logo

BU GÜNLERİDE GÖRÜRMÜŞÜZ, Taburcu olan hastalara ev ziyaretleri

Sağlık Bakanlığı tarafından Sağlıkta Dönüşüm Programı’nın verimli ve ulaşılabilir sağlık hizmeti sunma amacına yönelik olarak planlanan “Taburculuğu Verilen Hastalara” Develi Hatice-Muammer Kocatürk Devlet Hastanesi yöneticileri tarafından “Ev Ziyaretleri” çalışmasın da taburcu edilen  hastalara ziyaret edilmeye başlandı.

Sağlık Bakanlığı’nın “90 Gün Projesi” kapsamında Devlet Hastanesi’nden taburcu olan hastalar, hastane yönetimi tarafından evlerinde ziyaret ediliyor.

Develi Hatice-Muammer Kocatürk Devlet hastanesinde engelli kişilere yönelik sağlık hizmetlerinin sunumuna ilişkin genelge doğrultusunda, engelli kişilerin sağlık hizmeti talep ve beklentilerini karşılamak, talepte bulunan engelli kişileri bu ihtiyaçlarına uygun ortamlar sağlayarak, hızlı ve verimli bir şekilde hizmet almalarını kolaylaştırmak için çalışmalar yapılmıştır. 

ENGELSİZ HASTANE

Engellilerin hastaneye kolayca giriş çıkış yapabilmeleri için “rampa” yanı sıra Görme Engelliler için “Hissedilebilir Yüzeyler” Engelli vatandaşları için hastane giriş çıkış kapılarına “Uyarıcı Renkli Bantlar”  “Engelli Yardım Kulesi” yapılarak Engelli Yardım Kulesi üzerinde yer alan telefon ahizesini kaldırarak programlanmış olan Yönlendirme Personeli otomatik olarak aranarak, personelin engelli vatandaşımızın yanına gelmesi sağlanmakta ayrıca kule üzerinde yer alan düğmeye basarak LCD ekranda sesli ve görüntülü olarak hastane hakkında gerekli bilgiler öğrenilebiliyor.

Ayrıca Hastane acil girişinde yer alan “Braille Kabartma Harita” tüm binanın krokisini Latin Alfabesi, Braille Alfabesi, Piktogramlar (simgeler), Hissedilebilir Yüzeyler vs. kabartma işaretlemeler ile gösterilen, Görme engelliler için tasarlanmış fakat tüm ziyaretçilerin kullanımına olanak sağlamaktadır. 

Hasta Hakları Eğitimi

Develi Devlet Hastanesi yönetimi tarafından Toplum Eğitim Projesi Kapsamın da Develi’de bulunan 9 Lisenin Son Sınıf Öğrencilerine Yönelik Düzenlenen Hasta Hakları Konulu Eğitimler Yapılmakta.

Devlet Hastanesi ile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü arasında yapılan iş birliği çerçevesinde hastanede görevli Sosyal Hizmet Uzmanı Aytaç Balcı tarafından ilçemizde bulunan lise ve dengi okulların son sınıf öğrencilerine yönelik Hasta Hakları ve Uygulamaları konulu eğitimlere  toplam “464” öğrenci ve öğretmen katıldığı belirtildi.

Share
738 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

7+10 = ?