logo

UMUT VE UMUTSUZLUK


Mustafa ÇEKEMOĞLU
cegmecioglu@cagdasdeveligazetesi.com.tr
  Uzun zamandır umut ve umutsuzluk kavramları hakkında yazı yazmak istiyordum. O da bu haftaya nasip oldu.
   Hepimiz hayatımızda birçok zorluklar ve çaresizlik ile karşılaşıp, umutsuzluğa kapıldığımız zamanlar olmuştur. Bu anlar da adeta elimiz kolumuz bağlı hisseder ve hayata küseriz. Hatta daha da ileri giderek hayatı kendimize zindan ederiz.

İnsanlar hayatları boyunca her zaman güzel şeyler ile karşılaşmazlar. Kimi zaman çok zor zamanlar, insanın yakasına yapışabilir ve bu durum da insanın güçsüz hissetmesine sebep olabilir. Hatta insan bazen kendisini o kadar kötü hisseder ki, bir daha hiçbir şeyin istediği gibi olmayacağına inanmaya başlar. Bu durumun adına umutsuzluk denir.

Bazen öyle anlar olur ki keşke şunu yapsaydım bu olmazdı, keşke şunu söyleseydim yanlış anlaşılmazdım gibi keşkeler, çaresizliğimizin bir ifadesi olarak kafamızı meşgul eder ve uykumuzu kaçırır. Bu da kendimize olan güven duygumuzu kaybettirir. Umutsuzluğa kapılmak doğru değildir. Kaybetmenin ilk basamağı umutsuzluğa düşmektir.
Çaresizlik ve umutsuzluk ne kadar büyük olursa olsun, o umutsuzluğu giderecek mutlaka bir yol vardır. Türk atasözünde “Allahtan ümit kesilmez”, “Gün doğmadan neler doğar” ve “Çıkmadık candan ümit kesilmez” atasözleri de günlük konuşma dilinde oldukça yaygın kullanılan sözlerdir.
Oysa hayatımızda umutsuzluk ile umut hep yan yanadır. Bazen hiç ummadığımız veya beklemediğimiz anda umut karşımıza çıkar. Bizi bu karanlık ortamdan alır, aydınlığa ve refaha çıkartır. Yüzümüz güler. Çoğumuz zaman zaman umuda kapılıp hayallerimizin peşinden koşmadık mı?
Hayatımızda arzuladığımız bir şeyin olmasını istiyorsak onu hayal etmemiz gerekir. Çünkü hayallerimiz bize umuttur. Umutlar geleceğimizdir, hayatta kalmamızı sağlayan yaşama sebeplerimizdir.
Bir insanı güçlü kılan, onu ayakta tutan ve hayata bağlayan değerlerden biridir umuttur. Umudu olmayan insan yaşama sevincini kaybeder. Umut başarmanın ana kaynağıdır. Ne yapıp edip umudumuzu kaybetmeyelim. Hayatta kayıplar yaşanabilir kendimizi çıkmazda hissetsek dahi bizi kurtaracak olan umutlarımız olur. En umutsuz görülen zamanlarda, umutsuzluk yerine umudu, vazgeçmek yerine mücadeleyi seçmeliyiz.
Umut, kişide olumlu çağrışımlar yapan bir kavramdır. Geleceğe dönüktür ve iyi şeylerin olacağı beklentisi içerisinde olmaktır. Umut, insanın başarılı olacağı düşüncesini besler ve büyütür. Bu açıdan da vazgeçilmezdir.
Unutma ki, umudunu kaybeden kişi her şeyini kaybeder. Ama umudunu kaybetmeyen kişi ise yeniden teşebbüse geçer. Umut düzeyi yüksek insanlar, yaşam amaçları belirleme ve bu amaçlara ulaşma konusunda daha yüksek özgüvene sahiptirler.
Umut, insanı her zaman aydınlığa taşıdığından bu duyguya sahip çıkmak gerekir. Ne yapıp edin, siz de umudunuzu kaybetmeyin. Umut, duyguların en değerli olanıdır. Çünkü umut, insana moral verir, kişinin ufkunu açarak önünü görmesini sağlar.

Share
1132 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DÜNYA AİLE GÜNÜ

  14 Mayıs 2019 Köşe Yazarları

  Aile, evlilik ve kan bağına dayanan, anne, baba, çocuklardan oluşan en küçük sosyal gruptur. Toplum, ailelerden oluşmaktadır. Bu nedenle aile, toplumun temeli kabul edilmektedir. Sevgi, saygı, gelenek ve görenek gibi değerler öncelikle ailede kazanılmaktadır. Ayni zamanda aile, inançların, ahlaki davranışların, yardımlaşma, dayanışma ve paylaşma gibi değerlerin öğrenildiği yerdir. Aile, bir bireyin ilk eğitimini aldığı, yanlışı doğruyu gördüğü ve öğrendiği bir kurumdur. Aile denilince genellikle bir evde oturan anne ve baba ile varsa onların e...
 • HUZUR DERSLERİ VE DEVELİOĞLU ALİ RIZA EFENDİ

  14 Mayıs 2019 Köşe Yazarları

  Osmanlı sarayında eğitim konusunda en önemli konulardan ”Huzur Dersleri” ve “ Enderun Metebi” dir. Huzur derslerinin temel amacı, başkanlığını Osmanlı hükümdarının başkanlığında toplana 100-120 kadar seçkin din adamıyla yapılan Kur’an tefsirleri, yorumları ve münazaralardır. Enderun mektebi ise, devlet adamı yetiştirmek amacıyla kurulmuş bir özel saray mektebidir. Osmanlı ramazanlarında ilgi çekici uygulamalardan birisi ”Huzur Dersleri” dir. Derslerde bir grup Osmalı uleması, padişahın huzurunda din üzerinde konuşurlar ,değişik dinî konularda ...
 • İŞ İNSANI KAZIM AKSU” NUN HAYATTAN GÜNCELER” KONFERANSI

  14 Mayıs 2019 Köşe Yazarları

    27.04.2019 tarihinde Develi ve Yöresi Kültür Dayanışma Derneğimizde “Ayın Konuşmacısı” programının konuğu Aksal Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Aksuydu. Program sunucu Ayşenur Serbest’in açılış konuşması ardından katılımcılara takdim ile devam etti. Dernek Başkanı olarak ben bir selamlama konuşması yaptım. Konuşmacı iş insanı Kazım Aksu’ya ve Nisan Ayı bursunu ve burs sonrası ikramı veren Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Karaca’ya teşekkür ettim. Konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet ettim. Yönetim Kurulu Üyemiz Turan Aksu ağabe...
 • Daha Az Otomobil Daha Çok Bisiklet

  09 Mayıs 2019 Köşe Yazarları

  Ben yazarken okuyorum, araştırıyorum öyle yazıyorum.Ama arada bir okuduğum yazıları sizinle paylaşmak istiyorum. Bu bisiklet olayına girerken kafadan ezbere girmedim.Okuyarak, araştırarak, yerinde görerek, deneyimleyerek girdim.Sanmayınki kafamdan uydurarak yazıyorum.Alın işte size takip ettiğim kişi Pınar Pinzuti’nin yazısını şuraya koyuyorum.Umarım bizi daha iyi anlarsınız: “Sıkışıklığın Çözümü: Daha az otomobil, daha çok bisiklet! Bunu 10 yaşındaki bir kız çocuğu anladığına göre, belediye başkanlarının zeki olmasalar da çözümü kavrayabilec...