logo

Aşık Seyrani Festivali Coşku ile devam ediyor

29. Aşık Seyrani Kültür ve Sanat Festivali etkinlikleri açılış töreni 7 Temmuz 2011 Perşembe günü saat 18.00’de Develi Belediyesi’nin yurt dışından davet ettiği Bosna Hersek Cumhuriyeti Lişna bölgesi Hakiya Tabakoviç Kültür Güzel Sanatlar Derneği folklör ekibi ve Sivas-Adana yöresi aşıkları ile Develili genç Seyrani torunlarının yürüyüşü ile başladı. Develi Gençler derneği mehteran gurubu gösterileri, aşıklar divanının kurulması ve Bosna Hersek gurubu gösterileri gece saat 23.00’e kadar devam etti.
Açılış törenlerinde konuşma yapan Aşık Seyrani Dernek Başkanı Nezir Ötegen; Aşıklık geleneğinin yaşatılması bakımından Aşık Seyrani Kültür ve Sanat Festivalinin önemine dikkat çekti.
Kültür ve Turizm İl Müdürü İsmet Taymuş; Sözlü geleneğimizin yaşatılması bakımından Aşık Seyrani’yi ve eserlerini Kayseri ili Somut olmayan Kültürel miras konusunda değerlendirmeye alındığının müjdesini verdi.
Belediye Başkanı Recep Özkan; Aşık Seyrani’yi Ulusal ve Uluslar arası boyutta tanıtmak  için çalışmalar başlattıklarını beyan etti ve 19. yüzyıl halk edebiyatımızın en değerli örneklerinden birisi olarak diğer halk ozanlarını da etkilemeyi başarmış olan Aşık Seyrani  hakkında son yıllarda yapılan araştırma ve incelemeler artması bizleri memnun etmektedir.
Seyrani, Sultan Abdülmecit’in tahta geçtiği 1839 yılında İstanbul’a gider.


O yıllarda İstanbul’da semai kahvelerine, söz meclislerine ilgi gösterilir, aşıklar birer bilge kişi olarak görülür, dinlenirdi.
Bu meclislerin tiryakileri, aşıkları yalnız bırakmaz, onları meclisten meclise, kahveden kahveye taşırlardı.
Saray’da devlet erkanının konaklarında, zenginlerin köşklerinde bir araya gelen aşıklar, birbiriyle tanışır, söyleşir, atışırlardı. Bazı paşa ve beyler, şairleri himaye eder, onlara rahat bir hayat sağlarlardı. Böylesi bir zamanda İstanbul’a giden Seyrani, zamanın saz ve kalem şairleriyle tanışır, bilişir. Seyrani, İstanbul’a gelmişken yarım kalan medrese öğrenimini tamamlar ve derdine çareyi İstanbul’da bulamadığını da şu sözleriyle dile getirir.
“Yedi yıl eğlendi, kaldı Seyrani
Bütün tahsil etti ilmi irfanı
Sendeyken her türlü mürüvvet kanı
Bulmadın derdime çare İstanbul” dedi.


Kaymakam Enver Ünlü; 29. kutlanan Aşık Seyrani nin tanıtılması ve ilçenin ve Ülkemizin Kültürel mirası açısından önemine dikkat çekti ve Organizasyonda emeği geçenlere teşekkür etti.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
1.725 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

6+4 = ?