoncuların şehir trafiğinde uyması gereken kurallar konusunda gerekli uyarılarını yaptı.

Diğer yandan fayton yapım ve imalatı da Develi’de bulunan Aşık Tarım Aletleri Kenan Aşık tarafından ilçemizde üretilmeside ayrıca Develi adına memnuniyet vermiştir. 

Share
692 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

1+9 = ?