logo

Çağdaş Develi Gazetesi, 17 Temmuz 2020, Sayfa 7

Share
2.108 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

3+3 = ?

#

Çağdaş Develi Gazetesi, 17 Temmuz 2020, Sayfa 7” için 1 yorum

 1. Avatar İsmail Samur : diyor ki:

  Artık günümüzde kullanılmayan sözcük ve deyimleri günümüz türkçesine çevirerek yeni neslinlerin de kolayca anlayabileceği, sade bir dille kaleme alınmış, herkesin yararlanabileceği güzel bir yazı.
  Her mesleğin bir duayeni olur, o meslek o yörede onun adı ile özdeşleşmiş durumdadır. Develi’de müftü denince akla Kara Müftü, hoca deyince Ahmet Hoca(tabi bir de Asker hoca var), öğretmen deyince Mahir Bey(namıyla ünlü Dana Mahir), doktor deyince Hüseyin Bey, deli deyince Deli İbraam, mimar deyince Tekkeşin Kalfa gelir…
  Bunlar çalışkanlıklarıyla, doğruluklarıyla, dürüstlükleriyle insanların beğenisini kazanmış; özverileriyle çalıştıkları için işlerinde üstün başarılar sağlamış, mesleklerine damgalarını vurmuş, olağan üstü yetenekli, insanların belleklerine yerleşmiş kişilerdir.
  Kara Müftü böyle biriydi. Babam Kara Müftü derde başka bir şey demez, onu dilinden hiç düşürmezdi. Ben Develi dışında yaşadığım için onunla tanışma fırsatı bulamamış bir kişiyim ama methini çok duymuş biriyim.
  Ulu önder Atatürk’ün dini faaliyetleri sapkın tarikatların eline bırakmamak amacıyla 1924’te kurdurduğu Diyanet işleri Başkanlığı’nın il ve ilçe müdürlüklerinin başında bulunan devlet memurlarıdır. Buna göre, Diyanet’in kuruluş amacı laiklik ilkesine dayanır ve dolayısıyla Diyanet’e bağlı olarak görev yapan müftülerin devlet içindeki varlıkları laikliğe aykırı bir durum oluşturmaz. Çünkü müftüler birer tarikat lideri değildir ve devlet kanunlarına karşı birinci dereceden sorumludur. Kara Müftü bu sorumluluğunu bilmesine rağmen; kendi güçlü kişiliğiyle mesleğine damgasını vurmuş, hiç bir dönemde hiç bir partinin ya da devlet adamının etkisi altında kalarak onların ağzından fetvalar vermemiş, halkın gönlünde köklü bir yer etmiş, güçlü bir kişiliğe sahip, sevilen, sayılar, her kesim tarafından hürmetle anılan bir din adamıydı. Allah rahmet eylesin.
  Kendisini hürmetle anıyor. Develi’de köklü bir kültürün yerleşmesine, inançlı gençleri yetişmesine, ahlaklı insanların çoğalmasına bulunduğu katkıdan dolayı aziz ruhu önünde saygıyla şapkamı çıkarıyorum.

  İsmail Samur