logo

2014 yılının Kayseri Turizmine ilk yatırımı Develi’ye…

Soysallı’da Günü birlik kullanım alanları hayata geçiyor.

2014 yılının Kayseri Turizmine ilk yatırımı Develi’ye…

Kayseri İl Özel İdaresi Çevre Tarım ve Hayvancılık Daire Başkanlığı tarafından, Develi İlçesi Sultan Sazlığı Milli parkı Soysallı pınarları günübirlik kullanım alanıProjesinin  ihalesi780 Bin TL’ye yapıldı.

17 Mart 2006 tarih ve 26111 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak, 24.523 hektarlık alanın kuzeyindeki Sultan Sazlığını alanı besleyen en önemli su kaynaklarından birisi olan SoysallıBüğleyen Pınarları Sultan Sazlığının önemli giriş kapılarından birisidir.

Vali Orhan Düzgün Develi ziyareti esnasında  Proje ile ilgili olarak yerinde incelemelerde bulunup yetkililerden bilgi almıştı.

Proje ihalesi sonrasında Ak parti İlçe Başkanı Mehmet Durukan,Belediye Başkanı Recep Özkan, İl Genel Meclis üyeleri,Köy Muhtarı ve vatandaşlar  Soysalı Pınarları bölgesini gezerek çalışma yapılacak alanı gezdiler.

Develi Belediye Başkanı Recep Özkan; 2005 yılından beri İlçe Kaymakamımız, Milli Parklar yetkilileri ve Köy Muhtarımız ile birlikte işin takipçisi olduk.

Soysallı günü birlik kullanım alanının  Kayseri, Kapadokya  ve Bölge turizmine katkısının önemine dikkat çekerek alanda, Kır lokantası, 15 Adet Kamelya (Gazebo), mescit,wc, Otopark,çevre ihata arazi tanzimi, 2 ad et ahşap Köprü, 2 ad. Çeşme, 1adet Satış büfesi, 1 adet ahşap iskele ve Menfezlerin bulunduğu kısımda su kenarına doğal kayalar dizileceğini belirterekİşin süresi Yer tesliminden itibaren 160 takvim günüdür.Yapılan ihaleye göre 2014 yılı Haziran ayında Soysallı Pınarları Günübirlik Kullanım Alanı halkımızın hizmetine girmek suretiyle Bölgedeki Turizm hareketliliğine katkı  sağlamasını bekliyoruz.

Soysallı Pınarlarının Kapadokya, Erciyes Master Planı ile Aladağlar arasındaki Sultan Sazlığı Milli Parkının kuzey giriş  köprüsü olma görevini üstlenmesini bekliyoruz Sultan sazlığını botlarla gezmek isteyenler için önemli bir kapı olacaktır. DETOK Projesine de bu proje ile başlanmış oluyor dedi.

Ak Parti Develi İlçe Başkanı Mehmet Durukan; 2014 yılının Kayserimize ilk ve büyük ihalesi olan Soysallı Projesinin Kayseri İl Özel İdaresi ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından ihalesi yapılmıştır.  

İlçemize ve Köyümüze hayırlı olsun eskiden Su akar Soysallı bakar derlerdi şimdi artık bu güzel nimetten yararlanma, 

Doğa turizmine katkı ve Köyümüzün gençleri için bir geçim kaynağı olacağına inanıyoruz  dedi.

Köy Muhtarı Seyit Çiftçi; Sultan Sazlığı Milli Parkı Soysallı Pınarları Günübirlik Kullanım Alanı Projesi Develi halkı ve Soysallı Köyümüz tarafından sabırsızlıkla beklenmekteydi. Artık su akıp bizler bakmayacağız gençlerimize bu vesile ile yeni iş kapıları açacağız dedi

İl Genel Meclis Üyeleri Mehmet Tuna;Soysallı Pınarları projesinin Doğa Turizmi açısından önemine dikkat çekerek tatil günlerinde halkımız doğa ile başbaşa olma istiyor bu özlemleri burada giderilecek, Kaymakamlığımızın girişimleri ile başlatılan bu projenin hayırlı olmasını diliyorum dedi.

İl Genel Meclis Üyesi Fazlı ÖztürkProje ileriye dönükolarak erciyes mastır Planı ve Kapadokya ile çok ilgili bir proje olup köy halkımıza da ekonomik katkısı olacağına inanıyorum dedi.

SoysallıKöyünün  gençleri de  kendi icat ettikleri Soysalı botları ile turist gezdirbileceklerini belirterek Proje başlamadan biz işe başladık dediler.

 

Share
949 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

4+3 = ?