logo

Başkan Özkan’dan Önemli Öneri, Gönüllü İtfaiyecilik ve İtfaiyecilik Yüksek Okulu…

İtfaiyecilik mesleğinin kamuoyuna tanıtılması ve benimsetilmesi, yangın ve afetlere müdahale için eğitilmiş gönüllü insanlar oluşturulması, halkın desteğinin sağlanması amacıyla Halk Eğitim Merkezi aracılığı ile Gönüllü İtfaiyecilik kurslarının başlatılması ve Yüksek Okul açılması konularında Develi Belediye Başkanı Recep Özkan’dan öneri geldi.

Develi İtfaiye Teşkilatında denetimlerde bulunan Başkan Özkan; Son yıllarda bir çok Belediye tarafından oluşturulan Gönüllü İtfaiyecilik uygulamasına dikkat çekerek,Gönüllü İtfaiyeciler olağan üstü yangın ve afet hallerinde görevli itfaiye personelininyetersiz kaldığı durumlarda İtfaiye teşkilatına destek amacıyla yetiştirilmektedir. Dünyada tüm gelişmiş ülkelerde gönüllü İtfaiyeciler profesyonel İtfaiyecilere destek vermektedir. 

Bu konuda İçişleri Bakanlığının 23 Ağustos 1985 tarih ve 18851 sayılı “İtfaiye TeşkillerininKuruluş Görev Eğitim ve Denetim Esaslarına Dair yönetmeliği gereğince gönüllü İtfaiyecilik yapmak isteyen kişilere 32 saatlik eğitim verilebileceğini belirtti.

Başkan Özkan; İtfaiyecilik ve Zabıta Meslek Yüksek okuluna olan ihtiyacın her geçen gün arttığını belirterek ülkemizde  genelinde 13 Üniversitede  itfaiyecilik eğitimi verilmekte olduğunu ve mesleki ve etik açıdan uluslararası standardı yakalayıp mezunlarının günümüzün ihtiyaçlarına cevap verebilecek şekilde donanımlı  İtfaiye teşkilatlarında itfaiyeci olarak göreve başlayabileceklerine dikkat çekti.

İtfaiye Müdürü Cemil Kaman; 2013 yılında  48 adet büyük yangın olduğunu belirterek zamanında  müdahale yapıldığını belirtti. 

Arazi ve orman yangınlarında araç yokluğu nedeniyle sıkıntı yaşadıklarını belirtti.

Share
648 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

2+6 = ?