logo

ÖNER GÜNEY HOCAM, BİR DEVELİ SEVDALISI


Orhan CEBECİ
orhan@cagdasdeveligazetesi.com.tr

 

Öner GÜNEY:18.11.1945 tarihinde Develi’de doğdu. Annesi Pancarlardan Merhum Meliha Hanım, babası Tıstıslardan Öğretmen Merhum Ahmet Güneydir. İki ailede Develi’nin sevilen ve sayılan ailelerindendir.
Kendisinin sağlık sorunları olduğunu duyduğumda kardeşi dönem arkadaşım Taner’den telefonunu aldım. Geçmiş olsun dedim. Uzunca bir sohbetimiz oldu. Özgeçmişini o söyledi bende yazdım. Hocamın biyografisini virgülüne dokunmadan sizlerle paylaşıyorum.
HOCAMIN HAYATINDAKİ 3-D LERİ:
ÖnerHoca’mın tabiriyle; hayatımda
3 D ler hâkimdir, diyerek anlatmaya başladı:
Birinci 3/D:Develi ilkokulu
Develi Ortaokulu-Develi Lisesi.
İkinci 3 D ise: Develi Lisesi öğretmen ve idareciliği-Ankara Deneme Lisesi öğretmeni ve idareciliği,Devrek’te yedek subay olarak yaptığı askerliğidir.
1970 yılında Ankara İlahiyat Fakültesi’nden mezun olduktan sonra Develi Lisesinde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği yaptı. Develi Lisesi’nde öğrenci olduğum yıllar, Din dersi ve Beden Eğitimi öğretmenim ve lisenin müdür yardımcılığını ve müdür vekilliğini yaptı.Lise yıllarımın unutulmaz bizlerde iz bırakan hocaları arasındadır. Lise diplomamda onun imzası vardır.
Cuma günleri dersten öğrencileri erken bırakır Cumaya gitmemize izin verirdi. Din dersinde bilmediğimiz konu olunca kızardı. Arkadaşımız Kirkor Gürleroğlu kadar dini bilginiz yok derdi. Kirkor kardeşimiz Din Dersi’nde herkesten yüksek not alırdı.
ÇİZGİSİNDEN HİÇ TAVİZ VERMEDİ
Milliyetçi, mukaddesatçı çizgisinden hiç taviz vermedi.Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Kurumları Genel Müdürlüğü’nde 6 sene genel müdüryardımcısı,5 yılda genel müdürlük yaptı.Siyasetçinin kadrine uğradı.Eğilmedi,bükülmedi,dimdik durdu.Onuruna düşkün bir kişiliği vardı.Buda aileden gelen bir haslettir.Hocam, Özbekistan’da Milli Eğitim Müşavirliği görevlerinde bulundu.Asım Köksal Hocamızın Kızı Hatice Sema Hanım ile evlendi.Ahmet,Mustafa,Yunus Emre adında üç erkek evlat sahibidir.
Ahmet’in Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesinde Ortopedi bölümünde Profesör olarak görev yaptığını öğrendim. Hocam, yıllar önce eşini kaybetti. Kayınpederi M. Asım Köksal Hocamın tavsiyesi üzerine siyasete girmedi. Bir Develi sevdalısı olan hocama, ağabeyime bundan sonraki yaşamında sağlıklı güzel günler dilerim.Bu yazı kaleme alındığında 2 Haziran 2016 yılında hocam sağlıklı bir hayat sürüyordu. Yazım Develi Gazetesi’nde köşemde yayınlanmıştı.
12.11.2018 günü sabah beni kayınbiraderi ilkokul arkadaşım Noter Hamdi Özdamar aradı. Hocamın vefatını haber verdi. Başsağlığı diledikten sonra hocamın kardeşi ortaokuldan arkadaşım Taner Hoca’yı arayarak başsağlığı dileyerek üzüntülerimi ilettim.
14.11.2018 Çarşamba günü Ankara Bağlum Merkez Camiinde ikindi namazından sonra kılınacak cenaze namazı sonrası Bağlum mezarlığına ebedi âleme uğurlanacak hocama Allahtan rahmet dilerim. Ruhu şad mekânı cennet olsun.
MUSTAFA BAŞARAN HOCAMIN GÖZÜYLE ÖNER GÜNEY
Develi bir yiğit evladını daha kaybetti. İyi bir dost, iyi bir mümin, ehli ilim ile amil. Develi sevdalısı, aynı zamanda iyi bir bürokrat idi. Yüzünden tebessüm hiç eksik olmazdı. Hoş sohbetleri yakınlarının, sevenlerinin ve Develinin başı sağ olsun. Kabri pür nur, makamı cennet olsun.
Sevgili dostum, can kardeşim, dualarım seninle.
BANA BİR HARF ÖĞRETENİN KÖLESİ OLURUM
Şuanda yazabiliyorsam. Bunu yıllar önce ilkokuldan başlayarak önce Kayseri İmam Hatip Lisesinde başladığım ve Develi Lisesi’nde devam ettiğim eğitime hocalarıma borçluyum. Hepsini saygıyla, hürmetle bir kez daha anıyorum. Develi Lisesi’nde okumak ve buradan mezun olmak herkese nasip olmaz. Bizlere hayatı, doğruluğu, dürüstlüğü, topluma faydalı birey olmayı, vatan ve bayrak sevgisini aşılayan öğretmenlerimize yaşadığımız sürece minnettarız ve duacıyız.
1970’li yıllarda Develi’nin evladı, lisemizin sevilen din dersi öğretmeni, müdür vekili Öner Güney Hoca’mın yazdığı “Develi Lisesi” şiiri ile bir kez daha sizleri eski yıllara ve özlem duyduğunuz Develi Lisesi yıllarına götürmek istiyorum.
İşte o şiir:

DEVELİ LİSESİ

Bu güzel okul bizim şanslı yuvamız
Her türlü güçlüklere karşı koyarız
Engel tanımaz her zorluğu aşarız
Karşımıza kim çıksa yıkarız.

İnançla yürürüz çağdaşlığa doğru
Sende hayat, neşe, sevgi, bilgi dolu
Meşalemiz ilim, Atatürk’ün yolu
Hep biriz yüreğimiz muhabbet dolu.

Gönlümüz durmaz hizmet aşkıyla yanar
Ocağında hep sevgi gülleri açar
Gittiği her yerde güzel hizmet sunar
Mezunları hep seninle onu duyar.

He zaman aydınlık bir yolda gideriz
İlimle her zorluğu aşar geçeriz
Bağrında yetişen erlerdir hepimiz,
Sende güzellikleri kucakladık biz.

Çağdaş Develi Gazetesi, 16 Kasım 2018, Sayfa 7

Share
534 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • VAKIFLAR HAFTASI

  07 Aralık 2018 Köşe Yazarları

  Vakıf, bir kişinin belirli bir hizmetin yerine getirilmesi ya da başkalarının yararlanması için ya malını ya parasını ya da mülkünü bağışlayarak oluşturulmuş bir kuruluştur. Vakfın tarihçesi çok eskilere dayanmaktadır. Tarihin her döneminde atalarımız hayır kurumları yapmıştır. Vakıflarımız Türk - İslam Medeniyetinin en önemli tarihsel mirasıdır. Geçmişten bugüne insanlık medeniyetine bıraktığı eserlerin yanında, vakfetme duygusunu, paylaşma ahlakını da nesiller boyu taşıyarak, sosyal ve toplumsal rolünü hiç bırakmamıştır. Kısaca vakıf,...
 • DEVELİ’NİN ÇINARLARI

  07 Aralık 2018 Köşe Yazarları

  Ağaçlar içerisinde çocukluğumdan beri ulu çınar ve ceviz ağaçları beni hep heyecanlandırmıştır. Küçük yaşlarda Develi dışına çeşitli sebeplerle çıkmıştım. Bu bakımdan değişik coğrafyalar ve üzerinde yetişen çeşitli ağaçlardan bazıları hep dikkatimi çekmiştir. Özellikle çınar ağaçları. Beni özellikle ilk defa heyecanlandıran ve dikkatimi çeken Tarsus girişindeki çınar koruluğu olmuştur. Daha sonra dikkatimi çeken tarihî şehirlerimiz : Bursa ile İstanbul'un tarihi çınarlarıdır. Özellikle İstanbul çınarlarından Tevfik Fikret'in anlattığı ve O...
 • GÖNÜLLERİN BAŞKANI DR.MEMDUH BÜYÜKKILIÇ NAMI DİĞER ATOM KARINCA

  30 Kasım 2018 Köşe Yazarları

    “İnsanı yaşat ki, devlet yaşasın.”Felsefesini kendisine düstur etmiş bir Başkan. Yaradanın en şereflisi insana hizmet etmek amacıyla gece gündüz çalışan güler yüzlü ve fedakâr bir insan, Dr. Memduh Büyükkılıç. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından İstanbul'da 24 Kasım da İstanbul Haliç Kongre Merkezi'nde Düzenlenen AK Parti Belediye Başkanı adayları tanıtım toplantısında partisinin 40 Belediye başkanını açıkladı. 14 Büyükşehir, 26 İl Belediye Başkan Adayı Açıklandı 14 büyükşehir, 26 il Belediye Başkan adayları için yapılan ...
 • DÜNYA AİDS GÜNÜ

  30 Kasım 2018 Köşe Yazarları

  Bu hafta ki yazımı, çok önemli gördüğüm ve internette araştırarak hazırladığım son yılların en acımasız hastalığı AİDS hastalığı üzerinedir. AİDS'in açılımı Acquired İmmuno Deficiency Syndrome kelimelerinin kısaltılması olarak ortaya çıkmış ve “Edinilmiş Yetersiz Bağışıklık Sistemi Sendromu” olarak Türkçeye çevrilmiştir. AİDS, vücudun bağışıklık sistemini çökerten bulaşıcı bir hastalıktır. Bu hastalığa neden olan virüse HIV (İnsan Bağışıklık Yetmezlik Virüsü) adı verilmiştir. HIV virüsü, insanın bağışıklık sisteminin içine yerleşerek bağışıkl...
astropay bozdurma bitcoin bozdurma paykwik bozdurma