logo

MALÜL GAZİLER HAFTASI


Mustafa ÇEKEMOĞLU
cegmecioglu@cagdasdeveligazetesi.com.tr

Özgür bir ülkede yaşamak, göklerde dalgalan şanlı Türk bayrağının bulunduğu bir vatana sahip olmak elbette kolay kazanımlar değildir. Şu anda özgürce yaşadığımız bu topraklar, yani vatanımız binlerce şehidin ve gazinin savaşması ve bu ülke için canını hiçe sayması sayesinde bizim olmuştur.
Mazisinde pek çok savaş ve kahramanlık öyküsü barındıran Türk Milleti, egemenlik için çok şehit vermesinin yanı sıra savaşa gidip geri dönen askerlere sahiptir. Şehitlerimiz dualarla anılırken, gazilerimiz yani savaşıp geri evine dönen askerlerimiz de saygı ve minnetle anılmaktadır.
Türkiye’de her yıl 26 Ağustos – 30 Ağustos tarihleri arası “Malûl Gaziler Haftası” olarak kutlanmaktadır.
Bir savaşta veya yurt savunmasında sağ ama sakat olarak çıkmış kişilere “Malûl Gazi” denilmektedir. Tarihin hangi döneminde olursa olsun vatanı için inançla çarpışan ve bu görev sırasında gazi olanlar milletimizin gönlündeki saygın yerlerini almıştır ve almaya devam edecektir. Geleceğimizi, canlarını tehlikeye atarak kurmaya çalışan kahraman gazilerimize minnet borçlu olduğumuzu unutmayalım.
Özgürlük ve bağımsızlık, Türk Ulusu için tarihinin her döneminde vazgeçilmez değerler olmuştur. Yurt topraklarına yönelen her saldırıya bu yaklaşımla karşılık veren Ulusumuz, bugün çağdaşlık ve demokrasinin ışığında özgür bir yaşam sürdürmektedir.
Dünya’da ve Türkiye’de vatan savunmasında ve savaşta görev alan güvenlik güçleri ve birçok vatandaş terör nedeniyle maddi ve/veya manevi zarara uğramaktadır. Başta güvenlik mensupları olmak üzere tüm vatandaşların karşılaşabileceği bu sosyal risklere karşı devletimiz, sosyal devlet olma özelliğine sahip olmalıdır.
Türkiye’de gazi ve şehit ailelerine yönelik sosyal hizmet faaliyetlerini yürütme ve koordine etme görevi, Şehit Yakınları ve Gaziler Dairesi Başkanlığı’na verilmiştir. Türkiye’de şehit yakınlarına, gazilere ve gazi yakınlarına sağlanan sosyal haklar, birçok kanun maddesi ile düzenlenmiştir. Birbirinden farklı ihtiyaçlarla çıkarılan kanun hükümleri, genellikle o kanunun çıkarıldığı tarih itibariyle gazi ve şehit ailelerinin yaşadığı sosyal ve ekonomik sorunları gidermeyi amaçlamıştır.
Diğer taraftan birçok gazi ve yakınları sosyal haklardan yararlanırken bazı gazi ve yakınları bu haklardan yararlanamamaktadır. Ellerinden, ayaklarından, gözlerinden ve vücutlarının çeşitli yerlerinden yara aldıkları halde 1953 tarihli nizamnamedeki kıstaslara uymadıkları gerekçesi ile gazi sayılmayan 19 bin mağdur, sorunlarına çözüm bulunmasını beklemektedir. “Malûl Sayılmayan Gaziler Derneği”, yaklaşık üç yıldan beri sorunlarına çözüm bulunması için mücadelelerini sürdürmektedir.
Canları pahasına her türlü yokluğa karşın giriştikleri onurlu savaşımla bugünü yaşamamızı ve yarına güvenle bakmamızı sağlayan şehit ve gazilerimiz, Ulusumuzun gönlünde saygın bir yere sahiptir. Onlara her konuda yardım ve destek vermek bizim için bir görev olmalıdır.
Malûl Gaziler Haftası’nda, başta Yüce Önder Atatürk’ü ve ulusumuzun yücelmesine katkıda bulunan ve artık aramızda olmayan şehit ve malûl gazilerimizi rahmet ve gönül borcuyla anıyor, hayatta olan malûl gazilerimize de sağlık ve esenlikler diliyorum.

Share
486 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Anaların Evlat Nöbeti

  13 Eylül 2019 Köşe Yazarları

    Gözü yaşlı, bağrı yanık Emine Kaya ana Diyarbakır'dan evladım diye haykırıyor. Bazı Sivil Toplum Kuruluşları ve sözde sanatçılar sağır ve dilsiz, üç maymunu oynuyorlar. “Oğlumu HDP' den istiyorum. HDP oğlumu götürmüş onların eline vermiş. Onların çocukları Amerika'da okuyor, niye kendi çocuklarını dağa göndermiyorlar. Çocuklarımızı Kandil'e götürüyorlar. HDP = Kandildir. Ben çocuğumu istiyorum.” Bazı siyasi partiler, insan hakları savunucuları, kanaat önderleri bu çocuklar için tepki göstermek şöyle dursun maalesef HDP'yi ve PKK'yı ...
 • DÜNYA İNTİHARI ÖNLEME GÜNÜ

  13 Eylül 2019 Köşe Yazarları

  İntihar, psikolojik olarak rahatsız olan kişinin istemli olarak yaşamına son vermesi olup kendisine yönelik bir saldırganlık halidir. Bu nedenle intihar olayı bir düşünce, bir eğilim ya da bir girişim sonucu ortaya çıkmaktadır. Toplumun sosyal ve ekonomik yapısının önemli göstergelerden biri olan intihar, çeşitli psikolojik, sosyolojik, ekonomik ve kültürel faktörlerin etkisinde olan çok değişkenli bir olaydır. Uluslararası İntiharı Önleme Derneğinin bir girişimi olarak 2003 yılından bu yana tüm dünyada insan hayatını tehdit eden intihar olgus...
 • HAVADAN KÖYÜNDE ŞİNASİ KÖYLÜOĞLU İLKOKULU

  13 Eylül 2019 Köşe Yazarları

  Varlık şuurlu bir insanımız için sınavdır. Neyin sınavı bu? Elbette adam olmanın, bölüşmenin, hayratın hasılı, bu kubbede bir hoş seda olmanın sınavıdır! Hani meşhur bir sözümüz vardır:Cebinde akrep olanlar !…,Var ya. Bir türlü bölüşmenin, Allah için bir hayrın lezzetini tadamaz, tatmamıştır da. İnsana hizmet, doğduğu yere sevdalı olma, insanına hizmet aşkı bir Allah vergisidir.! Vermezse mabût, neylesin Sultan Mahmut . Ben yıllar önce Develi Devlet Hastahanesi'nin yapımında büyük bir para yardımında bulunan Tombaklı Cemal Ercis Develi'de topr...
 • Hazin Bir Aşk Hikâyesi Hasan Boğuldu

  06 Eylül 2019 Köşe Yazarları

    Kaz Dağları, Kuzey Ege'de Edremit Körfezi kuzeyinde, Biga Yarımadası'nın içine doğru uzanır. Kazdağları denilince, Çanakkale'nin Ayvacık ilçesine bağlı Küçükkuyu beldesi ile Balıkesir'in Edremit ilçesi arasındaki geniş alanı kapsıyor. Koruma altındaki Kazdağı Milli Parkı, Balıkesir'e bağlı Altınoluk ile Edremit arasında; Güre, Akçay ve Zeytinlinin kuzeyinde yer alıyor. Kaz dağlarının en yüksek noktası 1774 metre yükseklikteki Karataş tepesi. Efsaneler konu olmuş Sarıkız tepesi de yine Kazdağı Milli parkı sınırları içinde 1726 metre y...
astropay bozdurma bitcoin bozdurma paykwik bozdurma