logo

HARFLERİME SEVGİ EKTİM

01.12.2018 Cumartesi günü derneğimizde düzenlenen “ayın konuşmacısı” programının konuğu Yasemin Avanoğlu Aydoğan’dı. Yasemin Hanım, sevgi yüklü bir konuşma yaptı. Çocukluğunu, ailesini,Sivil Toplum Kuruluşlarında yaptıklarını anlattı. Harflerime Sevgi Ektim kitabından pasajlar okudu.
Yasemin Hanım, 2007-2011 dönemi Kayseri İli Yardım Derneği’nde başkanlık yaptı.Kayder istişare Kurulu Üyesi. Kayseri Sümer Fen Lisesi Koruma Derneği Başkanı. Parıltı Görmeyen Çocuklara Destek Derneği, Koruncuk Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı’nda görev aldı. ALS- MNH Derneği’nde bir gönüllü. Harflerime Sevgi Ektim kitabının gelirlerini bu derneğe bağışladı.
Aydoğanlar Şirketler Gurubu Yönetim Kurulu Başkanı Refik Aydoğan’ın eşi, İrem ve Kaan Aydoğan’ın annesi, iki torunu var. Aydoğan Ailesi, hayırsever bir aile, Talas’ta Hidayet Aydoğan Sosyal Bilimler Lisesi yaptırarak Milli Eğitime armağan etti.
Yasemin Avanoğlu Aydoğan; İstanbul’da dünyaya geldi. İstanbul ve Kayseri arasında bir yaşam sürdürdü. Şuanda İstanbul’da yaşıyor. En sevdiği şehir Kayseri. Kayseri ile de her Kayserili gibi bağları devam ediyor.
Erciyes’in gölgesinde yaşayanlardan. Özgeçmişi ve gelecekteki yaşamı, onun için hayata kattığı anlamlar.
Kendi kaleminde yaşam felsefesini şu cümlelerle ifade ediyor. “Bu Dünya’ya eğer katkı sağlayabiliyorsam, birinin hayatına dokunuyorsam, bir nebze de olsa faydam olabiliyorsa ne mutlu bana. Benim için hayattaki en önemli şey sevgi. Yazdıklarıma da sevgi ilham oldu. Bana yazmayı teşvik eden herkese çok teşekkür ediyorum. Dünya’ya ve insanlığa sevginin hükmettiği günler diliyorum.”
Açılış konuşmamda özgeçmişi okuduktan sonra, davetimize bizi kırmayarak geldiği için teşekkür ederek başladım.
Harflerime Sevgi Ektim kitabında bana ayırdığı sayfadan yazdığım dizeleri okudum.
İşte o cümleler:
O Yasemin Hanımdı
O,kimsesizlerin kimsesiydi.
Ülkesini ve bayrağını çok severdi.
Söylemi ve eylemi herkesi kucakladı.
Sosyal sorumluluk projelerinde yer aldı.
Güler yüzlü, samimi, candan bir dosttu.
Doğduğu topraklara, memleketine âşıktı.
Kayseri’ye,Erciyes’e, yürekten sevdalıydı.
Uzun yılar birlikte çalıştım hiç incinmedim.
İnsanın gönlünü almasını bilen şahıstı.
Onu tanımakla çok ama çok bahtiyarım.
Kimine annelik, kimine ablalık yaptı.
Gurur, kibir, büyüklenmeden eser yoktu.
Hoşgörü ve tevazu sahibi bir insandı.
Gazete ve dergilerde yazı yazdı, resim çizdi.
Ama ona kimse yazar, şair, ressam demedi.
O, Yasemin hanımdı.
Yasemin Hanımla Söyleşi
Sayın Başkan,sevgili kardeşim Orhan Bey,değerli Yönetim Kurulu Üyeleri,sevgili öğrenciler, Develi ve Yöresi Derneği’nin saygıdeğer üyeleri, hepinizle burada birlikte olmaktan gurur duydum, çok mutlu oldum. Beni davet ettiğiniziçin, bana söz verdiğiniz için teşekkür ederim. Uzun yıllar Kayseri Derneğimizde birlikte olduk. İlçe derneklerine ve buraya ziyaretlerimiz oldu. Orhan Bey’in beni öven konuşmasına teşekkür ederim.
Birlikte çok güzel çalışmalar yaptık.
Benim için hayat sevgi ile buluşmaktır. İnsan suret değildir, manadır. Hazreti insan olarak Yüce Allah’ın yarattığı varlık sevgiden yaratılmıştır.Onun için sevgiden büyüyen insanın manası bambaşkadır.Suret sadece gördüklerimiz.Benim yazdıklarım yüreğimden kalemime dökülenler…
Harflerime Sevgi Ektim kitabının tanıtımı
Yasemin Avanoğlu Aydoğan ilk eserinde bizi şiirler ve düz yazılarıyla bir sevgi yolculuğuna çıkarıyor. Kimi zaman hüzün, kimi zaman aşkın, sevginin kollarında sürükleniyoruz.
An’ın keyfinde, sevginin ruha işlediği satırlarda kendinizi bulmak için Yasemin Avanoğlu Aydoğan’ın kelimelerinin peşine takılın…
“Geçmiş, gelecek, yaşam… Benim için hayat sevgide buluşmaktır. Her şey an meselesi. İnsan her anını manada yaşamalı. Bunun için savaşların olmadığı, zulümlerin, kötülüklerin yaşayamadığı sadece sevgi ve aşkın hüküm sürdüğü bir dünyayı insana yakıştırıyorum. Hz. İnsan kıymetli. Allah sevgisinden beslenen bir sevgi diliyorum tüm Dünya’ya. Hayatta yüreklere dokunmak, benim için çok önemli. Hayatın hüzünleri, acıları, sevgileri hepimizin buluştuğu duygular… İnsanın manası bu. Yoksa sadece suretten ibaret olmak hayatı ne kadar anlamsız kılar. Elimde olsa tüm dünyaya sevgi tohumları ekerim. Benim adım, kalemim sevgi.
Benimle seni bulabilirsin. Yok ki birbirimizden farkımız. Biz sadece etle kemik değiliz. Kalpten kalbe bir yol vardır. Aynı ruhlar birbirini bulur. Bu kitaptaki satırlar sevgiyle yazıldı.”
Bu kitap sadece ruhunuza dokunmak için yazılmadı. Bu kitabın geliriyle ALS Derneği vasıtasıyla ALS hastalarına bir yardımda bulunacaksınız. Çünkü, yaşam paylaştıkça güzel.
Yasemin Hanım, Kayseri KAY TV’de Metin Yücel’in sunduğu Bu Şehrin Işıkları programında şiir dünyasına konuk oldu.
Bu programın konuşmacıları arasında zaman zaman yer aldı.
Söyleşi sonunda Yasemin Hanım’a Dernek Başkanı ve Yönetim Kurulu ile birlikte plaket verdi. Yasemin Hanım derneğe Kızkulesi’nin kabartma tablosunu armağan etti.
Develi’nin damak tadı Cıvıklı ve Tahinli ikram edildi. İkramları yapan Yasemin Hanım’a teşekkür ederiz.
Bursiyerlerimizin burslarının dağıtıldığı program ikram ve samimi bir sohbetin ardından sona erdi.
Programı öğrencimiz Ayşenur Serbest sundu.

Share
106.402 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

8+8 = ?