logo

Develi Ovasında Toprak Tahlili

Meclis Başkan Vekili Sadık Yakut Develi Ovasında Toprak tahlili çalışmalarını yerinde inceledi
57.667 hektarlık Develi Ovasındaki tarıma elverişli arazide 1.5 km aralıkla oluşturulan düzenli ızgara örnekleme sistemiyle 288 noktadan 90 cm’ye kadar 3 farklı derinlikten alınan 900 toprak örneği alınarak toprak tuzluluğu (EC), sodyum adsorpsiyon oranı (SAR) ve toprak reaksiyonu (pH) belirlenme çalışmalarını TBMM Başkan Vekili Sadık Yakut yerinde inceledi.
1146 rakımlı ve 712 nolu noktadaki çalışmaları bizzat yapan Yakut çalışmalar hakkında ERÜ Seyrani Ziraat Fakültesi Biyosistem Mühendisliği bölümünde görev yapmakta olan Doç. Dr. Ali Ünlükara bilgi verdi.
Sadık Yakut; Doç. Dr. Ali Ünlükara ve ekibini  Üniversitede bir doçent sırtına iş elbisesini giyerek arazide çalışma yapıyorsunuz sizleri ve ekibinizi tebrik ediyorum dedi.
Seyrani Ziraat Fakültesi Biyosistem Mühendisliği öğretim üyelerinden Doç. Dr. Ali Ünlükara çalışmaları hakkında şu bilgileri aktardı; Sulanan alanlar tuzluluktan, su altında kalmaktan ve diğer yanlış tarım uygulamalarından dolayı giderek bozulmaktadır.
Bazı alanlarda sürdürülebilir sulu tarım bu bozulma tehdidi altında bulunmaktadır.
Yarı kurak iklim bölgesi içerisinde yer alan Develi ovasında sulamanın başlamasıyla birlikte tuzluluk ve taban suyu problemlerinin ortaya çıkması muhtemeldir.
Özellikle Develi ovasının kapalı havza niteliğinde olması nedeniyle sulamanın daha dikkatli yönetilmemesi durumunda tuzluluk ve drenaj problemleri daha şiddetli bir şekilde ortaya çıkabilecektir. Sulama uygulamaları esnasında ve su naklinde meydana gelen su kaçaklarının Sultan Sazlığı su seviyesini yükseltmesi gibi ve sazlığın su kalitesini değiştirebilmesi gibi sorunlarla karşı karşıya kalınabilecektir.

Bu nedenle ova henüz sulamaya açılmadan önce toprakların özellikle tuzluluk açısından özelliklerinin belirlenmesi son derece önemlidir.
İlerde meydana gelecek sorunların nedenleri ve çözümlerinin üretilmesinde bu veriler kullanılabildiği gibi sulamanın iyi veya kötü yönetildiği konusunda da bilgi verecektir.

Bu çalışma havzalar arası su naklinin meydana getireceği değişikliklerin belirlenmesi açısından da önemli bir referans oluşturacaktır dedi.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
1.161 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

10+7 = ?