logo

Atatürk’ün Kayseri’ye Gelişinin 94. Yıldönümü törenlerle kutlandı…

Mustafa Kemal Atatürk’ün Kayseri’ye, Heyet-i Temsiliye Reisi olarak gelişinin 94. yıl dönümü düzenlenen program ile kutlandı.

Kayseri Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen programa Vali Vekili Halil Türksu, Garnizon Komutanı Vekili Cahit Bakır, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, İl Emniyet Müdürü Mustafa Aydın, daire müdürleri, gaziler, öğrenciler ve vatandaş katıldı. Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulmasından sonra saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı okundu. Daha sonra Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, günün anlım ve önemini belirten konuşma yaptı.

Atatürk’ün Kayseri’ye yaptığı ziyaretin sıradan bir ziyaret olmadığını söyleyen Özhaseki; Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bundan tam 94 yıl önce 19 Aralık 1919 tarihinde Kayseri’ye teşrif etmişlerdir. Kayseri’ye yapılan bu ziyaret sıradan bir ziyaret değildir. Dönemin şartlarında bağımsızlık yolunda yakılan bir meşale olduğu gibi günümüze bakan yönüyle de modern dünyanın yakaladığı seviyeyi yakalama hedefidir. Atatürk’ün o gün bıraktığı iz bugün hala vatan sevgisi, girişimcilik, çalışkanlık ve her zaman en iyiye ulaşma gayreti olarak bu kentte yaşamakta ve giderek de büyümektedir.

Ülkenin önce düşman işgalinden kurtarılması ardından da her alanda gelişip büyümesi hedefiyle yola çıkan Kuvva-ı Milliye hareketi Kayseri’den tam destek görmüştür. Kayserili, ülkesinin düze çıkması için tek yol olarak gördüğü bu davada varını yoğunu seve seve ortaya koymuştur. Gazi Mustafa Kemal’in o çalkantılı dönemde Kayseri’ye gelmesi, ardından da Cumhurbaşkanı olarak müteaddid defalar şehrimizi ziyaret etmesi bu desteğin en anlamlı sonuçlarıdır. İşte bu tablodan yola çıkarak diyebiliriz ki bu ülkenin siyasi, idari, askeri ve ekonomik alanlarda yeniden yapılandırılması amacıyla oluşturulan Kuvva-ı Milliye hareketine tam destek veren bir il olması nedeniyle Kayseri, genç Türkiye Cumhuriyeti’nin en gözde şehirlerinden biri olmuştur. 

Cumhuriyetin ilanından sonra ülkenin dört bir yanında başlatılan kalkınma hamlesinden en fazla nasibini alan şehirlerin başında Kayseri gelir. Tayyare Fabrikası, Sümer Bez Fabrikası, o dönemin en büyük devlet yatırımları olarak şehrimizde yerini alır. Binlerce insana iş, onbinlerce aileye ekmek kapısıdır bu fabrikalar. Türk Hava Kurumu’nun yurt çapındaki ilk şubelerinden birisi Kayseri’de açılır. Demiryolu Hattı’nın ilk ulaştığı şehirlerin de başında gelir Kayseri. Yine bu dönemde meteoroloji teşkilatı, Kayseri Müzesi gibi değişik alanlardaki yapılanmalar da Kayseri’ye verilen önemin diğer göstergeleridir. 

Sayın Valim, değerli misafirler, 

Bizler de Cumhuriyetimizin kurucusunun bize olan güvenine layık olabilmek için elimizden geleni ortaya koyarak vargücümüzle çalışıyoruz. Bu şehir, Atatürk’ün ‘ekonomik bağımsızlık olmadan siyasi bağımsızlık olmaz’ sözünü iliklerine kadar benimsemiş ve gereğini yapmak için hiç durmadan çalışarak Türkiye’de ‘sanayi ve ticaret şehri’ unvanını elde etmiştir. Atatürk’ün bizzat kendisinin kurdurduğu tesislere daha sonraları kendi imkanları ile çok daha fazlasını ekleme başarısını gösteren Kayseri, Türkiye’nin ekonomik alanda lokomotif şehirlerinden birisi olmuştur. 3 Organize Sanayi Bölgesi, 1 serbest bölgede 1000’den fazla fabrikanın bulunması ve her yıl belirlenen 500 büyük firma arasında onlarca Kayseri firmasının yeralması, dışa açılarak 150 ülkeye 1,5 milyar dolardan fazla ihracat yapması bunun en güzel göstergesidir. Kayserili olup da dışarıda iş yapanları da eklediğimizde 20 milyar dolarlık ihracat rakamlarına ulaşılması, Kayseri insanının ticaretteki başarısının en somut örneğidir.

Bununla da yetinmeyen şehrimiz, yeni ekonomik kazanımların peşinde koşmuş, turizm gibi, spor gibi, hizmet sektörü gibi alanlarda hedefler belirlemiş ve gerçekleştirdiği yatırımlarla bu alanda önemli mesafeler kat etmiştir. Bugün 300 milyon avroluk Erciyes Kış Sporları ve Turizm Merkezi Projesi, yalnızca şehrimizin değil ülkemizin siluetini değiştirecek 10 büyük projeden birisi olarak kabul edilmektedir. Aynı şekilde şehre kazandırdığımız stadyum gibi kongre ve spor merkezi gibi tesisler, Kayseri’nin uluslararası bir spor şehri olmasını sağlamış ve bu alanda sosyal, kültürel ve sportif kazanımın yanında ekonomik getirinin de anahtarı olmuştur.  

Mustafa Kemal Atatürk’ün sanayileşmeye verdiği kadar eğitime de önem verdiğini hepimiz biliyoruz. Yeni harflerle ilk eğitimin bizzat kendisi tarafından verildiği mekanlardan birisi karşımızdaki Saat Kulesidir. 

Atatürk’ün, Sakarya Savaşı’nda şehit düşen öğrencileri yadetmek için ziyaret ettiği Kayseri Lisesi’nde, okulun laboratuar bölümünü gezerek buradaki eğitimi denetlemesi de eğitime verdiği önemin diğer bir ifadesidir. Buram buram tarih kokan bu binayı şimdilerde Milli Mücadele Müzesi olarak düzenliyoruz. Böylece geçmişten günümüze bir köprü kurarak şehit ve gazilerimizin aziz hatırasını yaşatmış olacağız. 

Kayseri, Mustafa Kemal Atatürk’ün eğitime olan ilgisine canı gönülden iştirak etmiştir. Geldiğimiz noktada Kayseri, Türkiye’ye örnek bir yapıya sahiptir. Hayırseverler tarafından yaptırılan onlarca okula ilave olarak üniversitemizdeki fakülte, yüksekokul, enstitü ve laboratuar binaları, Türkiye’nin başka hiçbir yerinde görülmeyen bir yardımseverlik ve vefakarlık duygusunun göstergesi olduğu gibi eğitim alanında yakalanan modernizasyonun da en canlı örneğidir. Bunun yanı sıra Kayseri bugün, Anadolu’nun ortasında iki devlet iki de vakıf üniversitesi ile 4 üniversiteli bir eğitim şehri olarak kendini göstermektedir. Sayın Cumhurbaşkanımızın adını taşıyan Abdullah Gül Üniversitesi’nin açılması konusunda Türkiye’ye örnek bir dayanışma sergilenmiş, altyapısından binaların yapımına kadar tüm yapım çalışmaları belediyemizin öncülüğünde hayırseverlerin katkısıyla gerçekleştirilmiştir. 

Sonuç olarak eğitime yapılan yatırımın insana yapılan yatırım olduğunun farkında olan Kayseri, bu konuda Atatürk’ün çizdiği hedefi yakalayan nadir şehirlerden birisidir. 

Ekonomisiyle, şehirciliğiyle, yetiştirdiği siyaset adamlarıyla ve hayırsever insanlarıyla Kayseri, Anadolu’nun geleceği en parlak şehri olmuştur. Şehirlerin birbirleriyle kıyasıya yarıştığı günümüzde, bir an bile durmaksızın işimizi en iyi şekilde yapmaya devam etmeliyiz. Şimdiye kadar nasıl çalışmış ve bu başarıları elde etmiş isek, bundan sonra da çok daha fazlasını yapmak ve Kayseri’yi bulunduğu konumdan daha ileriye götürmek zorundayız. Bunu başaracak birikim, güç ve potansiyelin de Kayseri’de olduğuna yürekten inanıyorum. 

Bu duygu ve düşüncelerle başta Heyet-i Temsiliye Reisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere değerli heyetine, manevi huzurlarında ‘şehrimize hoş geldiniz’ diyor, saygı ve selamlarımı sunuyorum, dedi.

Share
614 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

3+4 = ?