logo

Bayram öncasi Hayvan Pazarında son durum

Develi Bölgesel Hayvan Pazarı kış şartlarında derece eksileri gösterirken gece yarısı pazara koşan besicilerin içini ne içmiş oldukları sıcak çay ısıtabiliyor ne de yakmış oldukları ateş ısıtabiliyor. Onların içini ancak elleri ile saydıkları sıcak para ısıtıyor.
Bölgesel olarak besicilerin kurban bayramı öncesinde yüzlerce kamyon ve traktörlerle ahırlarında kurban için hazırladıkları küçükbaş ve büyükbaş hayvanları satıcılar ve besicilerle buluşturmak için gelinen Develi Hayvan Pazarında yer bulmakta zorlanan besiciler gece 02.00-03.00’den itibaren pazara akın ediyorlar.
Sabahın ilk ışıkları ile de hem kurbanlık için alıcı ve satıcılar hem de besiciler Develi pazarına akın ediyor. Sabah Saat 08.00’de Pazar dağılıyor ve hayvanlar ya kurban kesicilerinin evlerine ya da besicilerin yeni ahırlarının yolarını yine başka araçlarla terk ediyorlar.
Kurban Bayramı öncesinde adeta yılın besiciler açısından harmanı olarak kabul edilen Kurban Pazarını  iple çeken besiciler yanı sıra bir ya da iki ineği olup ta pazara getiren besiciler ve çocukları da soğuktan üşüdükleri halde hiç belli etmeden kurbanlıkları alacak kişilerin içlerini ısıtacak olan sıcak pazarlık ve paraların sayılma anını zevkle bekliyorlar.
Sivas’tan gelen üretici Mustafa Karatay Develi pazarında yer bulmakta zorlandığımız için geceden gelmek durumunda kalıyoruz,dedi.
35 yıllık celep Mustafa Develi pazarının erken saatlerde kurulmasının gelenek olduğunu belirtiyor ve geç saatlerde kurulsa daha iyi olur temennisinde bulundu.
Kurbanlık koyunlar 500 lira civarında satılırken kurban hisseleri de  700 lira civarında oluyor.
7 kişinin kesebileceği  büyükbaş hayvanlar
5 Bin lira civarında alıcı buluyor.
Satıcılar Develi Pazarının Kurbanlık alıcıları için çok uygun olduğuna dikkat çekerken gündemdeki erken mesai önerisine de destek vererek bizde mesai gün ağarmadan başlar dediler.
Develi hayvan pazarının ilgi odağı olması İlçe Tarım Müdürlüğü Veterineri ve Belediye Veteriner Hekimi yanı sıra  Zabıta ekiplerinin de sabahın erken saatlerde mesailerinin başlamasına vesile oluyor.

Belediye ve İlçe Tarım Müdürlüğü Veteriner Hekimleri ile birlikte denetimlerinin sürekli yapıldığını belirterek Hayvan sevkine mahsus Veteriner Sağlık Raporu, hayvanların menşe şahadetnamesi, kulak küpeleri yanı sıra sevk kağıtları olmayan hiçbir hayvanın pazarda getirilmesine izin verilmediğini  ve kontrollerin sürekli yapıldığını belirttiler.

Ayrıca; İlçemizde Salı günleri kurulan Hayvan Pazarına Kurban Bayramı haftasında  getirilen Büyükbaş hayvan sayısı da yaklaşık iki bini bulurken, Develi İlçe Tarım Müdürü son birkaç günde yaklaşık 2 bin büyük ve küçükbaş hayvan için İstanbul-Bursa-Nevşehir ve Kayseri Hayvan Pazarlarına da sevk işlemleri yaptıklarını kaydetti.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
1.137 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

2+6 = ?