logo

02 Ağustos 2019

Şehidimiz Talha Uluçay’ı On Binler Hakka Uğurladı

 

Şehidimiz Talha Uluçay Adıyaman’ın Sincik ilçesinde 27.07.2019 günü PKK’lı hain terör örgütünün eli kanlı katilleri tarafından polis ekip otosuna saldırı sırasında ağır yaralandı. Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Cenaze Adıyaman’daki resmi törenin ardından Kayseri’ye getirildi ve askeri törenle karşılandı.
Polis memuru Talha’mızın annesi Adalet Arslan, babası merhum Fahri Uluçay’dır. Öğretmen Fahri Bey Yamula İlkokulu müdürü iken görev başında kalp krizi geçirerek vefat etti. Ruhu şad mekânı cennet olsun.
Şehit Talha Uluçay:
30.04.1988 tarihinde Kayseri’de doğdu. Ailesi Şıhlı Mahallesi nüfusuna kayıtlıydı. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümünden mezun oldu. Kısa zamanda hayata atılmak için vatan ve bayrak aşkından polisliği seçti. Kırşehir POMEM 14.dönem polislik eğitimini 19.09.2015 tarihinde başarı ile bitirdi. İlk görev yeri Tekirdağ oldu. İkinci görev yeri ise Adıyaman’ın Sincik ilçesi oldu.
Eşi, Nazime Sümeyra Hanımla evlendi. Nazime Sümeyra Hanım Sincik kütüphanesinde memur olarak çalışmaktadır. Tuğra Berk’in doğumu ile Uluçay ailesinin mutlulukları doruğa ulaştı. Vatanımıza ve bayrağımıza göz diken, Tuğra Berk’i iki yaşında yetim bırakan teröristleri Allah kahhar ismiyle kahreylesin.
Kılıçlı Ali Efendi Şıhlı’nın önemli ailelerinden birine mensuptur. Anadolu evliyaları ve âlimlerindendir. Şıhlı’daki Hamidiye Medresesi’nin kuruluşunda önemli rolü olmuştur. Halk arasında “Kılıçlı Hoca” olarak tanınır. Arslan, Kılıç, Büyükkılıç ve Peker aileleri bu kökenden gelmektedir. Şehidimizin annesi Adalet Arslan Uluçay Hanım Kılıçlı Ali Efendi’nin torunudur.
Şehidimizin kardeşlerinden:Tuba Tufan; Osmangazi Üniversitesi’nden mezun ana sınıfı öğretmenidir ve eşi astsubaydır.
Osman Buğra ise Atatürk Üniversitesi Sosyal Hizmetler bölümünden mezun olmuştur. Kıbrıs Yakındoğu Üniversitesi’nde Hukuk Fakültesi son sınıf öğrencisidir. Eda Öztürk ise Muğla Üniversitesi İktisat bölümünden mezundur. Eşi Nesibe Uluçay ise İskenderun Adliyesinde hâkim olarak görev yapmaktadır.
Taha Uluçay ise polis memuru şehidimizdir.
Furkan Uluçay ise Dumlupınar Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Risk Yönetimi bölümünden mezun olmuştur. Ağabeyi gibi polis özel harekâtta görev yapmaktadır.
Ne mutlu merhum öğretmen Fahri Bey’e ve eşi Adalet Hanım’a. Evlatlarını eğitimli, kültürlü ve vatan sevgisi ile dolu bir birey olarak yetiştirmişler.
28.07.2019 günü Kayseri Hulusi Akar Camii mahşer yerini andırıyordu. Şehit Taha’nın naaşı kılınan öğle namazının ardından Asri mezarlıktaki polis şehitliğine tekbirlerle defnedildi.
Bu yolculuğun tanıkları İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu, Kayseri Milletvekili Taner Yıldız, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanımız Memduh Büyükkılıç, Kayseri Valimiz Şehmuz Günaydın, Kayserili bürokratlar, Kayseri’nin ilçe Belediye Başkanları, şehidimizin yakınları, annesi, eşi, kardeşleri ve kısaca; on binlerce Kayseri halkı katılarak teröre lanet ettiler. Bakanımız, Milletvekilimiz, Büyükşehir Belediye Başkanımız ve protokol şehidimizin naaşını omuzlarında taşıdılar. Cenaze namazını Kayseri Müftüsü Prof. Dr. Şahin Güven kıldırdı. Şehidimizin İldem’deki baba ocağı bayraklarla donatıldı. Helallik için baba ocağına gelen cenazede annesi ve eşi gözyaşlarını tutamadı.
Eniştem Veysel Arslan’ın yeğeni olan şehidimiz Talha Uluçay’a Allahtan rahmet ailemize başsağlığı diliyorum. Dayıları Veysel, Yaşar, Mehmet, İhsan, Şaban ve diğer kardeşlerime sabırlar diliyorum.
Şehitler ölmez vatan bölünmez

Çağdaş Develi Gazetesi, 02 Ağustos 2019, Sayfa 7

Share
1053 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İSTANBUL DEVELİ VE YÖRESİ KÜLTÜR DAYANIŞMA DERNEĞİMİZİN 17.OLAĞAN GENEL KURULU

  08 Kasım 2019 Köşe Yazarları

  02.11.2019 Tarihinde Dernek Merkezimizde Olağan Genel Kurulumuz yapıldı. Genel Kurul Marmara Üniversitesi İktisadi Bilimler Uluslararası İktisat Yüksek Lisans Tez Dönemi Öğrencimiz Merve Yürek'in hoş geldiniz konuşmasıyla başladı. Toplantıya katılan üyeleri ve konukları taktim etti. Divan Kurulu Başkanlığı ve kâtip üyelikler için Onursal Başkanımız Osman Deveci ve kâtip üyeliklerine Mustafa Şam ve Ömer Bayırsokak aday gösterilerek üyeler tarafından oy birliği ile seçildiler. Toplantıdan Notlar: Divan teşekkülünden sonra Gazi Mustafa Kemal Ata...
 • DÜNYA ŞEHİRCİLİK GÜNÜ

  08 Kasım 2019 Köşe Yazarları

  Sanayileşmenin tabiî ve zorunlu bir sonucu olan şehirleşme hareketi nüfusça kalabalık merkezlerin meydana gelmesine yol açmıştır. Ancak bir yandan şehir sakinlerinin en rahat şekilde ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri ve dinlenebilmeleri, öte yandan da görünüşü itibariyle şehirlerin güzelliğe sahip olması ciddi bir ihtiyaç şeklinde hissedilmiştir. Günümüzde, içinde yer aldığımız şehirlerin daha yaşanabilir kılınabilmesi, tüm dünya şehirlerinin ortak hedefidir. Bunun için doğada yer alan kaynakların gelecek kuşaklara kalacak şekilde akıllıca kull...
 • DEVELİ MEZARLIKLARI KORUMA ALTINA ALINMALIDIR !

  08 Kasım 2019 Köşe Yazarları

  Develi Mezarlıkları konusunda 1972 yılından beri ilgilenirim. Çünkü mezarlıkların oldukları coğrafyanın en önemli, tarihî belgeleri olduğunu, çoktan öğrenmiştim! Mezarlıklar konusunda oldukça yazı okumuş, hassasiyetleri öğrenmiştim. Öğrendikçe ilgim artmış bir taraftan Develi Tarihi ile ilgili bilgilerim artarken bir taraftan da Osmanlıcam güçlenmişti. Bu konunun belgeleri ise doktora tezim “Develi Folklor, Halk Edebiyatı ve Etnoğrafyası”'nda; Develi Mezarlıklarında ne kadar eski yazı ile yazılmış mezar taşları var, hepsini okumuş ve kayıt alt...
 • Arkadaşım Suat Köylüoğlu

  02 Kasım 2019 Köşe Yazarları

    Hayırsever Suat Ağabey; Köylüoğlu ailesinin gururu. Gönlü ve sofrası herkese açık, Develi'ye son yıllarda yapılan hayır eserlerde büyük emeği ve katkısı var. Ortaokul ve Lise yıllarından arkadaşı İsmail Samur Hocam, Duayen Suat Ağabey ile ilgili sosyal medyada bu güzel ve içten bir yazıyı kaleme aldı. Suat Ağabey, ben akılsız mıyım da akıllı telefon kullanayım dediği için bu yazıyı belki okuyamamıştır. Virgülüne dokunmadan o yazıyı hocamın izniyle paylaşıyorum. Arkadaşım Suat, Tebrikler Suat. Bizim başaramadığımız işleri başardı...