logo

Çelik Çomak oyununda Kaymakam dan, Belediye Başkan Yardımcısına takdik

Anadolu’nun Golfü; Çelik Çomak Oyunu

Çelik Çomak oyununda Kaymakam dan, Belediye Başkan Yardımcısına takdik

Bir Kültürel değerimiz daha gün yüzünde…

Anadolu’nun yaylalarında köy ve kasabalarında geniş çayır ve çimenlik arazilerde çocuklar, gençler ve hatta büyükler tarafından da oynanan çelik oyunu kural ve şekil itibarı ile golf oyununun ilham kaynağı olmuştur.
Bu nedenle yıllarını Avrupa’da geçiren Develi’li Hüseyin Yelken emekliliği sonrasında İlçemiz deki Küçük Künye Köyüne gelerek bir balık çiftliği kurar ve çiftliğine balık yemek için gelenlere önce çelik oynayabilecekleri alanı oluşturmuş.
Alabalık tesislerinin 2011 sezon açılışı için Küçük Künye köyündeki tesislere giden Develi Kaymakamı Enver Ünlü’de Anadolu’muzun Golfü diyerek çelik oyununu oynadı ve Çeliği Med ile buluşturarak uzaklaştırmada maharetini sergilerken Belediye Başkan Yardımcısı Erdal Vural’da çeliğin uzaklaştırdığı med’in nasıl yakalanacağı konusunda deri çeketini çıkartıp ters döndererek yakalama tekniklerini gösterdi.
Kaymakam Enver Ünlü; Unutulmaya yüz tutan kültürel değerlerimizden çelik oyunun özellikle öğrencilerimiz ve gençlerimiz tarafından yeniden canladırılmasına katkısından dolayı tesis sahibini tebrik etti.
ÇELİK ÇOMAK OYUNU NASIL OYNANIR ?
Bu oyun iki grup arasında oynanır. Gruplar en az ikişer kişiden oluşur. Oyunda biri 30 cm. diğeri ise 70 cm.lik iki sopa bulunur. Düz bir yere çizgi biçiminde küçük bir çukur açılır. Çukurdan 20 adım geride bir çizgi çizilir. Oyunda ebe yoktur, Oyuna ilk önce hangi grubun başlayacağını belirlemek için seçim yapılır. Seçimi kazanan grup oyuna başlamak için hazırdır. Karşı gruptan bir kişi elindeki uzun sopayı önceden açılan çukurun üzerine yatay olarak koyar. Oyuna ilk başlayan kişi önceden çizilen çizgiden elindeki küçük sopayı çukur üzerindeki sopaya atar. Vurur ise oyuna başlar. Elindeki büyük sopa ile küçük sopayı havaya kaldırır ve vurur. Küçük sopanın düştüğü yere kadar oyunu kaybeden gurubun oyuncuları sekerek yada sopayı metre gibi kullanarak ölçe ölçe gider. En fazla kim uzağa attıysa bir sayı belirlenip o sayıya gelince oyun biter.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
1.104 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

10+9 = ?