logo

Boğazköprü çalışmaları hakkında Kayseri Valimiz; Tamamlanmak üzere

(Kayseri Valiliği) Vali Orhan Düzgün, doğu ile batıyı birbirine bağlayan, ayrıca kuzey ve güney istikametlerinde de önemli bir kavşak noktası olan Kayseri’ye yakışır bir karayolu girişi sağlamak ve trafik akışını rahatlatmak amacıyla başlatılan Boğazköprü projesinin büyük bir hızla devam ettiğini belirterek, projenin öngörülenden daha kısa sürede tamamlanarak Ekim ayı sonunda hizmete girmesinin hedeflendiğini söyledi.

Vali Düzgün, yaptığı açıklamada, Boğazköprü Grubu köprülerinin ulaşım açısından sadece Kayseri’yi değil, ilimizin transit geçiş güzergahında bulunması nedeniyle pek çok sürücü ve vatandaşımızı ilgilendirdiğini söyledi.

Tarihi İpek Yolu üzerinde bulunan ve bu yönüyle geçmişten beri başta ticaret olmak üzere kültürlerin geçiş noktasında bulunan Kayseri’nin bu önemini günümüzde de koruduğunu kaydeden Vali Düzgün, batı, güney ve kuzey yönlerinde kentin ana giriş kapısı olan, ayrıca ülkeyi doğu ile batı arasında birbirine bağlayan Boğazköprü Grubu Köprüleri’nin ulaşım açısından önemli bir fonksiyon üstlendiğini belirtti.

1957 yılından beri hizmet veren köprülerin çok daha güvenli ve trafiği rahatlatacak bir şekilde işlevini sürdürmesi açısından Karayolları 6. Bölge Müdürlüğü’nce geçtiğimiz yıl çalışma başlatıldığını ifade eden Vali Düzgün, şu bilgileri verdi:

“Köprülerin üzerinde yılların getirdiği yapısal hasarlar, beton dökülmeleri ile derin çatlaklar vardı. Bu nedenle köprülerin acilen yenilenmesi için çalışma başlatıldı.

Bugün itibariyle Sarımsaklı köprüleri tamamen bitirilmiştir, Boğazköprü köprülerinde ise fore kazıklar, temeller, kenar ayaklar, orta ayaklar ve kirişlerin yapımı devam etmektedir.

2 şerit halinde hizmet veren köprüler, proje tamamlandığında 3 şeritli olarak hizmet vermeye devam edecektir.

Kayseri için bu denli öneme sahip köprünün biran önce tamamlanabilmesi için işçisinden mühendisine kadar Karayolları 6. Bölge Müdürlüğü ekiplerimiz yoğun bir çalışma içerisindedir.

İhalenin süresi 2015 yılında bitmesine karşın, çok büyük bir aksilik çıkmazsa proje 30 Ekim 2014 tarihinde tamamlanacaktır.”

Köprü ve yol çalışmaları tamamlandığında Kayseri’ye yakışır, güvenli ve güzel bir giriş noktası oluşacağını söyleyen Vali Düzgün, yol çalışmaları nedeniyle Kuzey Çevreyolu’nu kullanan sürücülere de sabırlarından dolayı teşekkür ederek, kazasız yolculuklar diledi.

 

 

 

Share
1.694 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

9+7 = ?