logo

Çağdaş Develi Gazetesi 15 Nisan 2011 tarihli haberi : Çiftçinin Umudu «Leonardit» Gerçekleşti

Buhara Sondaj Madencilik ve Şahan İnşaat katkılarıyla «Leonardit» doğal gübre diğer adıyla oluşmamış gübre geliyor, haberi artık gerçekleşti.

İlçemiz Çataloluk köyü hudutlarında bulunan Tavşantepe’de 880 hektarlık arazide çok zengin bir leonardit denilen 120 milyon tonluk doğal gübre rezervine rastlandı.

Develi’de bir çiftlik sahibinin verimi artırmasından esinlenerek leonardit arayışı içerisine giren Buhara Madencilik Şirketi yetkilisi Hasan Çoksarı hedefine ulaştığını ve tarım sektörüne büyük katkısının olacağını belirterek, “Doğal gübre olarak bilinen leonardit, toprağın ıslah edilmesinde, sanayi artıklarının kirlettiği toprağın temizlenmesinde, derin sondajlarda, hayvan yemi katkı maddesi olarak, dökümcülükte ve su filtre sistemlerinde, kağıt, boya, mürekkep, çimento ve seramik endüstrilerinde kullanılıyor” dedi.

Çoksarı, leonardit dünyada ve Türkiye’de yaygın olarak tarımda, organik toprak düzenleyicisi olarak, kullanıldığını söyleyerek, “Yüzde 100 doğal gübre olması, gerçek tarımda, ve organik tarımda yetiştirilen tüm meyve ağaçları, tarla, bahçe bitkilerinde, peyzaj ve sebzelerde kullanılabileceğinden dolayı tercih ediliyor. Leonardit uzun süre etkili olması sebebi ile çok çabuk parçalanıp yok olmaz. Leonardit çok iyi bir toprak düzenleyicidir. Toprağın yapısını organik üretim yapmaya müsait hale getirir” diye konuştu.

Develi ve civarında yaklaşık 30 maden çeşidinin bulunduğunu belirten Buhara Madencilik Şirketi yetkilisi Hasan Çoksarı leonarditin kolayca çözünebilen, siyah veya koyu kahverengi renkte, parlak ve camsı görünüşlü yumuşak bir maden olduğunu bildirdi. 

Share
449 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

10+3 = ?