logo

ABD-OHİO Eyalet Milletvekilleri Develi’de

Türkiye-ABD Parlemento temsilcileri ve iş dünyasının yakınlaşması amacıyla Amerika’da bulunan Türk organizasyonlarının girişimleri ile başlatılan geziye OHİO eyaletinden katılan 10 kişilik milletvekili ve meclis üyeleri Develi’de incelemelerde bulundular.
Ohio eyaletinde faaliyetlerini sürdüren Niagara Vakfı Genel Müdürü Serkan Akyan, Ohio eyalet milletvekillerinden Cliff Rosenberg, Bob Peterson, Peter Beck ile eyalet meclisinden Teremmy Shaffer, Bret Dixon, Janelle Meade,Tim Sword  ve Ohio eyaletindeki Türk şirketlerinden Sezer Firma sahibi İlhami Sezer’in de aralarında bulunduğu heyet; İstanbul’da iş dünyası ile Ankara’da hükümet yetkilileri ile görüşmelerde bulunduktan sonra Ohio nehri kenarında bulunan Till Ovası ile Develi ovası arasında mukayese yapmak ve Develi ovasında yapılan tarım ve hayvancılığı yakından görmek için Saray Halı Genel Koordinatörü Nadir Yürüktümen’in daveti üzerine Develi’ye gelen heyet Develi Ovasında incelemelerde bulundu.
Saray Tarım İşletmelerine ait Yeşilhisar Tarım ve Hayvancılık ünitesi, Develi’de Hayvancılık üniteleri, Et ve Süt işleme tesisleri, Doğalgazdan elektrik üretimi yapılan Kojenerasyon ünitesi ile Saray Halı Fabrikasında dokumacılık tekniklerini de yerinde incelediler.


Ohio eyalet temsilcileri;Develi Kaymakamı Enver Ünlü, Belediye  Başkanı Recep Özkan ve Emniyet Müdürü Ömer Aydın ile bir araya geldikleri Saray misafirhanesindeki yemek sonrasında Ohio  eyalet mührünü hediye ettiler.
Kaymakam Enver Ünlü ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve gelecekte hem iş dünyamız hem de idarecilerimiz arasında daha ileri işbirliğine vesile olması temennisinde bulundu.
Saray Halı Fabrika yetkililerine de  bölgeye katkılarından dolayı teşekkür etti heyette bulunanlara Türk bayrağı rozeti taktı.
Eyalet temsilcilerinin Ohio da Wilmington  ya da  Sabyonia şehirleri ile Develi’deki kardeş şehir teklifini memnuniyetle kabul ederek girişimleri başlatan Belediye Başkanı Recep Özkan Develi Belediyesinin kuruluşunun 140.yılı kupasını heyet üyelerine takdim etti.
Gezi sonrasında heyet adına açıklamada bulunan Ohoi milletvekili Peter A.Beck; Bir haftalık gezimiz esnasında Türk girişimcilerinin tek başlarına neler yaptıklarını gördük ve bundan çok etkilendik, Türkiye’ye gelmeden evvel olumsuz düşüncelerimiz vardı ancak geldik ve gördük ki Türkiye mükemmel bir ülke, insanları çalışkan ve zengin. Hükümet yetkilileri ve iş adamları ile yapmış olduğumuz görüşmeler Türk insanının ufukunun ve girişimlerinin büyüklüğünü görüp hayran kaldık bir çok konuda Amerika ile eşit hatta hiç farkının olmadığını gördük.
Ohio eyaleti ile Türkiye çok farklı kültürlere sahip olmasına rağmen düşünce ve çalışkanlık bakımından çok gelişmiş olduğunu gördük ilişkilerin daha da geliştirilmesi için Amerika’ya döndüğümüzde eyaletimizde ilişkilerimizin daha da geliştirilmesi adına yeni girişimler başlatacağız dedi.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
1.089 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

9+3 = ?