logo

Ayvazhacı köyünde 31 yıl önce Acıların gömüldüğü heyelan bölgesi ağaçlandırılıyor

31 nci yılında Dualarla Anıldı. Ayvazhacı köyünde 31 yıl önce, Acıların gömüldüğü heyelan bölgesi ağaçlandırılıyor.

İlçemiz Ayvazhacı köyünde, 31 yıl önce 40 kişinin hayatını kaybettiği heyelan bölgesinde ağaçlandırma çalışmaları başlatıldı. 27 Mart 1980 tarihinde meydana gelen, heyelan sonrası acıyı, her gün yaşatan heyelan bölgesi Çevre ve Orman İl Müdürlüğü’nün girişimleri ile ağaçlandırılıyor. Heyelan bölgesindeki ağaçlandırma çalışmalarına; Develi Kaymakamı Enver Ünlü, Tarım İl Müdürü Adnan Akay, Çevre ve Orman İl Müdürü Ali Rıza Baykan, İl Müftü yardımcısı Lütfi Çetinkaya, Develi Belediye Başkanvekili Kamil Müderrisoğlu, İl Genel Meclis üyeleri Mustafa Temur, Mehmet Tuna, Fazlı Öztürk, Develi Müftüsü Cafer Kılınç, AK Parti İlçe Başkanı Mehmet Durukan, Komşu köy muhtarları ve Ayvazhacı köylüleri destek verdi.

Bölgede 31 yıl önce 27 Mart 1980 gecesi, aşırı yağışlar sonrasında dağdan toprak kayması sonucu dağ yamacındaki 7 aileden 40 kişi hayatını kaybetmişti. Heyelanın olduğu bölgede ağaçlandırma çalışmaları için alana gelen vatandaşlar, o günleri hatırlarken duygulu anlar yaşadı. Sabahın erken saatlerinde, kazma ve küreklerle heyelan bölgesine koşan gençler fidanlar için çukur açma yarışına girdi.


Fidan dikme törenine katılanlara, Ayvazhacı Köyü Dayanışma Derneği tarafından hazırlatılan bin 200 kişilik yahni yemeği, bulgur pilavı ve ayran ikram edildi.
Kaymakam Enver Ünlü, afet bölgesindeki fidan dikim töreninde yaptığı konuşmada, “Heyelan altında hayatını kaybedenleri şehitlerimiz diye kabul ederek hayırla yad ediyor, Cenab-ı Allah’ın bir daha böyle bir heyelan ve afet göstermemesi için bizler de, gerekli önlemleri almak üzere ağaç dikimini gerçekleştiriyoruz.”dedi.
Çevre Orman İl Müdürü Ali Rıza Baykan
konuşmasında; Ayvazhacı Köy’ünde heyelan bölgesi olan Evliya Dağının ağaçlandırma işlemine tapu ifraz işleminin bitmesiyle başlanacağını belirtti.
İl Müftü Yardımcısı hemşehrimiz Lütfü Çetinkaya, heyelanda hayatını kaybedenler için başlatılan ağaç dikme kampanyasına katkıda bulunanlara teşekkür etti.
Ardından Müftü Cafer Kılınç, heyelanda hayatını kaybedenler adına okunan hatimlerin duasını yaptı.
Ayvazhacı Köyü internet sitesi “www.ayvazhacim.com” adresinden canlı yayınlanan anma ve ağaçlandırma töreni Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde bulunan yüzlerce gurbetçi tarafından izleme imkanı buldu.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
3.333 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

7+10 = ?