logo

2014’de Hizmete girecek Dev projeler

DEVELİ; 2014 yılında Hükümetin desteği ile yapımına devam edilen 21 proje ve DETOK projeleri ile marka olmayı hedefliyor…

Belediyeleri ilgilendiren temel yasalar gereği nüfusu 50.000’den fazla olan belediyelerin stratejik plan hazırlama zorunluluğu ortaya çıktığından Develi Belediyesi 70 bine yaklaşan nüfusu ile Stratejik Plan çalışmaları başlattı.

Çalışmalar hakkında açıklama yapan Belediye Başkanı Recep Özkan; Uluslararası Platformda marka haline gelen Kayseri Büyükşehir Belediyemiz ve Metropol ilçelerin örnek Belediyeciliği, Hemşerilerimizin Hayır yarışında öncülüğü, Girişimciliği, Sanayisi yanında Turizm sektörü ve Özellikle Kış turizminde ön Plana çıkan Kayseri’mizde Develi’nin de bir turizm Destinasyonu haline gelmesi için Turizm, Tarım ve Hayvancılık, Yöresel Kültürel Değerler, Sanayi ve Madencilik, Kentsel Doku ve Planlama, Eğitim Tanıtım Bilgilendirme, istihdama yönelik çalışmalar ile İlçemizi yatırımlar için bir cazibe merkezi haline getirmek suretiyle Develi’nin ve Kayseri’nin ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtılması doğrultusunda  stratejik plan hazırlıklarımız devam etmektedir, dedi.

Başkan Özkan ayrıca; Ak Parti Hükümetimizin desteği ile İlçemizde yapımı devam eden ve 2014 yılı içinde bitirilerek Halkımızın istifadesine sunulması beklenen Projeleri de şöyle açıkladı:

1- Doğalgaz Projesi, Proje çalışmaları devam ediyor

2-Gümüşören Barajı: Develi’de Yenice, Çukuryurt Köyleri ile Menengi ve Beşkardeş mezralarını Baraj altında bırakacak olan ve Zamantı Nehri Üzerinde inşaatına başlanan Gümüşören Barajının D.S.İ 12.Bölge Müdürlüğü tarafından ihalesi yapıldı, 50 Milyon liraya mal olacak olan ve 185 milyon metreküp su tutabilme kapasitesi olan  baraj inşaatına, 10 Kasım 2011 tarihinde başlamış olup teslim tarihi olan 15 Mart 2015 tarihinden önce 2014 yılı sonunda  bitirilmesi bekleniyor.

3-Sultan Sazlığı Milli Parkı Soysallı Büğleyen Günü birlik kullanım alanı Projesi:30 Aralık 2013 günü İhalesi yapıldı. 6 ay sonra hizmete girmesi bekleniyor

4-Develi-Yeşilhisar İçme Suyu Projesi: Çalışmaya kış nedeniyle ara verildi. İsale hattının, 7.657 metresi tamamlanıp, bu Kısıma kadar işletmeye alınmış olup bu sayede, Sarıca Grup köyleri ve Gazi Belediyesi toplama depolarına su verilmesi başlanmıştır. Ayrıca Yeşilhisar-Sindelhöyük besleme hattı ile ilgili olarak 8,469 mt boru iş mahalline getirildi. Hava şartlarının  iyileşmesi bekleniyor. 

5-Arazi Toplulaştırma ve Develi Ovası Basınçlı Sulama Projesi: Çalışmaya kış nedeniyle ara verildi.

6-Erciyes Dağı Taşkın Koruma ve Erezyonu önleme Kuşaklama Kanalı Projesi: Kamulaştırma  devam  ediyor.

7-Ağaçlandırma alanları bakım ve tamamlama Projesi:Develi Orman İşletme Şefliği bünyesinde bulunan Ormanlık alan 31.409 Hektar olup ağaçlandırma alanlar; Şıhlı, Ayşepınar, Ayvazhacı, Çomaklı, Gömedi-Epçe, Aksu,Erciyes,Kulpak’ta 6 bin hektar olup 2014 yılında  ağaçlandırma yapılan alanlarda  tamamlama ve bakım hizmetlerine devam edilecektir.

8-Aksu Mesire Alanı Çevre Düzenlemesi: Devir teslim aşamasında

9-Gezbel Yolu: çalışma %90 oranında tamamlandı (1.5 Km hariç) asfalt aşamasında olup çalışmaya kış nedeniyle ara verildi.

10-Erciyes Kış Sporları Turizm Merkezi Yolu: Hisarcık Develi arası 23 Km yol çalışmasına  kış nedeniyle ara verildi.

11-Develi-Yahyalı yolu ve Develi-Yahyalı çevre yolu:Proje aşamasında

12-Sosyal Hizmetler Merkezi: İnşaat aşaması devam ediyor.

13-RAM Hizmet Binası: Aşık Seyrani mahallesinde  arsa tahsisi yapıldı.

14-İmam Hatip Ortaokulu Hizmet Binası: M.Akif Ersoy Mahallesi arsa tahsisi yapıldı. İhale aşamasında

15-Bölgesel Hastane:70 yataklı Hastane çalışması Proje ihalesi aşamasında

16-NMM Sağlık Meslek Lisesi 100 öğrenci kapasiteli yurt binası: İhale aşamasında 

17-Kampüs alanına 1000 seyirci kapasiteli kapalı spor salonu: İhale yapıldı. Yer teslimi aşamasında  

18-350 seyirci kapasiteli kapalı spor salonu: tadilatı yapım aşamasında

19-Stadyum suni çim projesi:Görüşmeler devam ediyor.

20-Bahçelievler Kültür Merkezi : İnşaatı devam ediyor.

21-DETOK Projesi: İlçenin Turizm Odaklı kalkınmasını sağlayacak olan 216 Projenin teknik Raporlarının hazırlanarak uygulama Projelerine geçilmesi için 13 Üniversiteden 70 kişilik Akademisyen ekibi tarafından Teknik Proje hazırlık aşaması devam etmekte

Hedeflerimiz arasında ise Seyrani kampüsüne yeni hizmet binaları ve Sosyal tesisler yapımı ile Turizm ve Otelcilik Lisesi ve Turizm ara eleman yetiştirme Projesi çalışmaları devam etmektedir dedi.

Share
744 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

10+8 = ?