logo

Bir Anadolu geleneği Develi’de yaşatılıyor İki Bisküvi arası lokum yedinizmi

Bir Anadolu geleneği olan Lokum arası bisküvi ikramı “püsküğüt arasına lokum gatmak”,sarma, kıstık, ‘kıstırma’ bazı yörelerde ise ‘atom’ diye adlandırılır.  
Eskiden Anadolu’da köylerde kasabalarda hayır amaçlı olarak dağıtılan şimdilerde Develi’de yaşatılmaya çalışılan “püsküğüt arasına lokum gatmak” geleneği tadanların ilgisini çekiyor.
Bu geleneğin yaşatılmasını memuniyetle karşılayan ilçe Kaymakam Enver Ünlü sarma yaparken, Sağlık Gurup Başkanı Dr.İlknur Deniz Öztürk maharetli elleriyle ilçe protokolüne büskivi arası lokum ikramında bulundu.
İşin hassasiyetini anlayan Kaymakam Enver Ünlü; lokum yumuşak olmalı ki, bisküvimizi kırmadan; iki büskivi arasında şekillensin dedi.
Develi’de uzun kış gecelerinde aile reisi ve çocuklar arasında geçirilen en güzel yarışlardan birisi de Büskivileri kırmadan sarmaların yapılmasıdır.
Baba eve bisküvi ve lokumla gelir,malzeme benden hadi bakalım lokumu sıkıştırmak size düştü der ve çocuklar aralarında yarışır öyle büyük bir zevkle yapılır, lokumu itinayla bisküvi boyutuna getirir güzel bir şekilde sıkıştırarak işte o muhteşem lezzet ortaya çıkar ailecek afiyetle yenir.
Belediye Başkan Vekili Salim Açıkgöz; Kıstırmanın hazırlanışındaki özellikleri şöyle aktardı. Öncelikle iki bisküvi alınır, ardından bisküvilerin yazısız tarafları altta kalacak şekilde masa, tepsi ne varsa oraya yerleştirilir, sonra lokum alınır ve ezdirilip inceltilir ve bisküvi nin dörtte üçünü kaplayacak hale getirilir, ardından narince bisküvileri kırmadan sıkıştırılıp yenilir dedi.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
1.667 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

1+6 = ?