logo

Av yasağı olumlu netice verdi

Aladağlar milli parkında etkin koruma ve av yasağı uygulamasının olumlu netice vermesi sonrasında keklikler ve keçiler sürüler halinde dolaşmaya başladı.
2011 yılında yapılan son sayımlara göre 430 yaban keçisi ve binlerce kekliğin bulunduğu Aladağlar Derebağ yaban hayatını koruma alanında Çevre ve Orman Bakanlığı Av koruma sabit ve gezici ekiplerinin 7 gün 24 saat alanda av yasağı ile ilgili kararları uygulamaları ve yöre halkının da yasağa uymaları sonrasında yaban keçileri ve  kekliklerin sürüler halinde gezdiği görülmektedir.
Alan sorumlusu Yaşar Birinci kamerası-Dürbünü-GPS cihazı, telsiz ve telefonu ile tam donanımlı olarak Yaban hayatı koruma alanının giriş kapısı olarak bilinen yazılı taş mevkiini mesken tutmuş.
Yahyalı ilçesi Derebağ kasabası sınırları içerisinde bulunan “Herifin söktüğü yer”olarak adlandırılan bölgeden başlayan yaban hayatını koruma alanında bulunan 430 yaban keçisi 7.500 Hektar alanda yaşamlarını sürdürmekte.
Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen avlanma kotasının 2011 yılında 5 dağ keçisi olduğu ve bu avlanma için yapılan beş müracaatın dördünün avcısının yabancı olduğu bir avcının ise Türk vatandaşı olduğu belirtildi.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
990 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

8+7 = ?