logo

DEVELİ GÜNDEMİNİ MEŞGUL EDEN “AFRİKA HASTALIĞI” (Sığır Çiçeği)

 

 

 

Develi GÜNDEMİNİ Melek EDEN “AFRİKA hastalığı” (SIGIR Çiçeği)

Afrika Hastalığı Olan SIGIR Çiçeğini Veteriner Hekim Abdullah Altınsoy yorumladı.

Ülkemizde şimdiye dek görülmeyen met Hastalık Güney Doğu bölgemizde görülünce havzası Tarafından Gerçekleştirilme Afrika Hastalığı Delos Verildi. ASIL Adi “Sığırların nodüler Ekzantemi” dir. Etimolojisi “Topaklı Cilt Hastalıkları” diye bilinir oLarak. Halk arasinda imkb sığır çiçeği Delos Altında anılmaya başladı.Hastalık bölgemizde de görülüyor ilçemizde Hastalık tehdidi Altında vakalar çıkmaya basladı ettik. Ülkemizde “ihbarı mecburi Hastalıklar” yer alir listesinde. 

Hastalık İngilizcesinden tam Tercüme Ile yumrulu deri hastalığıdır. Etkeni eg-keçi çiçek virusu Ile SIM Express gruptan Bir virustur. ILK Olarak 1929 yilinda Afrika’nın güney ülkelerinde Çıkan yumrulu deri hastalığı DAHA SONRA Mısır İsrail’de de salgınlar yapmıştır ettik.

Yumrulu deri hastalığı (LSD) deri uzerinde şişliklerle görülür. Ayni şişlikler IÇ organlarda da oluşur. Sütün Birdenbire azalması, şiddetli düşkünlük hali, gebelerde yavru atma, hızla zayıflama, topallık Ile Kendini gosterir. Hastalık Sökücü sineklerle bulaştırılır. Doğrudan Temas da bulaşma yoludur. Ağız burundan Gelen akıntılarla VEYA süt Ile Temas bulaşma KAYNAĞI olabilirse de hastalığın Sökücü, kan emici sineklerle bulaşması BAŞLICA yayılma yoludur ettik.

Hastalığın yayılması% 3-85 Olarak bildirilmektedir. Ölüm rate düşüktür. LSD ‘de Ölüm rate düşük oldugu bildirilse de yardımcı bellek enfeksiyonlarla met oran yükselebilmektedir. Kuluçka 2-5 haftadır donemi. Ergin sığırlar BİRAZ DAHA Dayanıklı Olup, buzağılar Eklendi çok hassastırlar. Baş, boyun, merme Çevresi ayaklarda sert şişlikler Kendini gosterir ettik. AYRICA, karaciğer, işkembe, dalak, Akciğer Sindirim Yolunda met şişkinliklerin Aynısı oluşur ettik. LSD böcek ısırması, kurdeşen, deri tüberkülozu, nokra BENZER deri hastalıklarıyla karışabilir ettik. Tam Olarak serolojik testler VEYA virüs izolasyonu Ile Kesin teşhis YAPILIR.  

Hastalığın TEDAVISI YOKTUR. Yardımcı bellek Enfeksiyonlar for antibiyotik kullanılabilir. Uzun Bir Süre İçerisinde YALIM mümkündür.

Hastalıktan Korunma for Iki ışletiliyor vardir. Birincisi sineklerle Mücadele, ikincisi imkb aşılamadır. Ülkemizde hastalığın Aşısı yoktur.Koyun keçi çiçek Aşısı Ile Hastalık Kontrol Altına alınmaya çalışılmaktadır.Afrika ülkelerinin birçoğunda, Güney Afrika, Etiyopya, Mısır, Namibya, Kenya, Zimbabve Gibi Ülkelerde Aşısı vardir. 

Hastalıktan korunmada bilinen TÜM biyogüvenlik Uygulamaları TAMAMEN Yerine getirilmelidir. Örneğin; hayvan nakillerinin ile kontrolün Altına alınması, karantina, temizlik Temizlik, Dezenfeksiyon, hastalıktan dolayı kesilen Hayvanların imhası Gibi Önlemler şirketin yeni yöneticisi ihmal edilmemelidir.

LSD sığırlarda Görülen Bir viral Hastalık Olarak bilinir. Ama; zoonoz’dur zamanda SIM Express. Yani insanlara da bulaşma ihtimali vardir. Bu yuzden Gerek patlamış şişliklerden Gelen akıntılar, gerekse Ağız, burun deterjan Kullanmayı ihmal etmemek gerekir, Göz akıntılarından sakınmak, antiseptik, dezenfektan ettik.

 

 

 

Share
1.286 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

5+10 = ?