logo

1. Uluslararası Bal kongresi sona erdi… Arı ve Arı ürünleri yetiştiriciliği hareketlendi

Dört  kıtayı birleştiren ve Dünya’nın her yerinde önemi her geçen gün artan, yararlarına her gün bir yenisi eklenen arı ve arı ürünleri ve bal kongresini takip eden arıcılar bal ormanı konusunda girişimlerini başlattılar.
22-26 Şubat tarihleri arasında FAO, Erciyes Üniversitesi Seyrani Ziraat Fakültesi, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Merkez arıcılar Birliği tarafından organize edilen 1.uluslararası katılımlı bal ve bal arası ürünleri kongre, çalıştayına katılan Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü Odun Dışı ürün ve hizmetler Dairesi Başkanı Fuat Şanal ile görüşen Develi Belediye Başkanı Recep Özkan; Erciyes dağı eteklerinde yapılan arıcılığın desteklenmesi için yerli ve misafir arıcıların ”Arı Ormanı” taleplerini iletti.
Orman  Genel Müdürlüğü Odun Dışı ürün ve hizmetler Dairesi Başkanı Fuat Şanal; Arıcılarımızın Arı ormanı projesi hazırlamaları halinde destek vereceklerini belirterek  proje ormanlık alanlarda arıcılık faaliyetine uygun olarak yalancı akasya, akçaağaç, badem,  türü  ağaçlandırma yaparak, ayrıca korunga, deve dikeni, karaçalı, gibi bal verimi için önemli olan otsu ve çalımsı bitkilere yer verilerek arıcıların ekonomik olarak kalkınmalarına hizmet edecektir.

Arıcılık, biyolojik çeşitliliğin korunması ve gelecek nesillere aktarılması, sürdürülebilir gıda güvenliği ve aynı zamanda topraklarımızın büyük bir kısmını tehdit eden erozyonun önlenmesi bakımından desteklenmesi gereken stratejik bir sektör olduğu gibi düşük girdi maliyeti ve kolay uygulanabilirliği sayesinde yeterli yatırım hizmetlerini alamayan ve tarıma elverişli alanın yetersiz olduğu kırsal alanlarda gelir kaynaklarının çeşitlendirilmesi bakımından büyük önem arz etmektedir.
Bakanlık olarak bu tip projelere gereken desteği vermekte olduklarını belirtti.
ABD Arizona State Üniversitesinden Osman Kafanoğlu; Arı organizmaları,Biyolojik işleyişleri ve her yaşta bal tüketimi hakkında bilgi sundu.
Ürdün Assiut University’ den Mahmoud Khalil Jaber; Kur’an’da Bal arısı ve Antiterapi hakkında bilgi verdi.
İran’dan Sayed Mazaher Sayedi- Zihinsel ve Davranışsal hastalıklar için ballı tedavi yöntemlerini sundu.
ERÜ Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Keleştemur; Türkiye’de bir ilkin gerçekleştirildiğini, uluslararası bal ve bal arısı ürünleri kongresinin dünyanın dört bir yanından gelen bilim adamlarının katılımıyla yapıldığına dikkat çekti.
Seyrani Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali İrfan İlbaş; Bilgi, bilim insanlarının bilgi ve tecrübelerini birbirleriyle, halkımızla ve uygulamacılarla paylaşması ile evrensellik kazanacaktır,dedi.
Develi’den katılan üreticiler tarafından ikram edilen erciyes yöresine özgü keven balı katılımcılardan tam not aldı.
Kayseri Damızlık Hayvan Yetiştiricileri Birliği tarafından Kongre süresince misafirlere 250 kilo ballı süt ikramında bulunuldu.
Kongre Başkanı Erciyes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarımsal Biyoteknoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Sibel Silici;“Kongre süresince  80’nin üzerinde sunumla 17 farklı ülkeden yaklaşık 200 katılımcının yer aldığı uluslararası kongrelerden birini düzenleyip başarı ile bitirdik Katkısı olan herkese Teşekkür ediyorum dedi.
Kongreye ayrıca, Tıp Fakültesi, Ezacılık Fakültesi Gıda Mühendisliği Biyoloji ve Kimya Bölümleri, Ziraat Fakültesi Bölümleri, Araştırma Enstitüleri’nden Bilim Adamları İle Bal ve Arı Ürünleri Firmaları ve Arıcılar Katıldı.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
1.683 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

2+5 = ?