logo

15-22 Nisan 2014 Turizm Haftası Songül Karatepe Kütüphane Müdürü

 

 

 

15-22 Nisan 2014 Turizm Haftası Songül Karatepe Kütüphane Müdürü

Turizm, insanların devamlı yaşadıkları yerlerin dışında değişik kültürleri tanımak, bilgi ve görgüsünü arttırmak, tarihi eserleri ve doğal güzellikleri görmek, eğlenmek, dinlenmek vb. nedenlerle yapmış oldukları seyahat ve geçici konaklamalara denilmektedir. Turist ise, bahsedilen maksatlarla toplu veya kişisel halde seyahat eden yerli ve yabancı kimselerdir.

Günümüzde bir sanayi dalı haline gelen turizm, ülkeye canlılık ve gelir getirir. Gelişen turizm, kültürel ve ticaret ilişkilerini arttırdığı gibi, dünya barışının kurulmasına aracılık eden önemli bir olaydır. İnsanlar birbiriyle tanışıp görüştükçe sınırlar kalkmakta, dostluklar artmaya başlayıp önem kazanmaktadır. Barış ve kardeşlik içinde, bir arada yaşama ülküsü, bütün dünyada yaygınlık kazanmaktadır.

Turizmi geliştirmek sadece devletin görevi değildir. Turizm ulusal bir çabayla gelişir. Yurdumuza daha çok turist çekebilmek için gerekli olan tesisleri kurarken, bunlardan daha önemlisi kendimizi eğitmek, buna hazırlamalıyız. Çünkü bu iş sadece maddiyatla yapılmaz. Turisti güler yüzle, tatlı dille karşılamak, ona sempati göstermek, Türk’ün kendine has misafirperverliği ile gerekli hizmetleri vermek ve onların ülkemize tekrar gelmeleri için iyi izlenimler bırakmak da çok önemlidir.

Turizm alanında ilk ilgi, 1923 yılında İstanbul’da halk tarafından kurulan Türkiye Seyyahin Cemiyeti (Bugünkü adıyla Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu) ile başlamaktadır. Kültür ve Turizm Bakanlığı turizm işini etraflı olarak ele almış ve güzel yurdumuza turist akınını hazırlamıştır.

Ülkemize turist gelmesi demek, ülkeye döviz girmesi demek, döviz girmesi de ülkenin kalkınması ve zenginleşmesi demektir. Bu nedenle, 7’den 70’e kadar herkesin turizm konusunda bilinçlendirilmesi ve eritilmesi ğerekir.

Yurdunu sevmesini öğrenen bir insan O’na hizmet vermesini de öğrenir. Turizm eğitimi, yurt sevgisi ile başlar. Okullarımız fırsat bulduğu ve imkanları ölçüsünde geziler düzenlemeli, öğrencilerimizin çeşitli yurt köşelerini görüp tanımalarına yardımcı olmalıdır. Yurt sevgisi yaşanılarak elde edilir. Bu sevgiyi pekiştirmenin en iyi yollarından biri de iyi hazırlanmış ye planlanmış gezilerdir.

Her yıl 15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanan “TURİZM HAFTASI” böyle bir eğitim fırsatı getirdiği için çok önemlidir. Özellikle bu hafta ile ilgili düzenlenecek etkinliklerde öğrencilerimize ve halkımıza turizmin ekonomik ve toplumsal gelişimdeki önemini kavratmak, onları turizme katkıda bulunacak biçimde eğitip, bilinçlendirmek amaçlanmıştır.

 

 

 

Share
608 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

10+9 = ?