logo

Bayram havasında geçen festival

Program sunuculuğunu yöresel Zile kıyafeti ile Belma Kıvrık’ın yaptığı 30’uncu Uluslararası Aşık Seyrani Kültür ve Sanat Festivali Develi’de yapılan çeşitli gösterilerle bayram havası içinde geçti.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın gönderdiği mesajların okunmasının ardından kürsüye çıkan Kayseri Milletvekili Ahmet Öksüzkaya, yurt içinden ve yurt dışından Aşık Seyrani Kültür ve Sanat Festivali etkinliklerine katılan gruplara teşekkür ederek, kültürel organizasyonlar sayesinde kardeş ülkelerin ilişkilerinin artmasının önemine dikkat çekti.
Develi Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen festivale Ak Parti Milletvekili Ahmet Öksüzkaya, Develi Kaymakamı Enver Ünlü, Develi Belediye Başkanı Recep Özkan, Ak Parti İl Başkanı Ömer Dengiz, belediye meclis üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Develi Cumhuriyet meydanında düzenlenen festivale halkın yoğun ilgisi dikkat çekti. Bu yıl 30’uncusu düzenlenen Aşık Seyrani Kültür ve Sanat Festivali’nde Kırgızistan, Azerbaycan ve Slovenya halk oyunları ekiplerinin gösterileri ilgi ile izlendi.
Çeşitli gösterilerin olduğu festivalde Slovenya’nın geleneksel danslarını sergileyen ekip, büyük beğeni kazandı. Diğer yandan Azeri 3 gencin şarklılarında birlik ve beraberlik mesajı vermesi vatandaşlar tarafından uzun süre alkışlandı. Kırgızların mini konserinde, Kırgız ekibinin müzikleri protokol üyeleri ve vatandaşlar tarafından beğeni ile dinlendi. Festivalde halk ozanlarına madalya ve plaket verildi.
Festivalin 30’uncusunu gerçekleştirdiklerini ifade eden Develi Kaymakamı Enver Ünlü, “Uluslararası Aşık Seyrani Kültür ve Sanat Festivali’nin 30’uncusunu idrak etmenin coşkusunun mutluluğunun sevincini paylaşıyoruz. Hepimizin bildiği gibi Aşık Seyrani Festivali, sadece bir eğlence amacı için yapılan bir etkinlik kesinlikle değildir.” dedi.
Festivalin önemli bir kültürel faaliyet olduğunu dile getiren Ünlü, “30 yıl boyunca kesintisiz olarak yapılan festival Develimiz, Kayserimiz ve bölgemiz için önemli bir kültürel faaliyettir.” şeklinde konuştu.
Aşık Seyrani’nin halk ozanların arasında önemli bir yeri olduğunu söyleyen Ünlü, “Anadolu’nun yetiştirdiği Mevlana, Yunus Emre, Emrah gibi çok kıymetli halk ozanlarının, düşünürlerinin bir tanesi de Anadolu’nun bağrından, bu topraklardan bize, Develi’ye nasip olmuş olan kıymetli Aşık Seyrani’dir,”dedi.
Belediye Başkanı Recep Özkan’da; Etkinliklerin Kültür ve Turizm Bakanlığı, Develi Kaymakamlığı, Belediye, Seyrani Eğitim ve Kültür Vakfı-  TÜRKSOY ve Balkan Aydınları Birliği’nin katkılarıyla yapılmakta olduğunu, 2012 yılının Belediye Meclisi tarafından Aşık Seyrani yılı ilan edilmiş olup yıl içerisinde şiir kompozisyon yarışmaları ve Unesco Türkiye temsilciliğinin katkılarıyla üç gün süren Aşıklık geleneği ve Aşık Seyrani Sempozyumu dahil 20 ye yakın etkinlik yapıldığını, Aşık Seyrâni Kültür ve Sanat Festivali etkinlikleri aracılığıyla, özellikle unutulmaya yüz tutan Kültürel mirasımız olan Aşıklık Geleneğinin yaşatılmaya çalışıldığını belirtti.
Cumhuriyet Meydanındaki Festival etkinlikleri, Azarbeycan Halk dansları topluluğunun gösterileri ve İki Devlet Bir Millet Şarkısı, Kırgızistan Folklor gurubu gösterileri, Slovenya Sevdah Folklor ekibi ilahi, folklor gösterileri ve Anayurt şarkılarını söylemeleri sonrasında Aşıklar Divanının kurulması ile dört gün süren 30. Uluslararası Aşık Seyrani Kültür ve Sanat Festivali bayram havası içerisinde geçti.
Başkan Özkan ayrıca; Ünlü İngiliz şair William Shakespeare “Bir Ulusun Türkülerini yapanlar o ülkenin yasalarını yapanlar kadar güçlüdürler,” diyor. Çünkü bir çok idareci unutulurken Şairlerin şiirleri Aşıkların deyişleri nesilden nesile naklediliyor ve gelecek kuşaklara ilham kaynağı oluyor.
Yüreklerin aşk nağmelerini onlar dillendiriyor. Zulme, haksızlığa, karşı kalplerde doğan infiali ve isyanı seslendiriyor, yaşadıkları toplumların gören gözleri, düşünen beyinleri, hisseden yürekleri, konuşan dilleri oluyorlar. Bu nedenle Şairler ve halk ozanları zamanın şahitlerindendirler. Onların kalemleri ya da dilleri sustuğunda yaşadıkları toplum lâl olmuş görüntüsünü kaybetmiş demektir.
Bu hassas yürek ordusunun temsilcilerinden, zamanın ve şartların acımasız silgisinin silemediği, unutulmaz bir neferi olan  koca Seyrâni 19. YY Aşık Edebiyatı’nın Emrah, Dertli, Bayburtlu Zihni’nin gibi önde gelen şairlerinden olduğunu kaydetti.

Share
443 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

8+8 = ?