logo

ÇİMSA’DAN DÜNYA KÜLTÜRÜNE DESTEK

“Karşıdan Karşıya M.Ö. 3. Bin de Kiklad Adaları ve Batı Medeniyeti”
ÇİMSA’DAN DÜNYA KÜLTÜRÜNE DESTEK

Günümüzden 5 bin yıl önce Ege’nin ortak tarihini anlatan “ Karşıdan Karşıya” adlı sergi İstanbul Sakıp Sabancı Müzesinde açıldı. Sergiye Anadolu Basınıda gezdi.


ÇİMSA Develi, Kayseri ve Niğde’deki basın mensuplarını Ege’nin ortak tarihine ışık tutan “Karşıdan Karşıya” adlı sergide buluşturdu. ÇİMSA’nın organize ettiği Müze gezisi ve yapılan açıklamalardan sonra Çimsa Genel Müdürü Mehmet Hacıkamiloğlu, Sakıp Sabancı Atlı Köşk Müzesi’nde yaptığı açıklamasında böyle anlamlı bir sergiye ev sahipliği yapmaktan büyük onur duyduklarını belirterek, serginin gerçekleşmesinde emeği geçenleri bir kez daha kutladığını ifade etti. Çimsa Genel Müdürü Hacıkamiloğlu,”Karşıdan Karşıya-MÖ Üçüncü Bin’de Kiklad Adaları ve Batı Anadolu” sergisi, Türkiye müzelerinin yanı sıra Atina Milli Arkeoloji Müzesi, Goulandris Vakfı Kiklad Sanatı Müzesi’nden gelen eserlerden oluşuyor. Sergide, Kiklad takımadaları ve karşı kıyısındaki Anadolu arasındaki ilişkiler inceleniyor, benzeşen ancak bölgesel özelliklerini koruyan iki kültürün öyküsü anlatılıyor. Atina Milli Arkeoloji Müzesi, Goulandris Vakfı Kiklad Sanatı Müzesi gibi dev koleksiyonlara sahip müzelerden ödünç alınan eserler, Anadolu’daki buluntular ve Türkiye’deki 15 müzeden seçilen koleksiyonlarla birlikte ilk kez sergileniyor. Ege’nin tarihte olduğu gibi yeniden bir barış denizi haline gelmesi mesajını da içeren sergi, toplam 340 eseri kapsıyor. Sergi, Anadolu ve Yunanistan’daki medeniyetlerin MÖ Üçüncü Bin’e uzanan etkileşimini anlatarak, kültürlerarası diyaloga katkıda bulunmayı hedefliyor. Ege’nin iki yakasındaki 5 bin yıllık ticari ve kültürel ilişkinin gözler önüne serildiği sergide, Erken Tunç Çağı’na ait Kiklad sanatından örneklerin yanı sıra heykelcik, seramik ve bronz aletlerin aralarında bulun- . duğu pek çok buluntu yer alıyor” dedi.


GAZETECİLERE BOĞAZ TURU
Gazeteciler Çimsa sponsorluğunda İstanbul boğazda keyifli bir geziye katıldı. Tekne turu süresince birbirleriyle sohbet etme imkanı bulan gazeteciler İstanbul boğazının nefis görüntüsünün fotoğrafını çektiler. Sabancı Atlı Köşkünü de gezen gazeteciler daha sonra akşam uçağıyla Kayseri’ye döndü.”Remzi Yıldırım”

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
1.093 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

2+2 = ?