logo

ÖNER GÜNEY HOCAM, BİR DEVELİ SEVDALISI


Orhan CEBECİ
orhan@cagdasdeveligazetesi.com.tr

 

Öner GÜNEY:18.11.1945 tarihinde Develi’de doğdu. Annesi Pancarlardan Merhum Meliha Hanım, babası Tıstıslardan Öğretmen Merhum Ahmet Güneydir. İki ailede Develi’nin sevilen ve sayılan ailelerindendir.
Kendisinin sağlık sorunları olduğunu duyduğumda kardeşi dönem arkadaşım Taner’den telefonunu aldım. Geçmiş olsun dedim. Uzunca bir sohbetimiz oldu. Özgeçmişini o söyledi bende yazdım. Hocamın biyografisini virgülüne dokunmadan sizlerle paylaşıyorum.
HOCAMIN HAYATINDAKİ 3-D LERİ:
ÖnerHoca’mın tabiriyle; hayatımda
3 D ler hâkimdir, diyerek anlatmaya başladı:
Birinci 3/D:Develi ilkokulu
Develi Ortaokulu-Develi Lisesi.
İkinci 3 D ise: Develi Lisesi öğretmen ve idareciliği-Ankara Deneme Lisesi öğretmeni ve idareciliği,Devrek’te yedek subay olarak yaptığı askerliğidir.
1970 yılında Ankara İlahiyat Fakültesi’nden mezun olduktan sonra Develi Lisesinde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği yaptı. Develi Lisesi’nde öğrenci olduğum yıllar, Din dersi ve Beden Eğitimi öğretmenim ve lisenin müdür yardımcılığını ve müdür vekilliğini yaptı.Lise yıllarımın unutulmaz bizlerde iz bırakan hocaları arasındadır. Lise diplomamda onun imzası vardır.
Cuma günleri dersten öğrencileri erken bırakır Cumaya gitmemize izin verirdi. Din dersinde bilmediğimiz konu olunca kızardı. Arkadaşımız Kirkor Gürleroğlu kadar dini bilginiz yok derdi. Kirkor kardeşimiz Din Dersi’nde herkesten yüksek not alırdı.
ÇİZGİSİNDEN HİÇ TAVİZ VERMEDİ
Milliyetçi, mukaddesatçı çizgisinden hiç taviz vermedi.Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Kurumları Genel Müdürlüğü’nde 6 sene genel müdüryardımcısı,5 yılda genel müdürlük yaptı.Siyasetçinin kadrine uğradı.Eğilmedi,bükülmedi,dimdik durdu.Onuruna düşkün bir kişiliği vardı.Buda aileden gelen bir haslettir.Hocam, Özbekistan’da Milli Eğitim Müşavirliği görevlerinde bulundu.Asım Köksal Hocamızın Kızı Hatice Sema Hanım ile evlendi.Ahmet,Mustafa,Yunus Emre adında üç erkek evlat sahibidir.
Ahmet’in Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesinde Ortopedi bölümünde Profesör olarak görev yaptığını öğrendim. Hocam, yıllar önce eşini kaybetti. Kayınpederi M. Asım Köksal Hocamın tavsiyesi üzerine siyasete girmedi. Bir Develi sevdalısı olan hocama, ağabeyime bundan sonraki yaşamında sağlıklı güzel günler dilerim.Bu yazı kaleme alındığında 2 Haziran 2016 yılında hocam sağlıklı bir hayat sürüyordu. Yazım Develi Gazetesi’nde köşemde yayınlanmıştı.
12.11.2018 günü sabah beni kayınbiraderi ilkokul arkadaşım Noter Hamdi Özdamar aradı. Hocamın vefatını haber verdi. Başsağlığı diledikten sonra hocamın kardeşi ortaokuldan arkadaşım Taner Hoca’yı arayarak başsağlığı dileyerek üzüntülerimi ilettim.
14.11.2018 Çarşamba günü Ankara Bağlum Merkez Camiinde ikindi namazından sonra kılınacak cenaze namazı sonrası Bağlum mezarlığına ebedi âleme uğurlanacak hocama Allahtan rahmet dilerim. Ruhu şad mekânı cennet olsun.
MUSTAFA BAŞARAN HOCAMIN GÖZÜYLE ÖNER GÜNEY
Develi bir yiğit evladını daha kaybetti. İyi bir dost, iyi bir mümin, ehli ilim ile amil. Develi sevdalısı, aynı zamanda iyi bir bürokrat idi. Yüzünden tebessüm hiç eksik olmazdı. Hoş sohbetleri yakınlarının, sevenlerinin ve Develinin başı sağ olsun. Kabri pür nur, makamı cennet olsun.
Sevgili dostum, can kardeşim, dualarım seninle.
BANA BİR HARF ÖĞRETENİN KÖLESİ OLURUM
Şuanda yazabiliyorsam. Bunu yıllar önce ilkokuldan başlayarak önce Kayseri İmam Hatip Lisesinde başladığım ve Develi Lisesi’nde devam ettiğim eğitime hocalarıma borçluyum. Hepsini saygıyla, hürmetle bir kez daha anıyorum. Develi Lisesi’nde okumak ve buradan mezun olmak herkese nasip olmaz. Bizlere hayatı, doğruluğu, dürüstlüğü, topluma faydalı birey olmayı, vatan ve bayrak sevgisini aşılayan öğretmenlerimize yaşadığımız sürece minnettarız ve duacıyız.
1970’li yıllarda Develi’nin evladı, lisemizin sevilen din dersi öğretmeni, müdür vekili Öner Güney Hoca’mın yazdığı “Develi Lisesi” şiiri ile bir kez daha sizleri eski yıllara ve özlem duyduğunuz Develi Lisesi yıllarına götürmek istiyorum.
İşte o şiir:

DEVELİ LİSESİ

Bu güzel okul bizim şanslı yuvamız
Her türlü güçlüklere karşı koyarız
Engel tanımaz her zorluğu aşarız
Karşımıza kim çıksa yıkarız.

İnançla yürürüz çağdaşlığa doğru
Sende hayat, neşe, sevgi, bilgi dolu
Meşalemiz ilim, Atatürk’ün yolu
Hep biriz yüreğimiz muhabbet dolu.

Gönlümüz durmaz hizmet aşkıyla yanar
Ocağında hep sevgi gülleri açar
Gittiği her yerde güzel hizmet sunar
Mezunları hep seninle onu duyar.

He zaman aydınlık bir yolda gideriz
İlimle her zorluğu aşar geçeriz
Bağrında yetişen erlerdir hepimiz,
Sende güzellikleri kucakladık biz.

Çağdaş Develi Gazetesi, 16 Kasım 2018, Sayfa 7

Share
1319 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DÜNYA BİYOLOJİK ÇEŞİTLİLİK GÜNÜ

  24 Mayıs 2019 Köşe Yazarları

  Bir bölgedeki bitki, hayvan türlerinin ve çeşitlerinin sayıca zenginliğine, o alanın ne kadar sağlıklı bir yaşam ortamı olmasına “Biyolojik Çeşitlilik” denilmektedir. Her ekosistemin kendine özgü bir biyolojik çeşitliliği bulunmaktadır. Bu itibarla biyolojik çeşitlilik bir doğal zenginliktir. Bir ülkedeki bitki ve hayvan türleri, hem o ülkenin hem de dünyanın biyolojik zenginliği olarak kabul edilmektedir. Ekosistemlerin görevi, canlıların yaşamlarını ve nesillerini sürdürebilmek için uygun ortamın hazırlanmasını sağlamaktır. Ekosistemler, ca...
 • DEVELİ DERNEĞİ’NİN İFTAR YEMEĞİ

  24 Mayıs 2019 Köşe Yazarları

  Tam adı Develiler Kültür ve Yardımlaşma Derneği, Kayseri'de 2004 yılında bir gurup Develi sevdalısı Develi'li münevverler tarafından kurulmuştur. Uzun yıllar Develi insanı Kayseri'ye mesafeli yaklaşmıştır. Bu bir şekilde Kayseri için böyledir! Bunda Kayseri'nin “Yilli !” tercihleri yani kendisinin dışında diğerlerini dışlama olgusu büyük rol oynamıştır. Diğer bir sebep Develi'nin nüfus yoğunluğu, kazalar içerisinde kültür genişliği ve ekonomik kalkınmışlığı ile insanının eğitim kalitesinin yüksekliği de her zaman etkili olmuştur. Hemen ilave ed...
 • DÜNYA AİLE GÜNÜ

  14 Mayıs 2019 Köşe Yazarları

  Aile, evlilik ve kan bağına dayanan, anne, baba, çocuklardan oluşan en küçük sosyal gruptur. Toplum, ailelerden oluşmaktadır. Bu nedenle aile, toplumun temeli kabul edilmektedir. Sevgi, saygı, gelenek ve görenek gibi değerler öncelikle ailede kazanılmaktadır. Ayni zamanda aile, inançların, ahlaki davranışların, yardımlaşma, dayanışma ve paylaşma gibi değerlerin öğrenildiği yerdir. Aile, bir bireyin ilk eğitimini aldığı, yanlışı doğruyu gördüğü ve öğrendiği bir kurumdur. Aile denilince genellikle bir evde oturan anne ve baba ile varsa onların e...
 • HUZUR DERSLERİ VE DEVELİOĞLU ALİ RIZA EFENDİ

  14 Mayıs 2019 Köşe Yazarları

  Osmanlı sarayında eğitim konusunda en önemli konulardan ”Huzur Dersleri” ve “ Enderun Metebi” dir. Huzur derslerinin temel amacı, başkanlığını Osmanlı hükümdarının başkanlığında toplana 100-120 kadar seçkin din adamıyla yapılan Kur’an tefsirleri, yorumları ve münazaralardır. Enderun mektebi ise, devlet adamı yetiştirmek amacıyla kurulmuş bir özel saray mektebidir. Osmanlı ramazanlarında ilgi çekici uygulamalardan birisi ”Huzur Dersleri” dir. Derslerde bir grup Osmalı uleması, padişahın huzurunda din üzerinde konuşurlar ,değişik dinî konularda ...