logo

ULUSLARARASI DEVELİ-ÂŞIK SEYRANİ VE TÜRK KÜLTÜRÜ KONGRESİ


Yrd. Doç. Dr. Kadir Özdamarlar
yazarozdamarlar@cagdasdeveli.com.tr

1979 yılında başlayan “Âşık Seyrânî Seminer ve Şenlikleri” birkaç defa siyasî ve osyal olaylar sebebiyle duraksadı. Fakat sabırla bugüne kadar geldi. Zaman içerisinde gelişerek ,bu organizasyon “uluslararası“ nitelik kazandı. Bu program Develi Belediyesi öncülüğünde Develi’li aydınların desteklerini alan “Âşık Seyrânî Derneği” ve Kurumlar tarafından organize edilirken, daha sonra Develi Belediyesi’nin yorulmadan gayretiyle devam edip gidiyor. Âşıklar Şöleni, Ucuzluk ve Ticaret Panayırı, Karakucak Güreşleri, Müzik Şöleni ve az da olsa Seminer/Sempozyum adlarıyla fakat her yıl zengin bir programla bu gün II.Uluslararası Develi-Âşık Seyrânî ve Türk Kültür Kongresi 10- 11-12 Ekim 2019 tarihinde Develi’de yapılacaktır.
Hemen belirtelim ki 1979 yılında başlayan ve “Seminer adıyla başlayan ve bugün “Uluslararası” olarak 2.defa yapılan bu çalışmanın kısa sürede bir gelişim tarihi yazılmalıdır. Öyle zannediyorum ki bu organizasyonda kullanılan tanıtım belgelerinin tamamına yakını arşivimizde mevcuttur! Bu konuda dikkati çeken değerli araştırmacı müzikolog Seyit Yöre’nin Seyrânî hakkında sunduğu bir tebliğde belirttiği bu uyarısını çok önemsiyorum. İnanıyorum ki bu konuda ki bir el kitabı bu organizasyonda görev alanlara ve Seyrânî’ ye ilgi duyanlara önemli yol gösterecektir.
Değişik adlarla yapılan bu çalışmalar hakkında Prof.Dr.Abdurrahman Güzel, Prof.Dr.Saim Sakaoğlu, Bekir Oğuzbaşaran, Dr. Kadir Özdamarlar vb. değerli eleştiriler yapmışlar ve bunlar da değişik gazete ve dergilerde yayınlanmıştır.
Hatta tarafımızdan bir gazetede 8 sayfa olarak bir özel sayı çıkarılmıştır. Ayrıca Nezir Ötegen tarafından da bir kitapçık hazırlanmıştır:
28. Âşık Seyrânî Sempozyumu Bildirileri.Bu sempozyum 1998 yılında yapılan çalışma. Fakat görüyoruz ki bu sempozyuma zenginlik kazandırılmış ve
17.Seyrânî Sanat Festivali.1.Ticaret ve Sanayi Panayırı, adını almıştır.2000-2010 yılına kadar aynı adla on yıl devam etmiştir.2007’de bu çalışmalara 1.Cıvıklı Festivali ilave edilmiştir. Bunları da unutmuyoruz. Bu çalışmalardan sonra bildiğim kadarıyla 2012’den beri de “Uluslararası” nitelik kazandırılmıştır! O zaman şu soru hemen akla gelmektedir.? Bu çalışma sürekli olduğuna göre o zaman şu ikinci (!) nereden çıkmıştır? 7.Olmayacak mı?
Bu ayrıntılar çoğu kişi için lüzumsuz bir detay olarak görülebilir ! Ama yıllar geçince bu güzelliklerin kökenine indiğimiz zaman çalışmaların arşiv bilgisi o kadar önemli ki. Zira yıllar çabuk geçiyor ve çok bilgiyi de ,belgesi yoksa silip süpürüyor ve bilinmezlik süreci işliyor! O zaman emek verenler ve yapılanları kim nereden ne bilecek?
Şimdi Develi’de Seyrânî heyecanı sadece Develi değil, başta İstanbul, Ankara, Antalya olmak üzere ülkemizin her tarafına dalga dalga yayılıyor.
Bu kongreye bir çok bilim adamı gelecektir. Yıllar içerisinde gördük ki her bir bilim adamı birer Develi elçileridir. Develi’nin güzelliklerinin, kültürel değerlerinin zenginliği ve insani gücünün varlığının tanıtımının yayılmasıdır. Bu da öyle az bir şey değildir.
Tertip komitesinin üyeleri elinden geldiğince bu programın huzurlu, zengin ve güzel geçmesi için çalışma yapmaktadır.
Develi insanına düşen de bu çalışmaya destek vermek ve katılmak olacaktır.

Share
543 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • RÜZGÂR ENERJİSİ NEDİR

  23 Ağustos 2019 Köşe Yazarları

  Rüzgâr enerjisi, doğal, yenilenebilir, temiz ve sonsuz bir güç olup kaynağı güneştir. Güneşin dünyaya gönderdiği enerjinin %1-2 gibi küçük bir miktarı rüzgâr enerjisine dönüşmektedir. Güneş ışınları, yeryüzünde bir yandan farklı sıcaklık, basınç ve nem oluştururken bir yandan da yeryüzünün ısınmasına ve soğumasına sebep olmaktadır. Yeryüzünün farklı şekilde ısınması ve soğuması ile ortaya çıkan kuvvetler ise hava hareketlerini meydana getirmektedir. Bir hava kütlesi mevcut durumundan daha fazla ısınırsa atmosferin yukarısına doğru yükselir ve...
 • GESİ BAĞLARI TÜRKÜSÜ ÜZERİNE

  23 Ağustos 2019 Köşe Yazarları

  “Terk edilmek, ölümün öteki adıdır” Bu söz 1924 yılında Kayseri'den Yunanistan'a göçürülen bir Rum/Karamanî vatandaşımıza aittir. Elbette bir insanın ve milletin köklerinden koparılması çok zor bir olaydır. Değil vatandan ayrılış, gurbete düşmek bile ayrı bir acıdır. Bunu ancak yaşayanlar iyi bilir. Örnek olarak bu gerçeği acı tecrübeleriyle yaşayan talihsiz Şehzade Sultan Cem bir gazelinde şöyle belirtir: Gahi vatan gurbetlenir, gâhi gurbet vatanlanır. Ki, ne pahasına ! Edebiyatımızda; halk felsefesi olan atasözlerimizde, deyimlerimizde ...
 • ŞİŞEDEN ÇIKAN MEKTUP

  16 Ağustos 2019 Köşe Yazarları

    Şişeden çıkan mektubu Ali Atalay ağabeyim bana gönderdi.Çağdaş Develi Gazetemiz okuyucularıyla paylaşmak istedim.İşte o mektup. Bir Mimar Sinan eseri olan Şehzadebaşı Cami´nin 1990´li yıllarda devam eden restorasyonunu yapan firma yetkililerinden bir inşaat mühendisi, caminin restorasyonu sırasında yaşadıklarını anlatıyor. “Cami bahçesini çevreleyen havale duvarında bulunan kapıların üzerindeki kemerleri oluşturan taşlarda yer yer çürümeler vardı. Restorasyon programında bu kemerlerin yenilenmesi de yer alıyordu. Biz inşaat fakültes...
 • SABIRSIZLIK GÜNÜ

  16 Ağustos 2019 Köşe Yazarları

  Gerçek hayatta işler her zaman bizim istediğimiz hızda yürümez. Hayatımızda zaman zaman meşakkatli, zor, doğal engeller, beklenmedik olaylar ve çeşitli güçlüklerle karşılarız. Bu durum bazılarımızı ziyadesiyle yorar ve yıpratır. Bu nedenle hayatı her an aynı seviyede yaşamak zordur. Yaşadığımız süreçte herkesin sabrını zorlayan ya da taşıran bazı durumlar vardır. Sabır, İnsanın başına gelen kötü olaylar, kaza ve belalar karşısında telâşa kapılmadan dayanıp direnmesidir. Sabır hayatımızın vazgeçilmezleri arasındadır. Sabır, baştan çıkartıcı et...