logo

YENİ BİR YILA GİRERKEN


Mustafa ÇEKEMOĞLU
cegmecioglu@cagdasdeveligazetesi.com.tr
 Acısıyla tatlısıyla kimine göre iyi kimine de kötü geçen bir yılın ardından 2019'u karşılamaya az kaldı. Biraz umutla, biraz heyecanla yeni yılı bekliyoruz. 2019 yılı ne getirecek onu bilmiyoruz. Yeni yılda umutları, özlemleri, hayalleri ve planlarını yaptığımız sorunlarımızın ne kadarı gerçekleşecek bilemeyiz. Bunları yaşadıkça göreceğiz.
Yeni yıl geldiğinde herkesin içini bir sevinç, bir heyecan kaplar. Çünkü yeni yıl geçmişin geride bırakılması yeni umutlarla geleceğe bakılması demektir. Her insanın hayatında olumlu ve olumsuz durumlar bulunur. Yeni yıl yaklaştığında kişiler geçmiş yılda yaşadığı olumsuzlukları unutarak daha güzel bir yıl geçirmeye hazırlanır. 

Her yıla yeni bir heyecan ve yeni bir sayfayla başlamayı yeğleriz. Her yeni yıl yeni gelişmenin, ilerleme kaydetmenin, yeniliklerin kaynağıdır. Bu nedenle her yeni yılda çabalarımızı bir seviye artırmalıyız.
Çok zor bir yılı geride bırakıyoruz. Bir yılı daha tüketmenin hüznü yerine bir yıldan daha kurtulmuş olmanın sevincini yaşamayı tercih ediyoruz. Ne diyelim gelen gideni aratmasın. Bu arada söz yerinde ise bir yaş daha büyüyoruz ve hatta doğrusunu söylemek gerekirse bir yaş daha yaşlanıyoruz.
Her yeni yıl tazelenen umutların, sevinçlerin, özlemlerin habercisidir. Elbette herkesin kendilerine göre bazı hayalleri, umutları, özlemleri ve düşünceleri vardır. Bunların ne kadarı gerçekleşecek bilemeyiz. Ancak, birçok insanımız ekonomik sıkıntı içerisinde. Böyle bir durumda olanlar yeni yılı ne yapsın. Yeni yıl gelmiş kimin umurunda. Çarşı, pazar ateş pahası. İnsanlar geçim derdine düşmüş ekmek, odun, yakacak derdinde. Gençlerimiz işsiz ya kahve köşelerinde ya da AVM’lerde aylak bir şekilde dolaşmakta. Hayat bazıları için eskisi gibi değil. İnsan yeni yılı nasıl kutlasın. Tabi durumu iyi olanlar hariç.
Ülke tarihinin en borçlu dönemindeyiz. 2019’a aklımız karışık, tedirgin ve endişeli, hatta korku dolu bir ruh haliyle giriyoruz. Herkes nasıl geçim yapacağını düşünüyor ve yine herkes piyasaların çok kötü olduğunu biliyor. Alışveriş merkezlerinde kapanan mağaza, dükkân sayısının haddi hesabı yok.
Her ne olursa olsun yeni yıl, yeni umutların yeşermesi anlamına gelmektedir. Her ne kadar karamsar tablolar oluşsa da umudumuzu kaybetmemeliyiz. Her insan yeni yıldan mutluluk, huzur, sağlık ve barış ister. Böylece geçen yılı uğurlarken hiç burukluk hissetmemeliyiz. Yeni yıl için yeni hedefler belirlemeliyiz ve bu hedefleri gerçekleştirmek için çok çalışmalıyız. İnsanlar neleri bıraktı geride, nelerden vazgeçti, tatlı acı neler yaşadığını bilir. Geriye dönüp geçen yılın muhasebesini yaptığımızda öyle pek de bir nefeste söyleyip geçemeyeceğimiz anılarımız olduğunu görebiliriz.
Ülkemiz yeni yılda önemli dönemeçlerden geçmeye hazırlanıyor. Son dönemlerde meydana gelen siyasi gelişmeler, ekonomide görülen sıkıntı ve daralmalar, enflasyon bakalım ne boyutta olacak. Birde önümüzde yerel yönetim seçimleri var. Dolayısıyla 2019 şimdiden birçok şeyin değişeceğini işaret ediyor.
2019 yılı yeni umutların yeşereceği insan hayatına yeni fırsatların doğacağı bir yıl olsun istiyorum. Her şeye rağmen yeni yılın ülkemize ve tüm dünyaya barış, mutluluk ve huzur getirmesini tüm kalbimle diliyorum. Kardeşliğin doğduğu, sevgilerin birleştiği, belki durgun, belki yorgun, yine de mutlu, yine de umutlu, sağlıklı ve sevgi dolu nice yıllara…

Share
850 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BAĞCILARDA KAYSERİ DERNEKLERİMİZİN MANTI FESTİVALİ

  20 Haziran 2019 Köşe Yazarları

    Bağcılar Belediyesi ev sahipliğinde “7 Renk 7 Bölge Kültür Sanat Festivali” kapsamında 15 Haziran 2019 Cumartesi günü saat:18:00 da Bağcılar Meydan'da gerçekleşti. Bu anlamlı buluşmaya Kayseri'den ve Ankara'dan İstanbul'a gelen Bakanlarımız, Milletvekillerimiz, İl, ilçe teşkilatımızın Başkanları, il ve ilçe Belediye Başkanlarımız, siyasetçilerimiz, Cumhur İttifakı, BBP il temsilcileri ve Bürokratlarımız, hayırsever iş adamlarımız, İstanbul’daki Kayseri il, ilçe ve mahalle Dernek Başkanlarımız, Yönetim Kurulu üyeleri, STK Başkan ve üy...
 • SOYADI KANUNU

  20 Haziran 2019 Köşe Yazarları

  Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulduğu andan itibaren yeni bir düzen oluşturma gayretleri çerçevesinde, toplumun her kademesinde ve her ihtiyacıyla alakalı olmak üzere birçok yenilik ve değişim süreçleri içerisine girmiştir. Eğitim, hukuk, sağlık, siyasal yapı ve ekonomi alanlarında yapılan düzenlemelerle yeni devlet; kalıcılık yakalama, vatandaşının refahını ve gelişmişlik düzeyini artırma çabaları sarf etmiştir. İşte bu gayretlerden birisi de “Soyadı Kanunu’nun” çıkarılması sürecinde gösterilmiştir. Osmanlı İmparatorluğu’nda, Soyadı Kanunu çı...
 • ERCİYES’TE TURİZM VE SPOR SEMİNERİ

  20 Haziran 2019 Köşe Yazarları

  Hedefe ulaşabilmek için, usanmadan, bıkmadan, istikrarla , milyon defa tekrar etmek gerekiyor. 5 yıldır bisiklet kültürünü yaygınlaştırmak için uğraşıyorum.Bisikletin faydalarını defalarca yazdım, hala da yazmaya devam ediyorum. Hayatımız çok hızlandı.Herşeyi hızla tüketir olduk.Bunun sonucunda mutsuzluklar ve hastalıklar çoğaldı. Bir yere gidebilmek için bir an önce arabaya binelim diyoruz.Hedefe çabuk ulaşıyoruz ama aradaki süreci kaçırıyoruz.Oysa süreç de çok önemli.Çabuk arkadaş oluyoruz, çabuk bitiriyoruz.Çünkü aradaki süreci yaşıyamıyo...
 • DÜNYA GÖNÜLLÜ KAN BAĞIŞLAYICILAR GÜNÜ

  14 Haziran 2019 Köşe Yazarları

  Kan, vücutta oksijen, besin maddelerini, vitaminleri, antikorları dokulara taşıyan, oluşan karbondioksit ve atık maddelerini vücuttan uzaklaştıran yaşamsal bir sıvıdır. Dünyanın her yerinde her gün her yaştan insanın yaşamak için kan aktarımına (Transfüzyon) ihtiyacı vardır. Kan ve kan ürünleri her yıl milyonlarca hayatı kurtarmaktadır. Ayrıca kan ve kan ürünleri, tıbbi ve cerrahi müdahaleleri desteklemekte ve yaşamı tehdit eden koşullardaki hastaların daha uzun yaşamalarına yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda insan veya doğa kaynaklı afetlerde ...