logo

Bölgenin Tek Açık Hayvan Pazarı Develi

Şap hastalığı sebebiyle Kayseri civarındaki illerde hayvan pazarları kapatılıyor. Bölgenin açık kalan ender hayvan pazarlarından olan Develi Hayvan Pazarı’nda satışların arttığı belirtildi. Develi Hayvan Pazarı’ndaki yoğunlukla birlikte kontroller artırıldı. Şubat ayının son haftasında -10 derece soğuğa rağmen Develi Belediyesi Veteriner Hekimi Kürşat Kaliber ve beraberindeki zabıta ekipleri, sabahın ilk ışıkları ile birlikte Develi Hayvan Pazarı’ndaki denetimlerini sürdürdü.

Sivas’tan Niğde´ye kadar olan bölgedeki hayvan üreticileri ve alıcılarının buluştuğu Develi Hayvan Pazarı, aynı zamanda Canlı Hayvan Borsası konumunda. Borsa, üreticilerin de mutlaka uğrayarak hayvanlarının değerini öğrenmeleri ve dalgalanmaları yerinde görmeleri açısından önem taşıyor.

Sabaha karşı 05.00´de kurulan Develi Canlı Hayvan Pazarı’nda satışlar ay ışığı altında başlıyor ve günün ilk ışıkları ile sona eriyor.

Develi Hayvan Borsası’nda Kurban Bayramı öncesindeki fiyatlarla mukayese yapıldığı takdirde, büyükbaş hayvan fiyatlarında yüzde 30’lara varan düşüşler kaydedilirken, küçükbaş hayvan fiyatlarındaki artış hala devam ediyor. Koyun fiyatları 600 ile 800 TL arasında alıcı buluyor.

Büyükbaş hayvan satıcısı Cengiz Hünkar; 2 bin 500 TL civarında sattıkları danaların bin 700 TL’ye kadar düştüğünü açıkladı.

Küçükbaş hayvan üreticilerinden Bayram Bülbül ise çift kuzulu koyun için bin TL fiyat istiyor.

Çift yavrulu keçiler ise 500 TL’den alıcı bulabiliyor.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
1.770 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

1+3 = ?