logo

Develi Ovası Gelişiyor

Develi Ovası’nda gelişen meyvecilik ve meyve fidan taleplerinin artması çiftçileri yeni arayışlara sevk etti. Üretici Durmuş Ali Tutar, 100 dönümlük elma bahçesi kurmak için tanesi 6 eurodan Hollanda ve İtalya’dan 30 bin fidan getirdiğini belirterek yaşadığı sıkıntıların kendisini fidancılık işine soktuğunu söyledi. Üç yıllık araştırma sonucunda meyve fidanı üretim merkezi kuran Tutar, Develi Ovası’nda 2011 yılında dikilen 500 bin elma fidanının yanı sıra, yeni elma bahçesi kurma taleplerinin artması üzerine, 2012 yılı elma fidan dikim sezonu için, 400 bin fidanın dikime hazır olduğunu söyledi. 250 bin fidanın da aşı çalışmalarının halen devam ettiğini belirten Develi Fidan Üretim Merkezi Müdürü Bilal Tutar, 2012 yılında Develi Ovası’na 500 binin üzerinde fidan dikiminin gerçekleşmesinin beklendiğini belirtti.
Elma fidanı aşı döneminde, 20 kişilik aşıcı ekibi ile çalıştıklarını belirten Bilal Tutar, iyi bir aşıcı ustasının, günde 800 adet elma fidanını aşılayabildiğini ifade etti. Ancak en büyük sıkıntıyı aşıcı bulmakta çekiyoruz diyen Tutar, kurum olarak Amasya elma fidanının patentini de kendilerinin aldıklarını söyledi.
500 dönüm bodur ve yarı bodur elma bahçesi olan Bilal Tutar, talep edilmesi durumunda, Ziraat Fakültesi’ne de uygulama bahçesi olarak, tüm fidanlık ve bahçelerinde yardımcı olabileceklerini belirtti.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
1.090 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

8+9 = ?