logo

Camiler Haftasında Çocuk-Camii buluşması

Camiler ve Din Görevlileri Haftası dolayısıyla ilçemiz Sivasi Hatun Camii’ndeki buluşma, çocukların şölenine dönüştü. İlçe Müftülüğü, belediye ve hayırseverlerin desteği ile düzenlenen ‘Çocuk- cami buluşması’ Selçuklular’dan günümüze kadar orijinal hali ile ayakta durabilen Sivasi Hatun Camii’nde coşkuya yol açtı. Çocukların ilgisini dönen mermer sütunlar ve 1111 taneli tarihi tespih, 32 basamaklı köşk minare merdiveni ve ezan okunan köşk minare çekti. Din görevlileri caminin tarihi önemi yanı sıra tarihi tesbih hakkında da öğrencilere bilgi verdi. Bir görevli Köşk minarede ezan okuyarak çocuklara cami ve minare hakkında da bilgiler verdi. Cami çocuk buluşması sonrasında çocuklar, görevliler tarafından çikolata, şeker gül suyu da ikram edildi.


Develi Müftüsü Cafer Kılınç, şöyle dedi: “Çocuk ve Cami Buluşmasında Çocuklarımız camilere gelsin. Din görevlisi arkadaşlarımız cüppe, sarık ve çikolatalarıyla kapıda onları karşılayıp, onlara mihrabı, minberi, kürsüyü tanıttı. Çocuk için ibadet edilen mekân soğuk, sönük, donuk ve ürkütücü olmamalıdır.”
Çocukları camide karşılayıp gerekli açıklamaları yapan heyetin başında bulunan Merkez çarşı camii imam hatibi Abdulkadir Millidere camilerin sadece ibadet değil aynı zamanda kimlik mekânları olduğunu belirterek camilerin çocukların hayatındaki önemine vurgu yaptı. Millidere, “Camiler kucaklayan ve kendine yöneleni asla kendi dışında bırakmayan bir yuvadır” derken kadını, çocuğu, genci, yaşlısıyla, toplumun bütün kesimlerinin bu yuvada huzura erme hakkı olduklarını söyledi.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
1.127 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

3+7 = ?