logo

Akran Baskısı, Mahalle Baskısından Daha Önemli Olduğunu Vurguladı…

Develi Belediyesi ve Develi Kız Meslek Lisesinin ortaklaşa yaptığı 10 ay süreyle yürütülen Hayallerime Güneş Doğuyor Projesi kapsamında Kız öğrencilere yönelik etkinlikler kapsamında Akran Zorbalığı ve Şiddetin önlenmesi konularında eğitim semineri düzenlendi.

Mustafa Aksu kültür Merkezinde düzenlenen seminere konuşmacı olarak katılan Niğde Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr  Recep Özkan; Akran Baskısının Mahalle Baskısından daha önemli olduğuna ve Şiddetin  yalnız bireysel değil, aynı zamanda toplumsal bir sorun olduğunu, Televizyonlarda şiddet gösterilerinin uygun olmayan saatlerde yayınlanması, Cinsellik, şiddet ve travmatik sahnelerin bulunduğu televizyon ve bilgisayar programları ile aşırı TV izleme ve bilgisayar kullanmanın da çocukların ruh sağlığı bakımından önem arz eden konuların başında geldiğini belirtti.

Özkan; Ailesi  tarafından Çocuğa ilgi gösterilmemesi,Çocuğun saldırgan davranışlarına izin verici tutumlar sergilenmesi,”Vur oğlum, Aslan oğlum, Erkek adam vurdu mu” Mizacıdan kaynaklanan nedenlerin gelişmesiyle öfkeli mizaca sahip çocukların saldırgan tutumları yanı sıra Akran Baskısı,Aile baskısı, bireysel ve çevresel etkenlerin de etkisiyle Ülke genelinde  öğrencilerin; %44’ü sözel, %30’u fiziksel,%18’i duygusal, %9’u cinsel içerikli zorbalığa uğramakta olduğunu belirterek Anne Babalar,Öğretmenler ile idarecilerin konuya gereken hassasiyeti göstermeleri gerekir, dedi.

Seminer öncesinde konuşan Develi Kız Meslek Lisesi Okul Müdürü Müfit Türkmen; Kız çocuklarının, Sosyal yönden ve aile yönünden karşılaşabileceği sorunlarla depresyona girmemeleri için Develi Kız meslek lisesinde bulunan 400 kız öğrenciye yönelik olarak Hayallerime Güneş Doğuyor projesi kapsamında çeşitli geziler ve eğitim seminerler verilmekte olduğunu, Akran Zorbalığı ve Şiddetin önlenmesi gerektiğini belirtti.

Share
464 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

1+8 = ?