logo

ÖNCÜ OLABİLMEK


Yrd. Doç. Dr. Kadir Özdamarlar
yazarozdamarlar@cagdasdeveli.com.tr

Özellikle yaz ayları gelince Anadolu’da hangi şehir ve mahallelerde hangi kültürel etkinlikler vardır, çoğunlukla tespit eder not defterime yazarım. Yıllardır bunu yaptığım için bu etkinlikler de kiminde süreklilik olmadığını, kiminde de bu etkinliklerin zenginleştirildiklerini görüyoruz.Elbette eksiklikler ve bu etkinliklerin zenginleştirilmemesi kültürel çalışmalar için bir zafiyettir.Zira bu etkinlikler Anadolu’nun zengin kültürel mirasın ortaya çıkarılması, bu zenginliklerin sürekli yaşatılması, üzerinde durulması ve gelecek kuşaklara aktarılması, birlik ve beraberliğin pekiştirilmesi için en önemli etkinliklerdir. Kaldı ki Anadolu Kültür Tarihi için çok önemli ip uçlarıdır.
Yöresel organizelerin hemen hepsinde dikkat çeken en önemli unsur bu tür çalışmalar o yörenin mutlaka aydın insanları tarafından çıkarılıyor, organize ediliyor ve uygulamaya konuluyor. Her zaman söylerim bir yörenin ne kadar aydını varsa ,o yörenin kalkınması da o kadar hızlıdır!”Develi’de Kültürel Etkinlikler” adıyla bir yazı yazmıştım, bu sütunda. Bu etkinliklerden biri, geçtiğimiz cumartesi günü Beşparmak Yaylası’nda büyük bir başarıyla gerçekleştirildi. Bu şenlik’in tam adı:5.Koyun Kırkımı ve Yayla Şenlikleri.Olayların içinde az da olsa bulunduğum için bu programların arka planını da bilenlerdeniz.Ancak bu çalışmalar nice aydın arkadaşlarımızın,öncülerimizin fedakarca çalışmalarının sonucu başarıyla yönetiliyor!
Programın Develi’de her hayırlı çalışmanın arkasında az veya çok mutlaka bulunan Mustafa Suat Köylüoğlu ile Osman Kapusuz ve Ömer Beşparmak vs. vardır. Kapusuz, Kapusuzoğlu, Köylüoğlu, Beşparmak,Dikkartın,Mavi aileri köklerini yad etmek, yeni kuşaklara hatırlatmak gibi yüce bir amaca hizmet için mücadele ediyorlar. Ellerinden geldiğince kusursuz olmaya çalıştılar.
Havanın çok müsait olması da ayrıca ayrı bir güzellikti. Ali Beşparmak’ın bağlaması ile kendi bestelerini ve Seyrânî’nin bilinen bestelerini çalıp söylemesi de ayrı bir güzellikti . Allah var Develi bulguru’ndan yapılan nefis plav yanında kavurma ve karpuz öğle yemeğini oluşturdu. İstanbul’dan, Ankara’dan, İzmir’den gelen aile bireylerinin birbiriyle yakınlaşmaları, geçmişi yâd edişleri doğrusu çok kıymetli birer hatıralar zinciri olmuştur. Ne duygulu anlar,bilgi alışverişleri, fotoğraf çekilişleri unutulacak şeylerden değildi.
Bu organizeye davetli misafirler de ayrı bir zenginlikti. Develi’den ve yurdumuzun değişik yörelerinden gelen misafirler de bu şenliğin ayrı bir zenginliği olmuştur. Develi erken dönemlerde İstanbul ve Ankara, Antalya gibi şehirlerimize göç veren bir önemli tarihi ve kültürel zenginliği olan kazamızdır. Bu sebeple başta İstanbul olmak üzere önemli şehirlerimizde bürokrat ve esnaf olarak yetişmiş değerlerimiz çok olan bir yerdir. Mesela sırf bu şenlikler için Garanti Bankası Emekli Koordinatörlerinden Doğan Şahin dostumuz Garanti Bankası Türk Sanat Müziği korosunu, geçen yıl olduğu gibi bu yılda Develi’ye getirmiş ve nefis bir konser verdirmiştir. Bu vesile ile değerli arkadaşımıza teşekkür ediyoruz.
Bu tür organizeler Hele değerli kaymakamımız ve Belediye Başkanımız Mehmet Cabbar ar’ın bu şenlikleri ziyaretleri ve tarih içerisinde bu yaylada ölen ve mezarları burada bulunan insanlarımız için bir mezarlık bölgesi kazandırılması için çalışacağını belirtmesi gerçekten önemli bir olaydır.
Bize göre önemli bir olay da şenliğe gelen insanlarımızın çevre temizliğine dikkat etmeleridir. Ayrıca yaylanın tabii yapısını bozucu davranışlardan kaçınmalarıdır. O köpük kapların boşalınca ,pet şişelerin ortalıkta değil,iş bitince torbalara konup gösterilen yere konmaları gerçekten önemli gördüğümüz bir gelişmedir.
Bize göre dikkat çekici bir olay da şenliğin ,çekilen halaylar,bilek güreşleri gibi oyunlar yanında üç kuşağın birbiriyle dostlukları çok dikkat çekicidir.Demek ki amaca ulaşılıyor.Bize de ne düşüyor?Böyle güzel amaçlı çalışmaların kesintisiz devamıdır.Büyük fedakarlıklarla sürdürülmeye çalışılan bu güzellikleri desteklemek ve bu şenliklerin devamı için ellerinden gelen bütün gayreti gösteren dostlara sonsuz teşekkür etmektir.
Gelecek yıl yine Beşparmak yaylasında buluşmak dileğiyle…

Share
924 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 15 Temmuz’u; Unutmadık ve Unutmayacağız

  17 Temmuz 2019 Köşe Yazarları

  Gün 15 Temmuz. 0 gün ezanlarla doğanlar, selalarla veda ettiler. Bir olmak, beraber olmak en büyük silahımızdı. Milletin iradesine kimse darbe vuramazdı. Ellerinde bayraklarla tanklara, toplara ve uçaklara karşı koyan bir milletin destanıdır 15 Temmuz. Milletimiz; demokrasiyi, Vatan ve bayrak aşkını 15 Temmuz'da bütün Dünya’ya gösterdi. O gece milli iradeyi hiçe sayanlar bir tek şeyi hesaba katmadı; Egemenlik kayıtsız şartsız milletin olduğuna. Bayrağımızı indirtmedik, ezanımızı dindirtmedik. 15 Temmuz'da evinde rahat oturmaktansa, ülkesi...
 • Bisiklet ve Kalp Krizi

  17 Temmuz 2019 Köşe Yazarları

  Yeni çalışma, bisiklet sürmenin kalp krizi geçirme riskini büyük ölçüde azalttığını söylüyor Orta yaşlarda işe bisikletle gidip gelmek kalp krizi geçirme riskini önemli ölçüde azaltıyor. Araştırmacılar, haftada 30 dakika kadar bile bisiklet kullanmanın önümüzdeki 20 yıl boyunca koroner kalp hastalığı gelişme şansını belirgin bir şekilde etkilediğini belirtti. Danimarkalı araştırmacıların projesinde 20 yıl boyunca işe alındığında 45 ila 60 yaşları arasında olan 45.000 kişi takibe alındı . Haftada 90 dakika bisiklet kullanımı sonucunda kalp s...
 • DÜNYA KIBLE GÜNÜ

  17 Temmuz 2019 Köşe Yazarları

  Kıble, Türkçe “Yön” demek olup aslında insanın herhangi bir tarafa dönmesine veya bir yöne yönelen kimsenin üzerinde bulunduğu hale verilen isimdir. Diğer ifadeyle Kıble, Müslümanların, Hıristiyanların, Yahudilerin ve diğer inançlardaki kişilerin ibadet esnasında döndükleri yöndür. Müslümanların kıblesi, Mekke'de “Kâbe” denilen kutsal bina olup, Allah'ın emriyle Hz. İbrahim ve oğlu Hz. İsmail tarafından yapılmıştır. Kıble, Müslümanların namazda yönelmeleri gereken istikameti yani Kâbe'yi ifade eder. Namaz kılarken Kâbe'ye yönelmek farz olduğun...
 • DÜNDEN BUGÜNE DEVELİ’DE BASIN TARİHİ

  17 Temmuz 2019 Köşe Yazarları

  Mahalli basının Anadolu'da başlaması ve gelişmesinin zor olduğunu söylemek herhalde kehanet değildir. Gazete ve dergilerin, ne zaman başlayıp, hangi sayıda sona erdiğini kesin söylemek, arşiv yetersizliğinden dolayı çok zordur. Nitekim bu konuda hastalık derecesinde hassasiyetimiz olmasına rağmen, bazen yetersiz kalabiliyoruz! Develi uzun yıllar Ermeni, Karamanî Türkler (Hristiyan Türkler) ve Müslüman Türkler beraber huzur içerisinde yaşamışlardır. Eğitim ve öğretim konusunda Ermeniler ve Karamaniler daha erkencidirler. Matbaacılıkta da ilerde...