logo

ŞÜKRETMEK NEDEN ÖNEMLİDİR?


Mustafa ÇEKEMOĞLU
cegmecioglu@cagdasdeveligazetesi.com.tr

Değerli okurlarım. Bu hafta farklı bir konuya değinmek istiyorum. Bazılarımızın dilinden düşürmediği, bazılarımızın ise hiç aklına getirmediği “Şükür” kavramı hakkında yaptığım bir araştırmayı paylaşacağım. “Şükretmek neden önemlidir” hiç düşündünüz mü?
Şükür, bir nimeti verene teşekkür etmek, memnuniyetini ve minnettarlığını belirtmek, verilen nimetin değerini bilmek, takdir etmek anlamına gelir. Şükür, nefse karşı bir kalkan gibidir. Şükür, her şeyin Allah’tan geldiğini bilen bir insanın Allah’a olan sevgisini, teşekkürünü gösteren bir ibadettir.
Bazı zamanlarda şükretmek için kendimize çok büyük¸ çok özel ve büyük bir nimetin gelmesini¸ ya da çok büyük bir sıkıntımızın gitmesini bekleriz. Oysa biraz dikkat ettiğimizde insanın her anının nimet içinde geçtiğini görürüz. Biz insanlar genellikle sahip olmadığımız şeylere bakıp yakınırız. Onun için de bir türlü şükretme görevimizi hakkı ile yerine getiremeyiz. Şükretmek, öyle güçlü bir eylemdir ki bu kelimeyi söylediğimiz zaman bizi ne kadar rahatlattığını hissederiz. Bu nedenle hâlimize şükretmeliyiz. Çünkü şükredecek çok şeye sahibiz.
Uzmanlar, mutluluğun anahtarının şükretmek olarak niteliyorlar. Şükür çağımızın en büyük sorunlarından olan depresyon, kaygı ve anksiyete bozukluğuna (Şiddetli korku ve panik duygusu hissi) ilaç gibi geldiği, şükreden insanların daha olumlu, daha neşeli, hoşgörülü ve daha cömert olduklarını belirtiyorlar.
Şükür, Kuran’da üzerinde en çok durulan konulardan biridir. Yetmişe yakın ayette şükretmenin öneminden bahsedilmektedir. Kuran’da Müminlere şükretmeleri hatırlatılmakta, şükredenlerin ve şükretmeyenlerin örnekleri verilmekte ve akıbetleri anlatılmaktadır.
“Ey iman edenler size rızık olarak verdiklerimizin temiz olanlarından yiyin ve yalnızca O’na kulluk ediyorsanız, (yine yalnızca) Allah’a şükredin. (Bakara Suresi,172)” ayetinde olduğu gibi.
Allah, dünya hayatını, insan nefsinin hoşuna gidecek sayısız nimetle birlikte yaratmıştır. Allah Kuran’da, “Size her istediğiniz şeyi verdi. Eğer Allah’ın nimetini saymaya kalkışırsanız, onu sayıp bitirmeye güç yetiremezsiniz. Gerçek şu ki, insan pek zalimdir, pek nankördür.” (İbrahim Suresi, 34) ayetiyle bu gerçeği insanlara hatırlatmaktadır. Allah, her insanın yaşadığı ömür süresince, tüm bu güzelliklerden dilediği gibi istifade etmesine izin vermiştir.
Mutluluğun formülü şükredenlerden olmakta ve nimeti görmekte gizlidir. Pekiyi nimet nedir? Nimet yaratılan her şeydir. Bize emanet edilen mal, mülk, aldığımız nefes, bin bir güzellikteki tabiattır. Sahip olduğu güzellikleri görüp şükretmeyi bilen kişi pozitif düşünür. Bu olumlu düşünce özgüvenini ölçülü bir şekilde artırdığından kişi, biraz daha gayret ederse elde edebileceği başka güzel nimetleri görmesini de kolaylaştırır.
Şükretmenin tersi ise Kuran’da, nankörlük anlamına gelen “küfür” terimiyle tanımlanmaktadır. Yalnızca bu tanım bile şükretmenin Allah katında ne kadar önemli bir ibadet olduğunu ve bu ibadetten uzaklaşmanın insanı ne kadar kötü bir konuma soktuğunu göstermesi açısından yeterlidir.
İnsanın özünde her şeyin en iyisine en güzeline sahip olma ve doyumsuzluk isteği vardır. Bir şeye sahip oldukça daha iyisini, daha güzelini, daha muhteşemini almayı, her şeyin en mükemmeline sahip olmayı içgüdümüzde isteriz. Küçük şeylerden mutlu olmak yerine, büyük şeylere sahip olamamanın verdiği sıkıntı ile âdete hayatımızı cehenneme çeviririz. Sürekli “O yok, bu yok, onun niye var, benim niye yok” gibi takıntılı düşünceler insanları hasta olmaya ve hayatlarını daha kötü yaşamaya sürükler. Bunun sonucunda sinirli, hırçın, kırıcı, nefret dolu ve mutsuz bir kişiye dönüşürüz.
Ancak, sahip olduğu güç ve yeteneklerinin sınırlı olduğunun farkında olan kişi, kendisine verilen güzelliklerin değerini anlar ve bu nimetleri verene şükretmeyi de bilir ve bundan da mutlu olur. Neden her anı dolu dolu ve mutlu yaşamak varken mutsuz ve isyankâr oluruz?
Elimizdekilerin kıymetini pek bilmeden ve sürekli bir şeylerden yakınıp duruyoruz. Bu yüzden de hep bir doyumsuzluk, hep bir hoşnutsuzluk, doğal olarak da mutsuzluk içindeyiz. Oysa sahip olduklarımızın farkında olduğumuzda, onlarla yetindiğimizde mutluluğumuzu artırabiliriz.
Hangimiz sahip olduklarımızı şöyle gözden geçirip en son ne zaman şükrettik? Sahip olduğumuz şeylerin bir anda elimizden çıkıp gittiğini ve yok olduğunu düşünelim. Ne kadar yoksullaşıp, fakirleşiriz değil mi? Ancak o zaman şükredecek ne kadar çok şeye sahip olduğumuzun farkına varırız. Fakat nedense halen sahip olduklarımıza odaklanmak yerine sahip olamadıklarımıza odaklanıp stres üretmeye devam ediyoruz.
Gün içinde Allah’a şükretmemiz için çok fazla sebep vardır. Eğer daha mutlu, daha başarılı, daha refah içinde yaşamak istiyorsak hemen şimdi sahip olduğumuz hatta sahip olacağımız her şey için şükretmeye başlamalıyız.
Hayatımızı düzene sokmak, yaşamımızı maddi manevi yönde güzelleştirmek, mutlu olmak için elimizden gelen her şeyi yapalım. Nefes almanın ne kadar önemli olduğunu bilelim ve hayatımızın değerini anlayarak dolu dolu yaşayalım. Bardağa boş tarafından değil de dolu tarafından bakmaya ve hayatımızda güzel şeylere odaklanmaya çalışalım.
Yaşadığımız her an şükretmek bizim için bir vesile olmalıdır. Nimetleri sürekli andığımız takdirde artıracak olan Allah’a şükretmeyi unutmayalım. Sahip olduğumuz şeylere şükrettikçe, sahip olacağımız şeyler çoğalacaktır. Bu da bizi mutlu edecektir. Çünkü mutluluğun anahtarı şükretmektir.

Share
1685 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 15 Temmuz’u; Unutmadık ve Unutmayacağız

  17 Temmuz 2019 Köşe Yazarları

  Gün 15 Temmuz. 0 gün ezanlarla doğanlar, selalarla veda ettiler. Bir olmak, beraber olmak en büyük silahımızdı. Milletin iradesine kimse darbe vuramazdı. Ellerinde bayraklarla tanklara, toplara ve uçaklara karşı koyan bir milletin destanıdır 15 Temmuz. Milletimiz; demokrasiyi, Vatan ve bayrak aşkını 15 Temmuz'da bütün Dünya’ya gösterdi. O gece milli iradeyi hiçe sayanlar bir tek şeyi hesaba katmadı; Egemenlik kayıtsız şartsız milletin olduğuna. Bayrağımızı indirtmedik, ezanımızı dindirtmedik. 15 Temmuz'da evinde rahat oturmaktansa, ülkesi...
 • Bisiklet ve Kalp Krizi

  17 Temmuz 2019 Köşe Yazarları

  Yeni çalışma, bisiklet sürmenin kalp krizi geçirme riskini büyük ölçüde azalttığını söylüyor Orta yaşlarda işe bisikletle gidip gelmek kalp krizi geçirme riskini önemli ölçüde azaltıyor. Araştırmacılar, haftada 30 dakika kadar bile bisiklet kullanmanın önümüzdeki 20 yıl boyunca koroner kalp hastalığı gelişme şansını belirgin bir şekilde etkilediğini belirtti. Danimarkalı araştırmacıların projesinde 20 yıl boyunca işe alındığında 45 ila 60 yaşları arasında olan 45.000 kişi takibe alındı . Haftada 90 dakika bisiklet kullanımı sonucunda kalp s...
 • DÜNYA KIBLE GÜNÜ

  17 Temmuz 2019 Köşe Yazarları

  Kıble, Türkçe “Yön” demek olup aslında insanın herhangi bir tarafa dönmesine veya bir yöne yönelen kimsenin üzerinde bulunduğu hale verilen isimdir. Diğer ifadeyle Kıble, Müslümanların, Hıristiyanların, Yahudilerin ve diğer inançlardaki kişilerin ibadet esnasında döndükleri yöndür. Müslümanların kıblesi, Mekke'de “Kâbe” denilen kutsal bina olup, Allah'ın emriyle Hz. İbrahim ve oğlu Hz. İsmail tarafından yapılmıştır. Kıble, Müslümanların namazda yönelmeleri gereken istikameti yani Kâbe'yi ifade eder. Namaz kılarken Kâbe'ye yönelmek farz olduğun...
 • DÜNDEN BUGÜNE DEVELİ’DE BASIN TARİHİ

  17 Temmuz 2019 Köşe Yazarları

  Mahalli basının Anadolu'da başlaması ve gelişmesinin zor olduğunu söylemek herhalde kehanet değildir. Gazete ve dergilerin, ne zaman başlayıp, hangi sayıda sona erdiğini kesin söylemek, arşiv yetersizliğinden dolayı çok zordur. Nitekim bu konuda hastalık derecesinde hassasiyetimiz olmasına rağmen, bazen yetersiz kalabiliyoruz! Develi uzun yıllar Ermeni, Karamanî Türkler (Hristiyan Türkler) ve Müslüman Türkler beraber huzur içerisinde yaşamışlardır. Eğitim ve öğretim konusunda Ermeniler ve Karamaniler daha erkencidirler. Matbaacılıkta da ilerde...