logo

1. Dev-Ali Uzay Gözlem Şenliği

Develi Belediyesinin kuruluşunun 140. yılı etkinlikleri kapsamında, 1.Dev Ali Gökyüzü Gözlem Şenliği düzenlendi. Şenlik, Erciyes Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Gözlemevi Uygulama ve Araştırma Merkezi, Kız Meslek Lisesi Bilim Fen Teknoloji Kulübü işbirliği ile gerçekleştirildi.
İlçemiz Mustafa Aksu Kültür Merkezi’nde yapılan tanıtım bölümünde, Erciyes Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Gözlemevi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Ferhat Fikri Özeren tarafından konferans verildi. Konferansa, ilçe protokolü yanı sıra ilçedeki lise ve dengi okullar ile yatılı bölge okullarından da öğrenci grupları iştirak etti.
Dev Ali Parkı’nda, Astronomi Kulübü öğrencileri rehberliğinde, 5 adet teleskop ile gökyüzü gözlemleri yapıldı. Teleskoplar aracılığı ile büyük gezegenleri görme imkanı bulan öğrenciler ve ailelerin yanı sıra işitme engelliler de yapılan sunumlar aracılığı ile gözlem şenliğine katıldı. Şenlik sonrasında, Develi’ye sürekli bir gözlem evi kurulması konusunda görüş birliğine varıldı.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
1.115 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

4+8 = ?