logo

Aşıklık Geleneği

Üstün yetenekli öğrencilere,Özgür düşünce ve söylemlerin çilesini çeken 19.yy Halk Ozanı ve aynı zamanda hoşgörü timsali üstün yetenekli AŞIK SEYRANİ

Özgür düşünce ve söylemlerinin çilesini çeken üstün Şair’lik yeteneğine sahip aynı zamanda hoşgörü timsali Develi’li Aşık Seyrani ve eserlerinin de tanıtımı programı yapıldı.


Kayserili Üstün Yetenekli Öğrenciler Erciyes ve Çevresinde Bilim ve Doğa Kampı çerçevesinde Aşıklık geleneği ve Aşık Seyrani ile ilgili etkinlik Develi Belediye Başkan vekili, Zile Belediye Başkanı, Meclis üyeleri, Milli Eğitim ve Halk Eğitim Müdür ve yardımcıları, Mahalli Aşık ve şairlerden Aşık Guzuni,Şahabi ve İlhani, Genç Aşıklar ile bilim adamlarından Çağdaş Develi Gazetesi Başyazarı Doç. Dr. Kadir Özdamarlar ve Dr. Mustafa Kılıç’ın da katılımıyla Develi Elbiz parkında yapıldı.
Develi Halk Eğitim Merkezi tarafından oluşturulan Aşık Seyrani korosu ilk üç çalışmasını da program içerisinde sundular.
Çetin Şen Bilim ve Sanat Merkezi Biyoloji öğretmeni Sezer İnan’ın yürütücülüğünde TÜBİTAK tarafından desteklenen Bilim ve Doğa Kampı 5’er günlük dönemler halinde toplam 10 gün olarak gerçekleştirildi. İlk dönemi 27 Haziran-  01 Temmuz 2011 tarihleri arasında yapılan projede Çetin Şen Bilim ve Sanat Merkezi öğretmenleri ile Erciyes Üniversitesi ve Niğde Üniversitesinden öğretim üyeleri de proje uzmanı ve eğitmeni olarak projeye destek verdi.
Projeye 5. ve 6.sınıf düzeyinde; Çetin Şen Bilim ve Sanat Merkezinden 50 öğrenci ve Çocuk Esirgeme Kurumunda kalan 10 öğrenci katıldı.
Erciyes Kampı çerçevesinde Hititler dönemine ait Fıraktın Hitit kaya anıtı ve Roma dönemine ait Elbiz roma havuzunda da incelemelerde bulunan öğrenciler Kamp çerçevesinde çeşitli etkinlikler de düzenlediler.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
1.125 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

1+6 = ?