logo

02 Ağustos 2019

Şehidimiz Talha Uluçay’ı On Binler Hakka Uğurladı


Orhan CEBECİ
orhan@cagdasdeveligazetesi.com.tr

 

Şehidimiz Talha Uluçay Adıyaman’ın Sincik ilçesinde 27.07.2019 günü PKK’lı hain terör örgütünün eli kanlı katilleri tarafından polis ekip otosuna saldırı sırasında ağır yaralandı. Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Cenaze Adıyaman’daki resmi törenin ardından Kayseri’ye getirildi ve askeri törenle karşılandı.
Polis memuru Talha’mızın annesi Adalet Arslan, babası merhum Fahri Uluçay’dır. Öğretmen Fahri Bey Yamula İlkokulu müdürü iken görev başında kalp krizi geçirerek vefat etti. Ruhu şad mekânı cennet olsun.
Şehit Talha Uluçay:
30.04.1988 tarihinde Kayseri’de doğdu. Ailesi Şıhlı Mahallesi nüfusuna kayıtlıydı. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümünden mezun oldu. Kısa zamanda hayata atılmak için vatan ve bayrak aşkından polisliği seçti. Kırşehir POMEM 14.dönem polislik eğitimini 19.09.2015 tarihinde başarı ile bitirdi. İlk görev yeri Tekirdağ oldu. İkinci görev yeri ise Adıyaman’ın Sincik ilçesi oldu.
Eşi, Nazime Sümeyra Hanımla evlendi. Nazime Sümeyra Hanım Sincik kütüphanesinde memur olarak çalışmaktadır. Tuğra Berk’in doğumu ile Uluçay ailesinin mutlulukları doruğa ulaştı. Vatanımıza ve bayrağımıza göz diken, Tuğra Berk’i iki yaşında yetim bırakan teröristleri Allah kahhar ismiyle kahreylesin.
Kılıçlı Ali Efendi Şıhlı’nın önemli ailelerinden birine mensuptur. Anadolu evliyaları ve âlimlerindendir. Şıhlı’daki Hamidiye Medresesi’nin kuruluşunda önemli rolü olmuştur. Halk arasında “Kılıçlı Hoca” olarak tanınır. Arslan, Kılıç, Büyükkılıç ve Peker aileleri bu kökenden gelmektedir. Şehidimizin annesi Adalet Arslan Uluçay Hanım Kılıçlı Ali Efendi’nin torunudur.
Şehidimizin kardeşlerinden:Tuba Tufan; Osmangazi Üniversitesi’nden mezun ana sınıfı öğretmenidir ve eşi astsubaydır.
Osman Buğra ise Atatürk Üniversitesi Sosyal Hizmetler bölümünden mezun olmuştur. Kıbrıs Yakındoğu Üniversitesi’nde Hukuk Fakültesi son sınıf öğrencisidir. Eda Öztürk ise Muğla Üniversitesi İktisat bölümünden mezundur. Eşi Nesibe Uluçay ise İskenderun Adliyesinde hâkim olarak görev yapmaktadır.
Taha Uluçay ise polis memuru şehidimizdir.
Furkan Uluçay ise Dumlupınar Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Risk Yönetimi bölümünden mezun olmuştur. Ağabeyi gibi polis özel harekâtta görev yapmaktadır.
Ne mutlu merhum öğretmen Fahri Bey’e ve eşi Adalet Hanım’a. Evlatlarını eğitimli, kültürlü ve vatan sevgisi ile dolu bir birey olarak yetiştirmişler.
28.07.2019 günü Kayseri Hulusi Akar Camii mahşer yerini andırıyordu. Şehit Taha’nın naaşı kılınan öğle namazının ardından Asri mezarlıktaki polis şehitliğine tekbirlerle defnedildi.
Bu yolculuğun tanıkları İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu, Kayseri Milletvekili Taner Yıldız, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanımız Memduh Büyükkılıç, Kayseri Valimiz Şehmuz Günaydın, Kayserili bürokratlar, Kayseri’nin ilçe Belediye Başkanları, şehidimizin yakınları, annesi, eşi, kardeşleri ve kısaca; on binlerce Kayseri halkı katılarak teröre lanet ettiler. Bakanımız, Milletvekilimiz, Büyükşehir Belediye Başkanımız ve protokol şehidimizin naaşını omuzlarında taşıdılar. Cenaze namazını Kayseri Müftüsü Prof. Dr. Şahin Güven kıldırdı. Şehidimizin İldem’deki baba ocağı bayraklarla donatıldı. Helallik için baba ocağına gelen cenazede annesi ve eşi gözyaşlarını tutamadı.
Eniştem Veysel Arslan’ın yeğeni olan şehidimiz Talha Uluçay’a Allahtan rahmet ailemize başsağlığı diliyorum. Dayıları Veysel, Yaşar, Mehmet, İhsan, Şaban ve diğer kardeşlerime sabırlar diliyorum.
Şehitler ölmez vatan bölünmez

Çağdaş Develi Gazetesi, 02 Ağustos 2019, Sayfa 7

Share
764 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • RÜZGÂR ENERJİSİ NEDİR

  23 Ağustos 2019 Köşe Yazarları

  Rüzgâr enerjisi, doğal, yenilenebilir, temiz ve sonsuz bir güç olup kaynağı güneştir. Güneşin dünyaya gönderdiği enerjinin %1-2 gibi küçük bir miktarı rüzgâr enerjisine dönüşmektedir. Güneş ışınları, yeryüzünde bir yandan farklı sıcaklık, basınç ve nem oluştururken bir yandan da yeryüzünün ısınmasına ve soğumasına sebep olmaktadır. Yeryüzünün farklı şekilde ısınması ve soğuması ile ortaya çıkan kuvvetler ise hava hareketlerini meydana getirmektedir. Bir hava kütlesi mevcut durumundan daha fazla ısınırsa atmosferin yukarısına doğru yükselir ve...
 • GESİ BAĞLARI TÜRKÜSÜ ÜZERİNE

  23 Ağustos 2019 Köşe Yazarları

  “Terk edilmek, ölümün öteki adıdır” Bu söz 1924 yılında Kayseri'den Yunanistan'a göçürülen bir Rum/Karamanî vatandaşımıza aittir. Elbette bir insanın ve milletin köklerinden koparılması çok zor bir olaydır. Değil vatandan ayrılış, gurbete düşmek bile ayrı bir acıdır. Bunu ancak yaşayanlar iyi bilir. Örnek olarak bu gerçeği acı tecrübeleriyle yaşayan talihsiz Şehzade Sultan Cem bir gazelinde şöyle belirtir: Gahi vatan gurbetlenir, gâhi gurbet vatanlanır. Ki, ne pahasına ! Edebiyatımızda; halk felsefesi olan atasözlerimizde, deyimlerimizde ...
 • ŞİŞEDEN ÇIKAN MEKTUP

  16 Ağustos 2019 Köşe Yazarları

    Şişeden çıkan mektubu Ali Atalay ağabeyim bana gönderdi.Çağdaş Develi Gazetemiz okuyucularıyla paylaşmak istedim.İşte o mektup. Bir Mimar Sinan eseri olan Şehzadebaşı Cami´nin 1990´li yıllarda devam eden restorasyonunu yapan firma yetkililerinden bir inşaat mühendisi, caminin restorasyonu sırasında yaşadıklarını anlatıyor. “Cami bahçesini çevreleyen havale duvarında bulunan kapıların üzerindeki kemerleri oluşturan taşlarda yer yer çürümeler vardı. Restorasyon programında bu kemerlerin yenilenmesi de yer alıyordu. Biz inşaat fakültes...
 • SABIRSIZLIK GÜNÜ

  16 Ağustos 2019 Köşe Yazarları

  Gerçek hayatta işler her zaman bizim istediğimiz hızda yürümez. Hayatımızda zaman zaman meşakkatli, zor, doğal engeller, beklenmedik olaylar ve çeşitli güçlüklerle karşılarız. Bu durum bazılarımızı ziyadesiyle yorar ve yıpratır. Bu nedenle hayatı her an aynı seviyede yaşamak zordur. Yaşadığımız süreçte herkesin sabrını zorlayan ya da taşıran bazı durumlar vardır. Sabır, İnsanın başına gelen kötü olaylar, kaza ve belalar karşısında telâşa kapılmadan dayanıp direnmesidir. Sabır hayatımızın vazgeçilmezleri arasındadır. Sabır, baştan çıkartıcı et...