logo

RENKLERİN ANLAMI


Mustafa ÇEKEMOĞLU
cegmecioglu@cagdasdeveligazetesi.com.tr

Doğadaki tüm renklerin bir anlamı ve insan üzerinde psikolojik etkileri bulunmaktadır. Uzmanlar renklerin psikolojik etkilerini bilimsel olarak kanıtlamışlardır. Geçmişten beri renkler, moda sektörü olsun, ev dekorasyon siteleri olsun, yeme içme sektörü olsun birçok farklı sektörde kullanılmış ve kullanılmaya da devam etmektedir.
Renkler, kuşkusuz her millet veya her kişi için farklı anlamlar taşımakla birlikte yapılan bilimsel çalışmalar renklerin tüm insanlar üzerinde benzer etkiler uyandırdığını ortaya koymuştur.
Her rengin kendine has bir güzelliği ve ayrı bir anlamı vardır. Her rengin kişi üzerinde uyandırdığı duygu aynı değildir. Kimimiz gri ve siyah tonlarında içimize kapanırken, kimimiz için de sarı gibi canlılık veren bir renk bile hüznü temsil edebilmektedir.
Bakınca insana umut veren kimi zaman ise aklımızı başımızdan alıp bambaşka dünyalara götüren bu renkler bize bir şeyler anlatmaktadır. Renkler ne kadar önemli ise anlamları da o kadar önemlidir. Çünkü renklerin anlamları bazen aşkı bazen üzüntüyü bazen de çok farklı duyguları taşımaktadır. Şimdi renkler ve anlamlarının neler ifade ettiklerine göz atalım.
Kırmızı Renk: Sıcak, ateş, kan, şehvet, aşk, samimiyet, güç, heyecan ve agresiflik gibi kavramları simgelemektedir. Kan basıncını ve solunumu hızlandırabilmektedir. İnsanları çabuk karar almaya ve beklentileri artırmaya teşvik edici bir etkisi vardır. Kişilerde canlılık, hareket, enerji ve istek uyandıran bir renktir. Kırmızı renkteki kelimeler ve objeler, insanların hemen dikkatini çekebilme özelliğine sahiptir. Kırmızı renk aşkın ve tutkunun anlamıdır. Aynı zamanda solumayı ve metabolizmayı da hızlandırdığı için yeme içme sektöründe bu rengin sıklıkla kullanıldığını görebiliriz. Gerek logolarda gerekse bazı dükkânlarda kırmızı renk çok sık kullanılmaktadır.
Kırmızı, aynı zamanda hâkimiyet kuran bir renktir. Kırmızı renk insanların zamanı unutmasına yol açar. İşte bu yüzden barlarda ve gece kulüplerinde kırmızı renge ağırlık verilir. Kırmızı renk kan rengi olup, asırlar boyu tehlikenin ve tahribatın simgesi olmuştur. Trafik ışıklarında ”Dur” sinyali olarak kullanılmasının nedeni de budur.
Mavi Renk: Yalnızlığı, üzüntüyü, depresyonu, bilgeliği, güveni ve sadakati simgeler. Mavi renk birçok sosyal medya sitelerinin de kullandığı bir renktir. Sakinleştirici ve huzur verici bir renktir. Gökyüzü ve denizlere rengine veren mavi, insanlara sonsuzluk hissi yaşatır. Kalp atışını yavaşlatan, kişileri dinginleştiren bir renktir. İş görüşmelerine giden kişilerin kostümlerinde mavi rengi tercih etmeleri işe kabul edilmelerini sağlayabilir. Dolayısıyla mavi en popüler renklerden biri olmasına rağmen yiyeceklerle ilgili konularda mavi kullandığında dikkatli olmak gerekir. Çünkü mavi doğal bir iştah kapatıcıdır ve bazı durumlarda itici etki yaratabildiğinden kilo almak isteyenlerin mavi renkten uzak durmaları gerekir. Kilo problemi olanların ise evlerini maviye boyamaları, onların diyetine yardımcı olabilir.
Sarı Renk: Parlak limon sarısı gözü en çok yoran renktir. Aynı zamanda sarı renk metabolizmayı hızlandırır. Sarı, az miktarlarda kullanıldığında parlaklık ve sıcaklık hissi verir. Sarı, konsantrasyon ve odaklanma rengidir. Zekâyı, neşeyi, canlılığı, pratik düşünceyi ve inceliği simgeler. Bu rengin insanları harekete geçirdiği düşünülür.
Yeşil Renk: Yeşil, pek çok kavramla ilişkili olarak karşımıza çıkar, bunların içinde en güçlüsü ve evrensel olanı doğadır. Buna bağlı olarak ayrıca yaşamı, gençliği, yenilenmeyi, ümitleri ve dinçliği simgeler. Yeşil renk kişilerde otoriteyi simgeler. Evlerinde bu rengi kullanmak isteyenler, bu renk ile evlerinde doğal bir görünüm elde edebilir. Sağlığın, doğanın, sakinliğin, huzurun rengidir. Ormanların ve akarsuların rengi olduğu için, kişiye tabiatı hissettirir. Saflığı ve doğallığı karşılar. Genellikle temizlik ve sağlık ürünlerinde bu renk kullanılır. Kişiyi sakinleştir ve huzur verir.
Siyah Renk: Tartışmalı bir renktir. Bir yandan güç, otorite, özgüven, duygusallık, tutku gibi özellikler gösterirken, diğer taraftan suç, öfke, gizem, bilgelik, matem, ölüm gibi yönleri barındırır. Çok gizemli bir renktir. Çoğu insan için sabit kıyafet rengidir. Dünyanın dört yanında yas tutmayı ifade eder. Duygusal ve içine kapanık insanlar sıkça tercih eder.
Beyaz Renk: Genel olarak serin ve canlandıran bir his verir. Temizliğin, saflığın, düzenin, sadakatin, barışın rengidir beyaz. Dünyanın neredeyse her yerinde gelinlikler beyaz renktedir. Doktorların, laborantların, bilim insanlarının beyaz önlük giymesinin nedeni de düzeni ve temizliği göstermek içindir.
Mor Renk: Genellikle asaletin rengidir. Lüks hayat, zenginlik ve zarafeti simgeler. Aynı zamanda romantizmin, duygusallığın ve tutkunun rengidir. Bazı insanlar mor rengi, gösterişli havasından dolayı dekorasyonda kullanmayı sever. Bazıları ise suni bir renk olarak algılar. Eski çağlardan beri saraylarda ve çok lüks tasarımlı mekânlarda bu renk tercih edilmektedir. Bu renk aynı zamanda ruhani ve mistik bir renk olarak da ifade edilmektedir.
Kahverengi: Toprağın ve ahşabın rengidir. Sağlam ve güvenilir bir his verir. Kahverengi doğal, rahat ve açık bir atmosfer yaratmayı sağlar. Durağanlık, güçlülük, olgunluk ve güvenilirlik mesajları iletir. Bu renk insanı hareketlendirir, sistemli ve planlı çalışmasını sağlar. Kahverengi, hayatın akışını hızlandırır ve kişiyi değişime hazır hâle getirir.
Pembe Renk; Romantik ve narin bir renktir. Aynı zamanda sakinleştirici bir etkisi vardır. Araştırmalar gösteriyor ki pembe renk, insanları sakinleştirmekte ve kalpleri yumuşatmaktadır. Uyum, güven ve rahatlığı ifade etmektedir. Bu rengi genellikle kadınlar ve çocuklar tercih etmektedir. Bu da ürkekliğin ve çekingenliğin verdiği bir istekten kaynaklanmaktadır. Bu renk genelde kişilerde rahatlık duygusu uyandırır.
Turuncu Renk: Turuncu dışa dönük, heyecan ve mutluluk verici, dinamik, dikkat çekici, çarpıcı ve iç açıcı bir renktir. Kırmızıdan sonraki en sıcak renk olan turuncu gösterişin ve şatafatın rengidir, fakat kırmızı kadar rahatsız edici değildir. Turuncu renk metabolizmayı hızlandırır. Canlılık, cesaret ve güven verir. Zihni harekete geçirir. Dahası kırmızı ile sarının olumlu yönlerini üzerinde toplamayı başaran çok eşsiz bir renktir. Günbatımını, vitamini akla getirir. Sonsuzluğu, enerjiyi çağrıştırır. Turuncu renk insanda neşe uyandırır.
Gri Renk; Siyah ve beyaz renklerin değişik oranlarda karıştırılması sonucu elde edilen bir renk olan gri, gözün en rahat algıladığı renklerden biridir. Alçak gönüllülüğü ifade eden, uzlaştırıcı ve denge unsuru olan bir renktir. Ciddiyet ve hareketsizliği çağrıştırır. Diplomatik ve ağır ortamlarda denge unsuru ve uzlaştırıcı olarak kullanılabilir. Kullanıldığı ortamlarda bunaltıcı bir havaya neden olabileceği için fazla tercih edilmeyen bir renktir. Birçok resmi dairelerde ve toplantılarda bu renk tercih edilebilmektedir. Gri renk, insanın enerjisini tüketen, onu ağırlaştıran bir renk olarak bilinmektedir.

Share
573 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • RÜZGÂR ENERJİSİ NEDİR

  23 Ağustos 2019 Köşe Yazarları

  Rüzgâr enerjisi, doğal, yenilenebilir, temiz ve sonsuz bir güç olup kaynağı güneştir. Güneşin dünyaya gönderdiği enerjinin %1-2 gibi küçük bir miktarı rüzgâr enerjisine dönüşmektedir. Güneş ışınları, yeryüzünde bir yandan farklı sıcaklık, basınç ve nem oluştururken bir yandan da yeryüzünün ısınmasına ve soğumasına sebep olmaktadır. Yeryüzünün farklı şekilde ısınması ve soğuması ile ortaya çıkan kuvvetler ise hava hareketlerini meydana getirmektedir. Bir hava kütlesi mevcut durumundan daha fazla ısınırsa atmosferin yukarısına doğru yükselir ve...
 • GESİ BAĞLARI TÜRKÜSÜ ÜZERİNE

  23 Ağustos 2019 Köşe Yazarları

  “Terk edilmek, ölümün öteki adıdır” Bu söz 1924 yılında Kayseri'den Yunanistan'a göçürülen bir Rum/Karamanî vatandaşımıza aittir. Elbette bir insanın ve milletin köklerinden koparılması çok zor bir olaydır. Değil vatandan ayrılış, gurbete düşmek bile ayrı bir acıdır. Bunu ancak yaşayanlar iyi bilir. Örnek olarak bu gerçeği acı tecrübeleriyle yaşayan talihsiz Şehzade Sultan Cem bir gazelinde şöyle belirtir: Gahi vatan gurbetlenir, gâhi gurbet vatanlanır. Ki, ne pahasına ! Edebiyatımızda; halk felsefesi olan atasözlerimizde, deyimlerimizde ...
 • ŞİŞEDEN ÇIKAN MEKTUP

  16 Ağustos 2019 Köşe Yazarları

    Şişeden çıkan mektubu Ali Atalay ağabeyim bana gönderdi.Çağdaş Develi Gazetemiz okuyucularıyla paylaşmak istedim.İşte o mektup. Bir Mimar Sinan eseri olan Şehzadebaşı Cami´nin 1990´li yıllarda devam eden restorasyonunu yapan firma yetkililerinden bir inşaat mühendisi, caminin restorasyonu sırasında yaşadıklarını anlatıyor. “Cami bahçesini çevreleyen havale duvarında bulunan kapıların üzerindeki kemerleri oluşturan taşlarda yer yer çürümeler vardı. Restorasyon programında bu kemerlerin yenilenmesi de yer alıyordu. Biz inşaat fakültes...
 • SABIRSIZLIK GÜNÜ

  16 Ağustos 2019 Köşe Yazarları

  Gerçek hayatta işler her zaman bizim istediğimiz hızda yürümez. Hayatımızda zaman zaman meşakkatli, zor, doğal engeller, beklenmedik olaylar ve çeşitli güçlüklerle karşılarız. Bu durum bazılarımızı ziyadesiyle yorar ve yıpratır. Bu nedenle hayatı her an aynı seviyede yaşamak zordur. Yaşadığımız süreçte herkesin sabrını zorlayan ya da taşıran bazı durumlar vardır. Sabır, İnsanın başına gelen kötü olaylar, kaza ve belalar karşısında telâşa kapılmadan dayanıp direnmesidir. Sabır hayatımızın vazgeçilmezleri arasındadır. Sabır, baştan çıkartıcı et...