logo

Develi Seyrani Kampüsünde MEDYA PANELİ, “Sözde değil özde bir kampüs”

Erciyes Üniversitesi Seyrani kampüsünde Hidayet Tutum Kongre ve Kültür Merkezi Konferans salonunda Hüseyin Şahin Meslek Yüksek Okulu tarafından 2013-2014 eğitim öğretim yılının ilk etkinlik açılışı “Medya, Medyayı anlamak ve Medya Okur Yazarlığı” konulu panel ile başladı.

Hüseyin Şahin MYO Müdürü Yrd.Doç.Dr.Şükrü Su’nun açılış konuşmasını yaptığı panelin moderatörlüğünü ERÜ Basın Yayın Halkla İlişkiler Müdürü Üstün Tuncer’in yaptığı Panel yoğun ilgi gördü. Ayrıca panel TV Kayseri ekranlarından canlı olarak izleyici ile de buluştu.

Medyanın; Gençlerimizin etrafında sanal bir dünya kurmasına izin verilmemelidir. 

Panel açılış konuşmasında Hüseyin Şahin MYO Müdürü Yrd.Doç.Dr.Şükrü Su;Seyrani kampüsü  ve Meslek Yüksek okulu hakkında şu bilgileri verdi: Seyrani kampüsümüz bugün bir fakültesi, MYO ve Kültür merkezinden oluşan biri inşa halindeki 4 binasıyla hizmet vermektedir. 

Ziraat Fakültesi 10 bölüm ve 400 öğrencisi ile Hüseyin Şahin MYO 8 programda 660 öğrencisi ve 28 akademik idari personeli ile öğrenim hayatına devam etmektedir.

İletişim günümüzün en önemli konusudur.

Panelin moderatörü ERÜ Basın Yayın Müdürü Üstün Tuncer; Medya okur yazarlığı eğitimleri ile insan kaynağımızın psiko-sosyal ve eğitsel problemlerine destek olunabileceği kanaatindeyim. 

Bu kapsamda ele alındığında medya okur yazarlığının önemi daha da artmaktadır. 

Medyayı anlamak ve takip ederken nelere dikkat etmeliyiz, İletişim günümüzün en önemli konusu olduğunu belirtti.

Bilgisayarı bilgisayar gibi kullanırsanız ekmek yersiniz. 

Gazeteciler Cemiyet Başkanı Veli Altınkaya Develi, Kayseri’nin önemli ilçelerinden birisi olduğunu belirterek Develi’nin Cumhuriyet tarihi ve Türk tarihi bakımından önemine dikkat çekti.

Herkesin ayağına top geliyor kimse ona buna kızmasın

Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri ve TV Kayseri Genel Yayın Müdürü Ömer Faruk Hamurcu konuşmasında; Ben size gazeteciliğin gerçeklerini anlatacağım isteyen kabul eder isteyen kabul etmez görevimiz söylemek. Merhum Özal teknolojiye aşık bir insandı, oğlu Cem Uzan’la beraber yurtdışından uydu kiraladı Türkiye’ye yayın yapmaya başladı. Star TV uydu satarken o zamanlar maçları canlı yayınlayan yayın hakkını alan kanal oldu. Sonra Belediyeler verici koyarak starın yayınını verdiler. Türkiye bazı konularda geri kalmış olabilir ama televizyon ve naklen yayın bakımından ileridedir.

Teknolojinin önünde kimse duramıyor. 

Bir futbol maçında herkesin ayağına top geliyor kimse ona buna kızmasın o topu ezerseniz kusura bakmayın bir daha gelmez iyi değerlendirmek gerekir.

Gençler hayatla tanışın okul biter. 

Parlak salon ışıkları altında başarı yoktur hep yarım yamalak eksik ve  yoklukta başarı vardır. Fakülte mezunlarının iş ararken  gerçek alanı tanımadan geliyorlar. Gerçek hayatla teması bu sıralarda kurun dedi.

Seyrani Kampüsü”Sözde değil öz de bir kampüs olmuş”

DHA Kayseri Bölge Müdürü Oktay Ensari’de Panelde yaptığı konuşmasına Develi ve Seyrani kampüsünün temel atma yıllarına giderek başladı.

10 yıl önce seyrani kampüsünde tozlu temel atıldı, o zaman düşündüm bu kampüse  öğrenci gelir mi gelmez mi diye, Bir çok İl ve İlçede Fakülte ve MYO kurulurken Öğrencileri gelir getirici olarak görürler ama Develi’de gördüm ki sözde değil öz de bir kampüs olmuştur.

Bir çok İl ve İlçede Fakülte ve MYO kurulurken Öğrencileri gelir getirici olarak görürler ama Develi’de gördüm ki sözde değil öz de bir kampüs olmuştur.

Ensari; Gençlere Medyayı tanıtırken, Gazeteciler de bu toplumun bir parçasıdır. Ben meslekte 40 yılımı tamamladım. 

Türkiye’de gazetecilik yapmak gerçekten zor. Herkesin konuşamadığı şeye biz imzamızı atıyoruz sorumluluk alıyoruz. Haberde kodladığınız isimler tek tek sizi arıyor. Medya hebere ulaşmakta zorluk çekiyor Net bilgi alamıyorsunuz Gazetecinin özverili olması lazım. 

Hangi mesleği yaparsanız yapın farklı tarafınız olması lazım. Yoksa çarkın arasında yok olur gidersiniz. Ailenizin tanıdığı imkanları iyi değerlendirin. Ama asla öz güveninizi yitirmeyin, dedi.

Panel sonunda katılımcılara Yüksek Okul Müdürü Yrd. Doç. Dr. Şükrü Su, Belediye Başkanı Recep Özkan, TV Kayseri Haber Müdürü Murat Metiner, Çağdaş Develi Gazetesi Sahibi Cihan Çimen tarafından plaket takdimi yapıldı.

Share
742 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

1+2 = ?