logo

Astım, düzenli tedaviyle kontrol altında tutulabilen bir hastalıktır

Tüm dünyada yaklaşık 300 milyon kişiyi etkileyen astım hastalığı ülkemizde yaklaşık her 100 erişkinden 5-7’sinde, her 100 çocuktan 13-15’inde görülmektedir. Kronik bir solunum yolu hastalığı olan ve ataklarla seyreden astım hastalığının en önemli belirtileri nefes darlığı, 3 haftadan uzun süren öksürük, göğüste hışıltı ve ıslık sesi, göğüste tıkanıklık hissidir.
02 Mayıs Dünya Astım günü dolayısıyla açıklama yapan Acıbadem Kayseri Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr.Nevin Fazlıoğlu astım hastalığı ile ilgili şunları söyledi:” Astım temelde genetik bir hastalıktır. Yakın aile çevresinde astım olan kişilerde astım gelişme olasılığı daha yüksektir. Aile yakınlarında astım olmadan da genetik bazı bozukluklara bağlı olarak astım gelişme olasılığı vardır. Ayrıca çevresel faktörlerde astım gelişiminde rol oynayabilir.
Astım hastalığı ataklar halinde seyreden bir hastalıktır, sık olarak astım atağına yol açan etkenler şunlardır: ev tozu akarları, çimen, ağaç, hububat polenleri, küfler, hamam böcekleri, kedi, köpek, kuş gibi ev içerisinde beslenen hayvanlar, nezle grip gibi enfeksiyonlar, sigara dumanı, odun, kömür dumanı, tezek yakma, parfüm, saç spreyleri, yemek, boya kokuları gibi ağır kokular, otomobil içersindeki kokular, sis ve hava kirliliği, psikolojik faktörler, egzersiz, aşırı rutubetli iklim, hava ve mevsim şartlarında değişim, gülme, ağlama gibi ani sık nefes alışverişini gerektiren manevralar, mesleki faktörler.
Astım hastalığı düzenli hekim kontrolünde ve düzenli ilaç tedavisi kullanıldığında kontrol altında tutulabilen bir hastalıktır. Astımlı bir hasta için kontrol altında olmak ; gündüz astım yakınması bulunmaması, gece astım nedeni ile uyanmama, hastalığı tedavi eden ve kontrol altında tutan ilaçları kullanırken ayrıca hızlı etkili nefes açıcı ilaçlara gereksinimin olmaması, nefes ölçümlerinin normal düzeyde olması, günlük işlerin engellenmeden yapılabilmesi demektir.

Share
397 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

2+6 = ?