logo

28. Aşık Seyrani Kültür ve Sanat Festivali bu yıl ilçemize hayırseverlerle birlikte geldi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Mehmet Ziyaettin Ayan MYO temel atma ve Mustafa Dandik Kültür Merkezi açılışlarına katılmak üzere hafta sonu ilçemizdeydi.

Temel atma töreninde Belediye Başkanı Recep Özkan; İlçe halkımız adına Hayırseverlerimize teşekkür ediyoruz derken hayırseverlerin ilçenin önünü açtığını belirterek, “Sayın Ahmet Hamdi Ayan’a yapmış olduğu bu güzel yatırımdan dolayı teşekkür ediyorum” diye konuştu.
EÜ Rektör vekili Prof. Dr. Mustafa Çetin hayırseverlerin Erciyes Üniversitesi’ne yaptığı katkılarının 100 milyon doları aştığını söyledi.

Seyrani kampüs alanı içerisinde daha önceden Eğitim bloğu yaptıran Sami Dedeoğlu-Mehmet Paksoy, Merhum Hüseyin Şahin, Kültür merkez yapılması için desteklerini esirgemeyen Dr.Mehmet Hidayet Tutum ve Ahmet Hamdi Ayan ‘a katkılarından dolayı teşekkür etti.   
Hayırsever iş adamı Ahmet Hamdi Ayan projenin bir yıl sonra tamamlanmasının beklendiğini bildirdi ve Bu proje inşallah bir başlangıç olur ve devam eder, memleketimize borcumuz vardı, biz de şimdi borcumuzu ödüyoruz” dedi.
Bakan Yıldız, hayırsever iş adamı Ahmet Hamdi Ayan tarafından Erciyes Üniversitesi Seyrani Kampüsü’nde yaptırılacak olan Develi Meslek Yüksek Okulu eğitim bloğunun temel atma töreninde yaptığı konuşmada, dünyada en önemli yatırımın eğitime yapılan yatırım olduğunu belirtti. Kayseri’nin hayır işlerinde Türkiye’ye örnek olduğunu ifade eden Yıldız, şunları söyledi: “Çocuklarımızın daha iyi bir ülkede yaşamasını isteyen hayırseverlerimiz her alanda yatırım yapıyor. Bu yatırımların gerçekleşmesi için koordinasyon ve iş birliği gerekiyor. Kayseri’de bu iş birliği çok güzel şekilde sağlandı. Erciyes Üniversitesi başta olmak üzere Kayseri’de hayırseverlerin yaptığı yatırımlar Türkiye’ye örnek oldu. Gezdiğimiz yerlerde Kayseri’deki bu yatırımları bize soruyorlar. Bu durum bizden önce hayırseverlerimizin babayiğitliğinden, doğdukları topraklara sadakatlerinden kaynaklanıyor” dedi.
Konuşmaların ardından 3 katlı olarak planlanan ve önce adı Ahmet Hamdi Ayan olan Meslek Yüksek okulunun ismi “Mehmet Ziyaettin Ayan” olarak değiştirildi Daha sonra iş adamı Ahmet Hamdi Ayan ile Erciyes Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Mustafa Çetin arasında yaptıracağı bina için protokol imzalandı. Bakan Yıldız ile Kayseri Valisi Mevlüt Bilici’de protokola şahitlik yaptı. Protokolün imzalanmasından sonra Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, hayırsever iş adamı Ahmet Hamdi Ayan’ın babası Mehmet Ziyaettin Ayan’a madalya taktı.   
Bakan Yıldız ve beraberindekiler daha sonra hayırsever Aksu ailesinin katkılarıyla yaptırılan Mustafa Aksu Kültür Merkezi’nin açılışını yaptı. Burada yaptığı konuşmada da bir ülkenin gelişmesi için kültürün önemine dikkat çeken Bakan Yıldız, açılışını yaptıkları tesisin bu amaca hizmet edeceğini kaydetti.
Bakan Yıldız, daha sonra hayırsever Aksu ailesine Develi Belediyesi adına hazırlanan plaketi takdim etti. Hayırsever iş adamı Mustafa Aksu adına yaptırılan, içinde tiyatro salonu ve sinema olan kültür merkezininde açılışını yaptı.
Kültür merkezinin kurdelesi 16 kişi tarafından kesildi.
Açılış ve temel atma törenlerine Bakan Yıldız’ın yanı sıra TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, AK Parti Kayseri milletvekilleri Yaşar Karayel ve Ahmet Öksüzkaya ile diğer davetliler katıldı.

Etiketler: » » » » »
Share
1.209 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

7+2 = ?