logo

NEDEN HERŞEY YEDİ (7)


Mustafa ÇEKEMOĞLU
cegmecioglu@cagdasdeveligazetesi.com.tr

Rakamlar ve sayıların hayatımızın bir parçası durumuna geldiğini hepimiz bilmekteyiz. Bazı rakamlar diğerlerinden daha metafiziktir. Bu konu ile ilgili daha önce bu köşede yazmıştım. O yazıya ilaveten 7 (yedi) ile ilgili araştırma sonucu derlediğim diğer bilgileri de aktarmak istiyorum.
Gerek İslâm öncesi Türk tarihinde gerekse İslâmiyet sonrası tarihimizde önemli bir yer tutan sayılardan biri de 7 (yedi)’dir. Yedi sayısı Orta Asya’dan Anadolu’ya kadar Türk halk inançları çerçevesinde önemli bir yere sâhiptir. Altay Türklerine göre ayın tutulması “Yedi başlı dev” yüzündendir. Kırgız Türkleri Kutup Yıldızı’nda bulunan Büyük Ayı’ya “Yedi Bekçi” olarak ifade etmişlerdir.
Hristiyanlıkta, Musevilikte ve İslâmiyet’in çeşitli anlatımlarında yedi sayısına oldukça çok rastlarız. Mistik rakam olarak isimlendirilen yedi, şansı, sihri ve kudreti ifade etmektedir. Bu yüzden yedi birçok kültürde şans ve uğur numarasıdır.
Mesleğimiz veya eğitimimiz ne olursa olsun yaşantımızda mutlaka bir rakam veya sayı vardır. Doğa’da, güncel ve sosyal hayatta, insanın varlığında ve hayatta tesadüf ettiğimiz 7’lere bir göz atalım. Neden birçok şey 7’den oluşuyor? Uğurlu olduğu için mi yoksa kutsal olduğu için mi? Belki tesadüf, belki değil bilemeyiz ama 7 rakamı her zaman karşımıza çıkıyor. Nedenini hep birlikte düşünelim. Örnek mi?
İstanbul, Rio ve Roma niçin 7 tepedir. Türkiye niye 7 bölgeye ayrılmıştır. Dünya niçin 7 kıtadan oluşmuştur. Gökyüzü (atmosfer) niye 7 katmandır. Gökkuşağı ve yeryüzündeki ana renk sayısı neden 7 renkten oluşmaktadır. Dünya’nın neden 7 harikası vardır. Hafta niçin 7 gündür. Niçin büyük ayı da 7 yıldız bulunmaktadır. Uğur böceğinin benek sayısı neden yedidir. Soyumuz niye 7 göbektir. Mevlana neden 7 öğüt vermiştir. Şeytana atılan taş niçin 7 adettir. Gül neden 7 verendir. Ejderha neden 7 başlıdır.
Örneklerimize devam edersek;
Kur’an’ın kapısı kabul edilen Fatiha neden 7 ayettir. Kelime-i Tevhid neden 7 sözcükten oluşmaktadır. Cennet ve cehennem niye 7 kattır. Kâbe’de tavaf niye 7 kere yapılmaktadır. Merve Safa arası niye 7 defa gidip gelinir. Hz. Muhammed (S.A.V.), her önemli toplantı için neden 7 ulema çağırmıştır. Yahudilikte şamdan niye 7 mumludur. Kurbanda dana hissesi en fazla niye 7’dir.
Neden 7 düvele meydan okuruz. Müzikteki nota sayısı neden yedidir. Neden insan 7’sinde neyse 70’inde aynıdır. Neden pis 7’li, niye 7 kocalı Hürmüz, neden 7 cüceler, biri ölünce niye 7 si, niye 7 kat yerin dibi, niye 7 göller, Yunan mitolojisinde tanrı sayısı niye 7’dir. James Bond niye 007 olarak anılmaktadır. İstanbul’daki zindan niye 7 kuleden oluşmuştur. Hayvanlardaki boyun omuru niye 7, Yeniçerilerde her biri ayrı göreve sahip 7 kapı vardır: Adet Kapısı, Et Kapısı, Ağa Bölüğü Kapısı, Solaklar Kapısı, Meydan Kapısı, Çayır Kapısı, Karaköy Kapısı gibi, İcra haczettiği mal ve eşyayı niye 7 emine bırakır gibi pek çok örnek ve sırlar vardır.
2008’de yapılan bir araştırmaya göre beyin, en fazla yedi uyarıyı aldığında en iyi performansı gösteriyor. Yani, beyin bilgiyi yedişerli olarak depolamayı tercih ediyor. Neden?
Bunun dışında rivayetlere göre Lice’de Ashab-ı Keyf olarak bilinen yedi uyurlar mağarası var. Kralın zulmünden kaçan yedi kişi yanlarında bir köpek ile birlikte bu mağaraya sığınırlar. Bunların hepsi uyuyup yıllar sonra uyanırlar. Bu hem Hıristiyanlık hem Müslümanlık anlayışında var olan bir şey. Neden yedi uyurlar?
Örnekleri çoğalmak mümkün. Bu soruların bazılarına cevap verebilmemiz de mümkün gözüküyor. Ancak, bazen Allah’ın sınırsız ve sonsuz bilgilerini bilmeye gücümüz yetmiyor. Bence en güzel olay yaratılan her şeyde Allah’ın mucizesini görerek ona şükretmektir. Çünkü 7’nin büyük bir enerjisi olduğuna inanmak gerekiyor.

Share
1472 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BAĞCILARDA KAYSERİ DERNEKLERİMİZİN MANTI FESTİVALİ

  20 Haziran 2019 Köşe Yazarları

    Bağcılar Belediyesi ev sahipliğinde “7 Renk 7 Bölge Kültür Sanat Festivali” kapsamında 15 Haziran 2019 Cumartesi günü saat:18:00 da Bağcılar Meydan'da gerçekleşti. Bu anlamlı buluşmaya Kayseri'den ve Ankara'dan İstanbul'a gelen Bakanlarımız, Milletvekillerimiz, İl, ilçe teşkilatımızın Başkanları, il ve ilçe Belediye Başkanlarımız, siyasetçilerimiz, Cumhur İttifakı, BBP il temsilcileri ve Bürokratlarımız, hayırsever iş adamlarımız, İstanbul’daki Kayseri il, ilçe ve mahalle Dernek Başkanlarımız, Yönetim Kurulu üyeleri, STK Başkan ve üy...
 • SOYADI KANUNU

  20 Haziran 2019 Köşe Yazarları

  Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulduğu andan itibaren yeni bir düzen oluşturma gayretleri çerçevesinde, toplumun her kademesinde ve her ihtiyacıyla alakalı olmak üzere birçok yenilik ve değişim süreçleri içerisine girmiştir. Eğitim, hukuk, sağlık, siyasal yapı ve ekonomi alanlarında yapılan düzenlemelerle yeni devlet; kalıcılık yakalama, vatandaşının refahını ve gelişmişlik düzeyini artırma çabaları sarf etmiştir. İşte bu gayretlerden birisi de “Soyadı Kanunu’nun” çıkarılması sürecinde gösterilmiştir. Osmanlı İmparatorluğu’nda, Soyadı Kanunu çı...
 • ERCİYES’TE TURİZM VE SPOR SEMİNERİ

  20 Haziran 2019 Köşe Yazarları

  Hedefe ulaşabilmek için, usanmadan, bıkmadan, istikrarla , milyon defa tekrar etmek gerekiyor. 5 yıldır bisiklet kültürünü yaygınlaştırmak için uğraşıyorum.Bisikletin faydalarını defalarca yazdım, hala da yazmaya devam ediyorum. Hayatımız çok hızlandı.Herşeyi hızla tüketir olduk.Bunun sonucunda mutsuzluklar ve hastalıklar çoğaldı. Bir yere gidebilmek için bir an önce arabaya binelim diyoruz.Hedefe çabuk ulaşıyoruz ama aradaki süreci kaçırıyoruz.Oysa süreç de çok önemli.Çabuk arkadaş oluyoruz, çabuk bitiriyoruz.Çünkü aradaki süreci yaşıyamıyo...
 • DÜNYA GÖNÜLLÜ KAN BAĞIŞLAYICILAR GÜNÜ

  14 Haziran 2019 Köşe Yazarları

  Kan, vücutta oksijen, besin maddelerini, vitaminleri, antikorları dokulara taşıyan, oluşan karbondioksit ve atık maddelerini vücuttan uzaklaştıran yaşamsal bir sıvıdır. Dünyanın her yerinde her gün her yaştan insanın yaşamak için kan aktarımına (Transfüzyon) ihtiyacı vardır. Kan ve kan ürünleri her yıl milyonlarca hayatı kurtarmaktadır. Ayrıca kan ve kan ürünleri, tıbbi ve cerrahi müdahaleleri desteklemekte ve yaşamı tehdit eden koşullardaki hastaların daha uzun yaşamalarına yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda insan veya doğa kaynaklı afetlerde ...