logo

YOKSULLARA YARDIM HAFTASI


Mustafa ÇEKEMOĞLU
cegmecioglu@cagdasdeveligazetesi.com.tr

Yoksulluk, ülkemizde ve dünyada her tabakadan insanı ilgilendiren bir konu olup, işsizlik, evsizlik, vb. gibi birçok sosyal problemle karşılıklı etkileşim içerisinde olan en önemli sorunlardan birisidir.
Yoksulluk ve nedenleri konusunda fikir sahibi olabilmemiz için yoksulluk algısının ve yoksullara yönelik tutumların anlaşılması önemli görülmektedir. Gelişmiş veya gelişmekte olan ülkeler için farklı boyutlarda olsa da, yoksulluk sorunu çözüm bekleyen öncelikli konular arasında yer almaktadır.
Milli geliri toplam nüfusa böldüğümüzde bir ülkede yaşayanların ortalama geliri çıkar. Bazı kişi ve gruplar ortalamadan daha fazlasını, bazıları ise daha azını alır. Ortalama gelirden daha azını alanlar içinde öyle bir kesim vardır ki bu az alanlar içinde en az alanlardır. Bunlar yoksullardır.
“Yoksulluk” genel manasıyla “fakirlik, yani sefalet, açlık, yokluk, muhtaçlık” gibi hayatını sürdürme mücadelesi, ihtiyaçları yerine getirme çabasını ifade etmektir. Yoksulluk veya fakirlik, günlük temel ihtiyaçların tamamını veya büyük bir kısmını karşılayacak yeterli gelire sahip olmama durumudur. Özellikle, yiyecek, içecek, barınma, giyim-kuşam gibi temel ihtiyaçlara zor erişmek veya erişememek yoksulluk olarak tanımlanabilmektedir.
Bugün yoksulluğun nedenleri işsizlik, gelir dağıtımındaki adaletsizlik, yüksek faiz, kayıt dışı istihdam, enflasyon, yolsuzluk, rant ekonomisi gibi etkenler rol oynamaktadır.
İlk kez 1993 yılında Yoksullara Yardım ve Eğitim Vakfı-YOYAV tarafından başlatılan etkinlikler gelenekselleşmiş, daha sonra Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, 12-18 Aralık tarihlerini “Yoksullarla Dayanışma Haftası” olarak ilan etmiştir. Temel amaç toplumda yoksullukla ilgili farkındalık düzeyini yükseltmek, toplumun temel taşı bireylerde yoksulluğa karşı hareket bilinci uyandırmaktır.
Gündelik hayatımızın her anında çeşitli şekilde karşımıza çıkan yoksulluk sorunu, ulusal ve uluslararası kuruluşların birlikte hareket ederek çözmeye çalıştığı ancak bugüne kadar tam anlamıyla çözemediği en karmaşık kamusal sosyal problemlerden birisidir.
Yoksulluk, son elli yıla dayanan köylerden kentlere yönelik yaşanan yoğun göç hareketleri, ülkemize gelen mülteciler neticesinde daha da artmıştır. Yoksullukla mücadelede temel aktör devlet olsa da, uluslararası kuruluşlar, yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşları bu konuda önemli sorumluluklara sahiptir. Son zamanlarda yerel yönetimler yoksulluğun azaltılması konusunda fonksiyonel bir rol üstlenmeye başlamıştır. Yerel yönetimlerin bu konudaki temel sorumluluğu, yoksul kesimin ihtiyaçlarını belirleyerek kaynakları yönlendirmek, merkezi yönetim-sivil toplum ve yerel yönetimler üçgeninde koordinasyonu sağlamaktır. Hükümetler de doğrudan yardımlarla yoksulluğu geçici de olsa azaltabilir.
Türkiye’de zengin ile yoksul arasındaki gelir farkının artması gelir dağılımı düzenlemesini kaçınılmaz hale getirmiştir. Gelir dağılımında adalet sağlandığında, az kazanan ile çok kazanan arasındaki makas daraldığında yoksulluk kendiliğinden eriyecek ve toplumsal adalet bir nebze olsun sağlanabilecektir.
Yoksulluk geçmişte ve günümüzde sürekli olarak önemini artırmakta ve tüm toplumu etkilemektedir. Yoksullukla mücadelede en önemli hususlardan bir tanesi küreselleşme sonucunda gelir dağılımında meydana gelen eşitsizliğin ortadan kaldırılmasıdır.
Allah, zenginlerin mallarında fakirler için bir hak bulunduğunu söylemektedir. Bunca nimetleri veren Allah, muhtaçlara yardımlaşmayı bize bir görev olarak yüklemektedir. Bu konuda Peygamberimiz ve sahabelerinin hayatlarında çok sayıda örneğini görüyoruz. Bu itibarla yoksullukla mücadele edelim. Kuşkusuz mutlaka yardım yapılması gerekli yoksul insanlar her yerde vardır.

Share
1470 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BAĞCILARDA KAYSERİ DERNEKLERİMİZİN MANTI FESTİVALİ

  20 Haziran 2019 Köşe Yazarları

    Bağcılar Belediyesi ev sahipliğinde “7 Renk 7 Bölge Kültür Sanat Festivali” kapsamında 15 Haziran 2019 Cumartesi günü saat:18:00 da Bağcılar Meydan'da gerçekleşti. Bu anlamlı buluşmaya Kayseri'den ve Ankara'dan İstanbul'a gelen Bakanlarımız, Milletvekillerimiz, İl, ilçe teşkilatımızın Başkanları, il ve ilçe Belediye Başkanlarımız, siyasetçilerimiz, Cumhur İttifakı, BBP il temsilcileri ve Bürokratlarımız, hayırsever iş adamlarımız, İstanbul’daki Kayseri il, ilçe ve mahalle Dernek Başkanlarımız, Yönetim Kurulu üyeleri, STK Başkan ve üy...
 • SOYADI KANUNU

  20 Haziran 2019 Köşe Yazarları

  Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulduğu andan itibaren yeni bir düzen oluşturma gayretleri çerçevesinde, toplumun her kademesinde ve her ihtiyacıyla alakalı olmak üzere birçok yenilik ve değişim süreçleri içerisine girmiştir. Eğitim, hukuk, sağlık, siyasal yapı ve ekonomi alanlarında yapılan düzenlemelerle yeni devlet; kalıcılık yakalama, vatandaşının refahını ve gelişmişlik düzeyini artırma çabaları sarf etmiştir. İşte bu gayretlerden birisi de “Soyadı Kanunu’nun” çıkarılması sürecinde gösterilmiştir. Osmanlı İmparatorluğu’nda, Soyadı Kanunu çı...
 • ERCİYES’TE TURİZM VE SPOR SEMİNERİ

  20 Haziran 2019 Köşe Yazarları

  Hedefe ulaşabilmek için, usanmadan, bıkmadan, istikrarla , milyon defa tekrar etmek gerekiyor. 5 yıldır bisiklet kültürünü yaygınlaştırmak için uğraşıyorum.Bisikletin faydalarını defalarca yazdım, hala da yazmaya devam ediyorum. Hayatımız çok hızlandı.Herşeyi hızla tüketir olduk.Bunun sonucunda mutsuzluklar ve hastalıklar çoğaldı. Bir yere gidebilmek için bir an önce arabaya binelim diyoruz.Hedefe çabuk ulaşıyoruz ama aradaki süreci kaçırıyoruz.Oysa süreç de çok önemli.Çabuk arkadaş oluyoruz, çabuk bitiriyoruz.Çünkü aradaki süreci yaşıyamıyo...
 • DÜNYA GÖNÜLLÜ KAN BAĞIŞLAYICILAR GÜNÜ

  14 Haziran 2019 Köşe Yazarları

  Kan, vücutta oksijen, besin maddelerini, vitaminleri, antikorları dokulara taşıyan, oluşan karbondioksit ve atık maddelerini vücuttan uzaklaştıran yaşamsal bir sıvıdır. Dünyanın her yerinde her gün her yaştan insanın yaşamak için kan aktarımına (Transfüzyon) ihtiyacı vardır. Kan ve kan ürünleri her yıl milyonlarca hayatı kurtarmaktadır. Ayrıca kan ve kan ürünleri, tıbbi ve cerrahi müdahaleleri desteklemekte ve yaşamı tehdit eden koşullardaki hastaların daha uzun yaşamalarına yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda insan veya doğa kaynaklı afetlerde ...