logo

ÖNCÜ OLABİLMEK


Yrd. Doç. Dr. Kadir Özdamarlar
yazarozdamarlar@cagdasdeveli.com.tr

Özellikle yaz ayları gelince Anadolu’da hangi şehir ve mahallelerde hangi kültürel etkinlikler vardır, çoğunlukla tespit eder not defterime yazarım. Yıllardır bunu yaptığım için bu etkinlikler de kiminde süreklilik olmadığını, kiminde de bu etkinliklerin zenginleştirildiklerini görüyoruz.Elbette eksiklikler ve bu etkinliklerin zenginleştirilmemesi kültürel çalışmalar için bir zafiyettir.Zira bu etkinlikler Anadolu’nun zengin kültürel mirasın ortaya çıkarılması, bu zenginliklerin sürekli yaşatılması, üzerinde durulması ve gelecek kuşaklara aktarılması, birlik ve beraberliğin pekiştirilmesi için en önemli etkinliklerdir. Kaldı ki Anadolu Kültür Tarihi için çok önemli ip uçlarıdır.
Yöresel organizelerin hemen hepsinde dikkat çeken en önemli unsur bu tür çalışmalar o yörenin mutlaka aydın insanları tarafından çıkarılıyor, organize ediliyor ve uygulamaya konuluyor. Her zaman söylerim bir yörenin ne kadar aydını varsa ,o yörenin kalkınması da o kadar hızlıdır!”Develi’de Kültürel Etkinlikler” adıyla bir yazı yazmıştım, bu sütunda. Bu etkinliklerden biri, geçtiğimiz cumartesi günü Beşparmak Yaylası’nda büyük bir başarıyla gerçekleştirildi. Bu şenlik’in tam adı:5.Koyun Kırkımı ve Yayla Şenlikleri.Olayların içinde az da olsa bulunduğum için bu programların arka planını da bilenlerdeniz.Ancak bu çalışmalar nice aydın arkadaşlarımızın,öncülerimizin fedakarca çalışmalarının sonucu başarıyla yönetiliyor!
Programın Develi’de her hayırlı çalışmanın arkasında az veya çok mutlaka bulunan Mustafa Suat Köylüoğlu ile Osman Kapusuz ve Ömer Beşparmak vs. vardır. Kapusuz, Kapusuzoğlu, Köylüoğlu, Beşparmak,Dikkartın,Mavi aileri köklerini yad etmek, yeni kuşaklara hatırlatmak gibi yüce bir amaca hizmet için mücadele ediyorlar. Ellerinden geldiğince kusursuz olmaya çalıştılar.
Havanın çok müsait olması da ayrıca ayrı bir güzellikti. Ali Beşparmak’ın bağlaması ile kendi bestelerini ve Seyrânî’nin bilinen bestelerini çalıp söylemesi de ayrı bir güzellikti . Allah var Develi bulguru’ndan yapılan nefis plav yanında kavurma ve karpuz öğle yemeğini oluşturdu. İstanbul’dan, Ankara’dan, İzmir’den gelen aile bireylerinin birbiriyle yakınlaşmaları, geçmişi yâd edişleri doğrusu çok kıymetli birer hatıralar zinciri olmuştur. Ne duygulu anlar,bilgi alışverişleri, fotoğraf çekilişleri unutulacak şeylerden değildi.
Bu organizeye davetli misafirler de ayrı bir zenginlikti. Develi’den ve yurdumuzun değişik yörelerinden gelen misafirler de bu şenliğin ayrı bir zenginliği olmuştur. Develi erken dönemlerde İstanbul ve Ankara, Antalya gibi şehirlerimize göç veren bir önemli tarihi ve kültürel zenginliği olan kazamızdır. Bu sebeple başta İstanbul olmak üzere önemli şehirlerimizde bürokrat ve esnaf olarak yetişmiş değerlerimiz çok olan bir yerdir. Mesela sırf bu şenlikler için Garanti Bankası Emekli Koordinatörlerinden Doğan Şahin dostumuz Garanti Bankası Türk Sanat Müziği korosunu, geçen yıl olduğu gibi bu yılda Develi’ye getirmiş ve nefis bir konser verdirmiştir. Bu vesile ile değerli arkadaşımıza teşekkür ediyoruz.
Bu tür organizeler Hele değerli kaymakamımız ve Belediye Başkanımız Mehmet Cabbar ar’ın bu şenlikleri ziyaretleri ve tarih içerisinde bu yaylada ölen ve mezarları burada bulunan insanlarımız için bir mezarlık bölgesi kazandırılması için çalışacağını belirtmesi gerçekten önemli bir olaydır.
Bize göre önemli bir olay da şenliğe gelen insanlarımızın çevre temizliğine dikkat etmeleridir. Ayrıca yaylanın tabii yapısını bozucu davranışlardan kaçınmalarıdır. O köpük kapların boşalınca ,pet şişelerin ortalıkta değil,iş bitince torbalara konup gösterilen yere konmaları gerçekten önemli gördüğümüz bir gelişmedir.
Bize göre dikkat çekici bir olay da şenliğin ,çekilen halaylar,bilek güreşleri gibi oyunlar yanında üç kuşağın birbiriyle dostlukları çok dikkat çekicidir.Demek ki amaca ulaşılıyor.Bize de ne düşüyor?Böyle güzel amaçlı çalışmaların kesintisiz devamıdır.Büyük fedakarlıklarla sürdürülmeye çalışılan bu güzellikleri desteklemek ve bu şenliklerin devamı için ellerinden gelen bütün gayreti gösteren dostlara sonsuz teşekkür etmektir.
Gelecek yıl yine Beşparmak yaylasında buluşmak dileğiyle…

Share
1002 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DÜNYA YOKSULLUKLA MÜCADELE GÜNÜ

  18 Ekim 2019 Köşe Yazarları

  Dünyada meydan gelen ekonomik ve teknolojik değişimler toplumsal hayatı doğrudan etkilemektedir. Yoksulluk sorunu gelişmekte olan, az gelişmiş ve gelişmiş ülkelerde farklı derecelerde görülse de dünya ölçeğinde hissedilen bir sorundur. Çok çeşitli boyutları olmasına karşın özellikle ekonomik boyutuyla beraber yoksulluk sorunu ulusal ve uluslararası düzeyde inceleme konusu olmaktadır. Yoksulluk çok yönlü ve karmaşık yapısı nedeniyle tanımlanması güç olan bir kavramdır. Yoksulluk nedir? Sorununa verilebilecek birçok cevap bulunmaktadır. Yoksullu...
 • DEVELİ’DEN KİMLER GELDİ, KİMLER GEÇTİ: IV HAŞİM NEZİHİ OKAY

  18 Ekim 2019 Köşe Yazarları

  Develi kültürüne, Develi Ortaokulu müdürü ve Türkçe öğretmeni olduğu süre içerisinde eğitimciliği yanında; sanat çalışmaları ile de nam bırakmış bir değer de Haşim Nezihi Okay'dır. İdarecidir, şairdir ve Halk Edebiyatı araştırmacısıdır. Develi Ortaokulu Kadro Defteri'ne yazdığı biyografisinde 10.06.1904 yılında Niğde'de doğmuştu. Birçok antoloji ve çalışmalarda Amasya doğumludur. Babası Çuhacızade mühendis Ali Hulusi Bey'dir. Anne ismini tespit edemedik. Sekiz yaşlarında yetim kalan Okay, ilkokulu Amasya'da okudu. 1924 yılında Trabzon İlk...
 • Âşık Seyrani Bektaşi Şairi miydi?

  11 Ekim 2019 Köşe Yazarları

    Seyrani'ye asılsız ve kasıtlı olarak aşırı derecede içkiye düşkün bir Bektaşı şairi iftirası nasıl atıldı? Merhum hocam Ahmet Hazım Ulusoy'un hazırladığı “Sanihat-ı Seyrani adlı eserini bastırmak üzere 1924 yılında İstanbul'a gider. O dönemde İctihat Mecmuası'nı çıkaran Dr. Abdullah Cevdet'in İstanbul Cağaloğlu'ndaki idare yerine uğrar. Bilindiği gibi: Gençliğini İsviçre'de hayatının bir kısmını da Avrupa'da geçiren Abdullah Cevdet'in dinsiz olduğunu ve namazının kılınmamasını söylenmişse de Ayasofya Camii imamı hatibi cenaze namaz...
 • DÜNYA GIDA İSRAFINI ÖNLEME HAFTASI

  11 Ekim 2019 Köşe Yazarları

    Gıda (besin), canlıların gelişip güçlenmesi ve yaşaması için ihtiyaç maddelerdir. Her canlının hava, su gibi gıdalara da ihtiyacı vardır. İsraf kelimesini tanımlamak gerekirse, ihtiyaç duyulandan fazla alınması, kullanılması ya da yeteri kadar kullanılmadan atılması şeklinde açıklanabilir. Gıdaların israf edilmesi, yeteri kadar tüketilmeden atılması ya da ihtiyaç duyulandan fazla gıda ürünü alınması, bugün olmasa da yarın büyük bir açlık sorunu ile karşılaşmamıza neden olacaktır. Çöpe atılan, ziyan edilen ekmek, yemek, sebze ve meyve...
astropay bozdurma bitcoin bozdurma paykwik bozdurma