logo

Ağ Gelin Anıtlaşıyor

Halk kültürü araştırmacıları ve Televizyon yapımcıları, Somut olmayan Kültürel mirasın araştırmaları çalışması kapsamında Develi’de yaygın bir efsane şeklinde anlatılan, taş kesilme motifindeki Ağ gelin (Ak gelin) efsanesinin yoğun ilgi görmesi Develi Belediyesini harekete geçirdi.
Dilden dile yüz yıllardır anlatıla gelen efsane kahramanı olan “ ağ gelin” tasviri çalışması yapılıyor.
En güzel tasvirin anıt olarak yapılması düşünülüyor. Bu konuda yapılacak tüm çalışmaların değerlendirmeye alınacağı bildirildi.
AĞ GELİN ( AK GELİN) EFSANESİ
Develi’den bir Türkmen obası, Erciyes’in güney eteklerinde bir yaylaya çıkarlar. Bu obada, ahlaki ve fiziki güzelliğinden dolayı Ağ (Ak) gelin adı verilen bir gelin vardır. Kocası ve iki çocuğu ile beraber mutlu yaşarlarken, kocası gurbete çalışmaya gitmiştir. Develi çevresinde yaşayan bir eşkıya, güzelliği ile şöhret bulan Ak Gelin’e göz koymuştur. Sahipsizliğini de anlayınca, bir gece obayı basarak kaçırmak ister.
Nâmus timsali Ak Gelin, olayı anlar; gece karanlığında iki çocuğunu ve küçük sandığını yanına alarak, karışıklıktan da faydalanarak gizlice Erciyes’e doğru kaçar. Erciyes’in ortalarında öyle bir yere gelir ki, ilerisi uçurum gidilmez. Geriye dönse eşkıya. Gözyaşları ve çaresizlik içerisinde ellerini açar ve Allah’a yalvarır: “Allah’ım! Beni ve çocuklarımı ya taş et, ya da kuş.”Duası, kabul edilir. İlk defa taş et dediği için, onlar taş kesilir. Güneş doğunca oba sakinleri ve eşkıya; Ak Gelin, iki çocuğu ve çeyiz sandığının hayretle ve şaşkınlıkla taş kesildiğini görürler.
Günler sonra obaya dönen kocası olayı annesinden öğrenir. Koşarak ailesinin taş kesildiğini görür. Uzaklardan bir ses duyar: “Yiğidim namusunu bir eşkıyaya çiğnetmedim. O eşkıyadan ahtımı koma.”Bu ses Ak Gelin’in sesidir. Delikanlı taş kesilen ailesine bakarak: “Alırım ahtını, koymam Ak Gelin!” diye haykırır.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
1.236 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

3+1 = ?