logo

Çiftçinin Umudu Leonardit Üreticilerimize müjde

Üreticilerimize müjde Organik toprak düzenleyici verimi ikiye katlıyor

Büyüklerimiz sürekli dert yanar “ 20-30 yıl önce yediğimiz domatesin, salatalığın sebze ve meyvelerin lezzeti yok” diye.
Çiftçilerimiz hep dert yanar “üretimimiz yıldan yıla düşmekte”diye.
Haklılar; Zira genetiği bozulmuş gıdalar ve özellikle kimyasal gübreler tat bırakmadı, sebze ve meyvelerde, tabiki üretimde oldukça düştü, ama üzülmeyin ağzımızın tadı geri gelecek üretim de iki ye katlayacak, Nasıl mı?..

BUHARA SONDAJ MADENCİLİK ve ŞAHAN İNŞAAT katkılarıyla “ LEONARDİT” doğal gübre diğer adıyla oluşmamış gübre geliyor.
Buhara Sondaj Madencilik Şirketi yetkilisi Hasan Çoksarı; İlçemiz Bakırdağ Çataloluk mevkiinde şirketimize ait maden sahamızda rezerve edilen Leonardit organik gübre, toprak düzenleyici, verim artırıcı gübre çok yakında halkımıza ve çiftçilerimize sunulacak dedi.

LEONARDİT ORGANİK GÜBRE NEDİR ?

Önemli bir humik ve fulvik asit kaynağı olan leonardit Alternatif Tarımın ürettiği toprak düzenleyicilerde kullanılan diğer organik madde kaynağıdır.
Üretimde kullanılan leonarditin organik madde düzeyi %50 üzerinde olup %40 düzeyinde humik asit içermesi önemli bir avantaj sağlamaktadır. Ayrıca uygun pH (%6.5) düzeyi ve tuzsuz olması leonarditin tarımsal açıdan kullanımında büyük yararlar sağlamaktadır.
Tamamen organik kökenli olan ve oluşumu yüz binlerce yıl alan Leonardit toprağa organik madde dışında humik ve fulvik asit sağlayarak toprağın kimyasal ve fiziksel kalitesini olumlu yönde geliştirmektedir. Oluşumu milyonlarca yıl öncesi bitki ve hayvan kalıntılarının sıcaklık, nem, basınç, oksidasyon ve çok özel jeolojik şartlar gerektirdiğinden tabiatta nadir olarak bulunur Leonardit özellikle Türkiye gibi toprakları kireççe zengin ortamlarda sağladığı organik asitlerle bitki besin maddelerinin alımını arttırmaktadır. Başka bir ifadeyle topraklarımızda yıllardır yanlış gübreleme sonucu birikmiş olan fosfor, potasyum gibi besin elementlerini çözerek bu besin elementlerinin alımını sağlamaktadır.
Leonardit yüksek su tutma kapasitesi nedeniyle sulama suyunun topraktan hemen uzaklaşmasını engelleyerek düşük su tüketimini sağlamaktadır. Leonardit adı ABD ve Dünyanın pek çok ülkesinde genellikle kabul edilmekle beraber bazı ülkelerde Humat, Organik Humat,
Humalit veya Humus olarak da adlandırılmaktadır. Leonardit’in bir maden olarak tanınması ve yaygın olarak kullanılmaya başlanması oldukça yenidir.
Buna rağmen, şimdiden, bazı ülkelerin maden varlıkları listelerinde ve üretim tablolarında ayrı bir maden türü olarak yer almıştır.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
2.089 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

4+9 = ?